Nazwa Użytkownika   
Hasło   
  

Przypomnij hasło  
 
  Strona Główna Artykuły audio/video Forum Pliki Odtwarzacze Blu-ray Soft DVD Recenzje playerów MP3 Szukaj Kontakt RSS24.03.2019 19:19 
 
Nawigacja
Strona Główna
Artykuły audio/video
Forum
Pliki
FAQ
Odtwarzacze Blu-ray
Soft DVD
Recenzje playerów MP3
Szukaj
Kontakt
Archiwum newsów
Sponsorzy serwisu
RSS
Dodaj newsa
Pliki do pobrania
Ostatnio dodane
MKVToolnix 10.0.0
Zoom Player Home FREE 12.10
DVDFab HD Decrypter 9.3.0.7
Avidemux 2.6.12 r160712 beta
ProgDVB 7.14.6 Standard
StaxRip x64 1.3.7
K-Lite Codec Pack Full 12.2.5
SMPlayer 16.7.0
DVDStyler 3.0
MediaInfo 0.7.87

Najchętniej pobierane
VirtualDubMod 1.5.10.3 buil... [67376]
VirtualDubMod 1.5.10.2 (b.2... [40332]
VSO ConvertXToDVD 6.0.0.45 [38827]
MKVToolnix 10.0.0 [38620]
Virtualdub-MPEG2 1.6.19 bui... [37135]
XviD 1.3.2 stable (Koepi) [36345]
WinAVI Video Converter 11.5 [35289]
Avi ReComp 1.5.6 [35000]
Auto Gordian Knot 2.55 [34305]
Ultra RM Converter 5.1.0225 [33731]
Sztama


AviSynth POLSKA
Poprzedni | Następny
MP3 iRiver T10 1GB (Diamond)
MP4 ET-3009 QUARK 512+FM

Słowo wstępu

Kilkanaście dni wcześniej w redakcji gościł Iriver U10, który w podsumowaniu otrzymał wyróżnienie w kategorii jakość. Dzisiaj przyjrzymy się bliżej odtwarzaczowi o podobnej nazwie Iriver T10. Producent przedstawia go jako twardy odtwarzacz dla ludzi w ekstremalnych sytuacjach. Kolorowy wyświetlacz robi wrażenie, ale również jest bardzo praktyczny. Iriver dzięki odtwarzaczowi T10 wyznacza nowe kierunki. Dzięki mniejszym rozmiarom i mniejszej wadze, odtwarzacz ten jest przeznaczony do użytku na zewnątrz. Jest bardzo wytrzymały, a praktyczny design czyni go idealnym kompanem dla spadochroniarzy, deskorolkarzy jak również dla ludzi stłoczonych codziennie w środkach komunikacji miejskiej. Praktyczny zaczep pozwala bezpiecznie przenosić odtwarzacz, dzięki czemu wszyscy aktywni ludzie mogą cieszyć się swoją muzyką.

 

Podstawowe informacje

 • Odtwarzanie MP3, WMA, ASF, OGG, Dyktafon, Odtwarzanie i Nagrywanie, Bezpośrednie kodowanie do MP3, Pamięć Przenośna
 • Pamięć Flash (1GB)
 • Kolor obudowy: żółty
 • 4 liniowy, kolorowy wyświetlacz LCD
 • moc 15mW na kanał
 • USB 2.0
 • Długi czas odtwarzania: Do 53 godzin (w oparciu o testy producenta)
 • Nawigacja przy pomocy sześciu przycisków
 • 40 poziomów głośności
 • System SRS WOW Digital
 • Różne ustawienia EQ oraz efekty brzmienia
 • 5 pasmowy EQ użytkownika - Normal, Rock, Pop, Jazz, Classic, Vocal, Użytkownika
 • Automatyczne Wyłączanie
 • Blokada Przycisków
 • Ustawianie prędkości przewijania tekstu oraz czasu działania podświetlania
 • Możliwość aktualizacji Firmware
 • Obsługa nazw plików oraz Tag'ów ID3V2, ID3V1
 • Wyświetlanie informacji o wersji firmware, dostępnej i użytej pamięci
 • Możliwość kasowania plików i formatowania pamięci z poziomu odtwarzacza
 • Oprogramowanie - Windows Media Player (transfer plików, tworzenie playlist)

 

Zawartość

Fabryczne opakowanie jest zupełnie inne od klasycznych opakowań. Producent postanowił wyróżnić produkt stosując trójkątną bryłę. Jest to zawsze jakaś odmienność i skuteczność przyciągnięcia ciekawskiego klienta. Najważniejsze, że nawet zapakowany player jest dobrze widoczny i można go dokładnie obejrzeć. Chociaż może się to wydawać wielu z Was banalne, ale taki właśnie kształt opakowania bardzo zmniejsza ryzyko uszkodzenia odtwarzacza podczas transportu. Jak widać mało prawdopodobne jest, aby miał on bezpośredni kontakt z podłożem podczas upadku. Nawet przypadkowe nadepnięcie może w znaczny sposób chronić przed uszkodzeniem. W zestawie, który otrzymałem oprócz słuchawek znajdował się jeszcze kabel USB, smycz, płyta z Windows Media Player 10, instrukcja obsługi w kilkunastu językach (wśród nich polski), oraz 2 letnia gwarancja.


(kliknij, aby powiększyć)

Największą zaletą odtwarzaczy flash jest brak ruchomych elementów, stąd urządzenia te są w 100% odporne na wstrząsy. Co za tym idzie idealnie nadają się do uprawiania sportów takich jak bieganie, snowboard lub jazda na rowerze. Pojemność tych urządzeń waha się obecnie od 128MB do ponad 2GB.

+ 100% odporność na wstrząsy
+ małe rozmiary oraz mała waga
+ pojemność pamięci ponad 2GB
+ możliwość aktualizacji oprogramowania

- mało korzystny stosunerk pojemności pamięci do ceny biorąc pod uwagę inne nośniki 

Wygląd zewnętrzny

 

Wymiar odtwarzacza to: długość 85.8 mm, szerokość 40.8 mm, grubość 29.4 mm. Waga playera bez baterii oscyluje w granicach 49 gram. Można go więc wyraźnie odczuć w dłoni, co bynajmniej nie jest jego wadą. Co nie jest wadą może być zaletą. W tym konkretnym przypadku rozmiar i waga napawa nas optymizmem co do wytrzymałości. Nie miałem na szczęście okazji aby mi odtwarzacz upadł, ale dzięki wspomnianej masywności odnoszę wrażenie, że nawet by nie był zadraśnięty.

(kliknij, aby powiększyć)

Zaczniemy trochę nietypowo przedstawiając na początek tył odtwarzacza. Znajdziemy tam między innymi wejście USB. Mamy tam także 3 przyciski sterowania. Możemy dzięki nim włączyć odtwarzać, zatrzymać odtwarzany plik lub zmienić ustawienia korektora dźwięku. Dodajmy do tego możliwość ustawienia sposobu odtwarzania (powtarzanie utworu, powtarzanie wybranego fragmentu itp.) oraz możliwość kasowania plików i będzie to w zasadzie wszystko, co będzie my mogli nimi zrobić. Możemy więc stwierdzić, że są to podstawowe przyciski sterowania. 


(kliknij, aby powiększyć)

 


(kliknij, aby powiększyć)


W zestawie jak wspomniałem wcześniej znajduje się smycz. Widoczne na końcu odtwarzacza metalowe zapięcie służy do jej założenia.(kliknij, aby powiększyć)

 


(kliknij, aby powiększyć)Całość wygląda efektownie. Widać dbałość o detale. Smycz przypomina elegancką zawieszkę do wisiorka. Długość można regulować za pomocą metalowych zapinek. Kiedy Iriver zawiśnie na szyi nie będziemy mieli się czego wstydzić. Pokusiłbym się nawet o stwierdzenie, że z daleka wygląda jak duży bursztynek przywieziony z wakacji :-)


(kliknij, aby powiększyć)

 


(kliknij, aby powiększyć)

Przód urządzenia to 4 liniowy, kolorowy wyświetlacz LCD o przekątnej 31 mm i 65.000 kolorów oraz panel nawigacyjny. Obok wyświetlacza wbudowano mikrofon. Jakość nagrywanego dźwięku jest bardzo dobra nawet z dalszej odległości. Dla studentów na wykładach sprawdzi się wprost idealnie. Skoro o nagrywaniu mowa warto wspomnieć, iż dostępne są 3 poziomy kompresji danych. W trybie najgorszej jakości można zapisać około 72 godzin (1GB). Plik zapisywany jest bezpośrednio w formacie .mp3. Oprócz planowego manualnego nagrywania, można także zaplanować nagrywanie automatyczne. Możemy ustawić player tak, aby rozpoczął nagrywanie kiedy ktoś zacznie mówić. Każdorazowa przerwa w mówieniu powodować będzie zatrzymanie nagrywania. Niestety nie sprawdzałem, czy sprzęt jest na tyle czuły i zarejestruje odgłosy fizjologiczne :-)

 


(kliknij, aby powiększyć)

 


(kliknij, aby powiększyć)

 

Sterowanie playerem odbywa się przez nawigację poprzez panelu sterowania. Przyciskami zwiększamy głośność, wybieramy kolejny utwór, czy też przechodzimy do menu ustawień zaawansowanych. Także tutaj jednym ruchem zewnętrznego pierścienia możemy zablokować odtwarzacz przed przypadkowym uruchomieniem. Obsługa nie sprawia problemów, a po nabraniu odrobiny wprawy możemy zarządzać całością jednym palcem.

 


(kliknij, aby powiększyć)

 

Tradycyjne "pchełki" dołączone do zestawu. Przewód jest miękki i elastyczny. Zmierzona długość przewodu od wtyczki mini-jack do słuchawek wynosi 130 cm. Jakość odtwarzanego dźwięku subiektywnie oceniam na bardzo dobry. Nawet maksymalne podgłośnienie (zakładając, że dźwięk jest dobrej jakości) nie powoduje brzęczenia. Dodatkowo możemy skorzystać z 12 ustawień equalizera (10 ustawień fabrycznych + 2 własne), co powoduje, że z dźwiękiem możemy zrobić praktycznie wszystko.

 


(kliknij, aby powiększyć)

 


(kliknij, aby powiększyć)Podłączenie i zasilanie

Odtworzyliśmy system Widnows XP z SP2, który miał WMP9. Podłączyłem player i na wykryciu T10 się zakończyło. Dalsze procesy instalacji nie mogły zostać ukończone. Bez Windows Media Player 10 ani rusz. Po instalacji WMP10 wszystko poszło jak po maśle. W dalszej kolejności postanowiłem dokonać konwersji z MTP na UMS  (wyjaśnienie różnicy pomiędzy MTP a UMS po kliknięciu w link) oraz zaktualizować firmware. Z pomocą przyszedł mi program IriverFirmwareUpdater. Proszę pamiętać, że aktualizacja firmware oraz konwersja z MTP na UMS powoduje skasowanie wszystkich danych. Przed aktualizacją lub konwersją warto wykonać backup danych.

Aktualizację oprogramowania oraz konwersję z MTP na UMS wykonujecie na własną odpowiedzialność.

 


(kliknij, aby powiększyć)

 


(kliknij, aby powiększyć)

Dostępne na rynku odtwarzacze zasilane są najczęściej za pomoca wbudowanych akumulatorów lub paluszków 3xAAA. Do T10 energia dostarczana jest za pomocą jednej baterii typu 2xAA. Może to być bateria alkaliczna lub akumulator wielokrotnego ładowania. W tym miejscu należy wyraźnie zaznaczyć, że nie zaleca się stosowania zwykłych baterii, ponieważ mogą one "wylać", co w konsekwencji może doprowadzić do uszkodzenia sprzętu. Zastosowanie dużego paluszka wymusiło zwiększenie grubości playera. Jednak w zamian otrzymujemy coś, co powinno zatkać usta nawet największym malkontentom. Jest to bardzo długi czas pracy. Wkładamy baterię 2400mAh. Zapełniamy pamięć dźwiękiem MP3 128 kbps i ustawiamy poziom głośności na 20. Equalizer pracuje na normal, LCD zostaje wygaszony. W ten sposób osiągamy około 53 godzinną pracę bez przerwy. Czyż nie jest to fantastyczny wynik? Przyjmijmy, że codziennie słuchać będziemy muzyki po 3-5 godzin. Po przeliczeniu stanie się jasne, że będziemy ładować akumulator raz na 2 tygodnie. Posiadając dwie baterie (ładowarki raczej są wyposażone w minimum dwie komory ładujące), szybko zapomnimy co to ładowanie akumulatorów. Oczywiście są to teoretyczne założenia. Wiadomym jest, że czasami będziemy słuchać głośniej muzyki i będziemy zmieniać ustawienia, co spowoduje szybsze rozładowywanie akumulatorów. Możemy jednak po przeprowadzonych testach stwierdzić, że nawet podczas zabawy, czas żywotności akumulatora wynosi grubo ponad 40 godzin. Jest to naprawdę rewelacyjny czas.


(kliknij, aby powiększyć)

 

 

Muzyka

Po załadowaniu do pamięci muzyki w formacie MP3, WMA, ASF lub Ogg, możemy rozpocząć zabawę z playerem. Na czytelnym wyświetlaczu oprócz pokazanej godziny i stanu naładowania baterii, przedstawiony także będzie tytuł utworu oraz bieżący czas odtwarzania. Nie zabrakło także prezentacji czasu pozostałego do zakończenia utworu. Pojedyncze wciśnięcie środkowego klawisza pozwala na przejście do menu widoku plików. Z tej pozycji możemy rozpocząć przeglądanie plików i katalogów. Każdy plik i katalog możemy usunąć. Niestety katalog może być usunięty wyłącznie wtedy, kiedy nie zawiera plików. Kiedy więc zamierzamy wykasować folder z 50 plikami, czeka nas troszkę ręcznej robótki. Możliwe jest przewijanie utworów w przód i tył z prędkością uzależnioną od ustawień. Jeżeli została włączona funkcja oszczędzania baterii, LCD zostanie wygaszony (można ustawić czas wygaszania). Ponowne włączenie LCD nastepuje przez wciśnięcie przycisku sterowania.

 

 

 

Przeglądarka

Przy pomocy przeglądarki możemy przeglądać wybrany plik pod warunkiem, że jest on obsługiwany. Oprócz plików audio, możemy także przeglądać pliki graficzne w formacie .bmp. Nie jest to zbyt popularny format graficzny ze względu na rozmiar i dziwić może dlaczego brak jest obsługi popularniejszego .jpg.

 

 

Nagrywanie

Nagrywanie odbywa się dzięki wbudowanemu mikrofonowi. Plik zapisywany jest bezpośrednio do formatu .mp3. Trzy stopnie kompresji powodują, że maksymalny czas nagrania może sięgnąć w przypadku odtwarzacza o 1GB pamięci około 72 godzin. Zarejestrowany dźwięk jest bardzo dobrej jakości jak na tego typu urządzenie. Każdy nagrany plik oczywiście można skasować. Warto zwrócić uwagę na pewną ciekawostkę. W ustawieniach dodatkowych możemy włączyć funkcję wykrywania glosu. Po aktywacji nagrywanie będzie aktywne wyłącznie w momencie kiedy prowadzona będzie rozmowa.

 

 

Ustawienia

Mogło by się wydawać, że ustawienia zaawansowane są tylko kosmetycznym dodatkiem. Nic bardziej mylnego. Mnogość funkcji jaką oferuje T10 może pozazdrościć nie jeden odtwarzacz. Możemy zmodyfikować praktycznie wszystko. Począwszy od czasu wyłączania LCD, poprzez ustawienia prędkości przewijania utworów, a skończywszy na ręcznym ustawieniu korektora dźwięku. Wszystko to sprawia, że nawet doświadczony użytkownik znajdzie coś dla siebie. Co bardziej ciekawscy, mogą zapoznać się z instrukcją obsługi, która jest do pobrania na końcu artykułu.

Podsumowanie

Niezawodny, ładny oraz energooszczędny, Tak można w skrócie podsumować Iriver T10. Nietypowy kształt zaskakuje, powodując uczucie posiadania rzeczy innej od wszystkich. Gustowna smycz oraz specjalny zaczep sprawia, że player doskonale nadaje się dla osób aktywnie sprzędzających wolne chwile. Bardzo dobra jakość odtwarzanego i nagrywanego dźwięku, łatwa obsługa i doskonałe wręcz czasy pracy, to niewątpliwie największe atuty prezentowanego modelu. Funkcję budzika docenią wszyscy Ci, którzy wybiorą się na krótką drzemkę lub posiadają zestaw audio. A wady? Stwierdzilem drobne niedociągnięcie. Gumowe zapięcie, które zasłania USB po pewnym czasie sie wyrabia i samo otwiera. I to w zasadzie wszystko do czego można się przyczepić. Nie można bowiem mieć zastrzeżeń do braku polskiej wersji językowej menu. Player jest na tyle prostym urządzeniem, że dosłowne spolszczenie technicznych wyrażeń, mogłoby w tym przypadku bardziej utrudnić pracę niż ją ułatwić. Iriver przyzwyczaił nas wielokrotnie do luksusu i wysokiej jakości swoich produktów. Model T10 zdaje się to jedynie potwierdzać.

Serwis VideoAudio.pl przyznaje odtwarzaczowi IRiver T10 1GB za długi czas pracy oraz wykonanie nagrodę w kategorii:

Iriver T10 1GB


+ bardzo długi czas pracy na jednej baterii typu AA,
+ wysoka jakość odtwarzanego dźwięku
+ bardzo dobra jakość rejestrowanego dźwięku w trybie dyktafonu,

- nie można skasować katalogu kiedy znajdują się w nim pliki
- gumowe zapięcie maskujące wejście USB z czasem się wyrabia i samo otwiera

Słowniczek

MTP a UMS  (kliknij aby wrócić do opisu)

Co to jest UMS?
UMS (USB Mass Storage) jest technologią pozwalającym systemom operacyjnym rozpoznać urządzenie przenośne jako dysk twardy (pamięć przenośną). Technologia ta, pozwala podłączyć się do większości systemów operacyjnych (Windows, Linux, MacOS), bez potrzebny instalowania sterowników czy jakichkolwiek innych działań. Do odtwarzacza w wersji UMS pliki wgrywa się jak na normalny dysk w systemie operacyjnym (metoda kopiuj/wklej, przeciągnij/upuść itp.).

Co to jest MTP?
Technologia MTP (Media Transfer Protocol) została stworzona przez firmę Microsoft z myślą o nowoczesnych multimediach. MTP pozwala na przesyłanie plików przy pomocy synchronizacji w programie Windows Media Player (ponadto wymagany Windows XP z Serwis Pakiem 2). Technologia ta, w odróżnieniu od UMS wymaga określonych parametrów komputera do poprawnego współdziałania z urządzeniem. Technologia ta staje się coraz popularniejsza. Korzystają z niej już takie firmy jak iriver, iaudio, Samsung, Creative. Technologia MTP pozwala w łatwy sposób wgrywać na urządzenia przenośne zabezpieczoną muzykę WMA DRM, kupowaną w sklepach internetowych.

 

Pliki

iriver_t10_instrukcja.pdf Instrukcja Obsługi - wersja polska

 

 

Cena: ~ 479zł
Sprzęt dostarczył:
http://www.mp3store.pl/

Autor: Mariusz Drapała
Korekta: Piotr Kruszyk


skomentuj artykuł
Poprzedni | Następny
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Świetne! Świetne! 100% [1 Głos]
Bardzo dobre Bardzo dobre 0% [Żadnych głosów]
Dobre Dobre 0% [Żadnych głosów]
Przeciętne Przeciętne 0% [Żadnych głosów]
Słabe Słabe 0% [Żadnych głosów]
Reklama
 

Prawa autorskie © VideoAudio.pl 2001-2017.
Zabronione jest bez zgody właściciela wyrażonej na piśmie; kopiowanie, powielanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie w całości lub we fragmentach informacji, danych lub innych treści Serwisu.
oldfashioned
20903087 Unikalnych wizyt
Powered by v6.01.19 © 2003-2009