Nazwa Użytkownika   
Hasło   
  

Przypomnij hasło  
 
  Strona Główna Artykuły audio/video Forum Pliki Odtwarzacze Blu-ray Soft DVD Recenzje playerów MP3 Szukaj Kontakt RSS24.03.2019 19:21 
 
Nawigacja
Strona Główna
Artykuły audio/video
Forum
Pliki
FAQ
Odtwarzacze Blu-ray
Soft DVD
Recenzje playerów MP3
Szukaj
Kontakt
Archiwum newsów
Sponsorzy serwisu
RSS
Dodaj newsa
Pliki do pobrania
Ostatnio dodane
MKVToolnix 10.0.0
Zoom Player Home FREE 12.10
DVDFab HD Decrypter 9.3.0.7
Avidemux 2.6.12 r160712 beta
ProgDVB 7.14.6 Standard
StaxRip x64 1.3.7
K-Lite Codec Pack Full 12.2.5
SMPlayer 16.7.0
DVDStyler 3.0
MediaInfo 0.7.87

Najchętniej pobierane
VirtualDubMod 1.5.10.3 buil... [67376]
VirtualDubMod 1.5.10.2 (b.2... [40332]
VSO ConvertXToDVD 6.0.0.45 [38827]
MKVToolnix 10.0.0 [38620]
Virtualdub-MPEG2 1.6.19 bui... [37135]
XviD 1.3.2 stable (Koepi) [36345]
WinAVI Video Converter 11.5 [35289]
Avi ReComp 1.5.6 [35000]
Auto Gordian Knot 2.55 [34305]
Ultra RM Converter 5.1.0225 [33731]
Sztama


AviSynth POLSKA
Poprzedni | Następny
Cowon A2 20GB (Diamond)
Cowon A2 20GB

Słowo wstępu

Do tej pory w serwisie gościły odtwarzacze z pamięcią flash. Dzisiaj po raz pierwszy zadebiutuje odtwarzacz z wbudowanym dyskiem twardym o pojemności 20GB (dostępny jest także w wersji 30GB). Długość pracy urządzeń typu PMP (Portable Media Player) ma kolosalne znaczenie. Firma Cowon uwzględniła to w swoim projekcie. Multimedialny kombajn A2 na jednej baterii pozwala oglądać filmy przez około 10 godzin, a słuchać muzykę aż przez 18 godzin! Wynik ten jest tym ciekawszy, że w A2 wbudowane cztero calowy LCD, który wyświetla 16 milionów kolorów! Pozwala on na oglądanie filmów z zachowaniem świetnej jakości obrazu. Możemy obejrzeć na nim zdjęcia, które przegramy bezpośrednio ze swojego aparatu cyfrowego na dysk A2. Miejsca z pewnością nam nie zabraknie. Cowon wyposażył swojego playera w dysk twardy o pojemności 20 GB. Komunikacje z komputerem zapewnia USB 2.0, dzięki czemu pliki są przegrywane szybko i sprawnie. Odtwarzacz po podłączeniu do komputera widziany jest jako przenośny dysk twardy. A2 bez problemów poradzi sobie z formatami MP3, WMA, OGG oraz WAV. Nad jakością odtwarzanej muzyki czuwać będzie wiele systemów polepszających dźwięk, w tym system BBE. Tyle na temat parametrów pisze producent. W dalszej części sprawdzimy ile z tych informacji ma odzwierciedlenie w rzeczywistości.

 

Podstawowe informacje

 • odtwarzanie MP3, WMA, ASF, Ogg, WAV, AVI, ASF, WMV, JPG, BMP, PNG
 • dyktafon, radio FM, odtwarzanie i nagrywanie, bezpośrednie kodowanie do MP3
 • dysk twardy (20 GB)
 • kolor obudowy: biało-szary
 • możliwość nagrywania audio i video z zewnętrznego źródła
 • dzięki dołączanemu w zestawie kablowi możliwość oglądania filmów na TV
 • nagrywanie audio z bitratem do 192 kbps!
 • wyświetlacz LCD-TFT, rozdzielczość 480x272 pixeli, 160 mln. kolorów
 • możliwość oglądania filmów z napisami, dzięki specjalnym, dołączanym konwerterom
 • interfejs USB 2.0
 • długi czas odtwarzania: do 18 godzin przy audio, 10 godzin dla video
 • rozszerzona Zintegrowana Nawigacja
 • odtwarzanie / pauza / odtwarzanie początków / stop / wyłączanie / nagrywanie
 • następna Ścieżka / poprzednia ścieżka / przewijanie / pętla
 • obsługa wznawiania odtwarzania, fade in, auto play
 • uUstawianie prędkości przewijania oraz pomijania
 • 40 poziomów głośności
 • różne ustawienia EQ oraz efekty brzmienia
 • 5 pasmowy EQ użytkownika
  - Normal, Rock, Pop, Jazz, Classic, Vocal, Użytkownika
  - Obsługa BBE, Mach3Bass, MP Enhance, 3D Surround
 • automatyczne Wyłączanie
 • blokada Przycisków
 • ustawianie prędkości przewijania tekstu oraz czasu działania podświetlania
 • możliwość aktualizacji Firmware oraz zmiany Logo
 • obsługa nazw plików oraz Tag'ów ID3V2, ID3V1
 • wyświetlanie informacji o wersji firmware, dostępnej i użytej pamięci
 • oprogramowanie
  - JetShell (transfer plików, MP3/WMA/WAV/odtwarzanie audio CD, kodowanie do MP3)
  - JetAudio (zintegrowany odtwarzacz multimedialny)

 

Zawartość

W zestawie, który dotarł do redakcji znajdowały się oprócz samego odtwarzacza: słuchawki, przewód USB, USB Host, kabel Line-In, kabel Audio-Video, płyta instalacyjna CD, instrukcja obsługi, 2 letnia gwarancja oraz zasilacz sieciowy.

 

1. Zestaw - wraz z podstawowym wyposażeniem.


Pojemność wbudowanych dysków waha się od 10GB do 60GB, umożliwiając przechowywanie w jednym miejscu całej płytoteki. Zakładając średnią wielkość pliku mp3 rzędu 3,5MB w największych odtwarzaczach zmieścimy ich ok. 17,000!

+ bardzo duża pojemność
+ możliwość przechowywania danych
+ bardzo szybki transfer przez FireWire lub USB 2.0
+ duży wyświetlacz i wygodne w obsłudze menu
+ możliwość aktualizowania Firmware'u
+ nagrywanie analogowe w wybranych modelach

- duże wymiary i waga sprawiają, że odtwarzacze te nie są najlepsze podczas biegania
- większe zużycie energii niż w przypadku odtwarzaczy flash

 

Wygląd zewnętrzny

 

Przełącznik, który znajduje się na bocznej ściance pozwala zmienić tryb pracy urządzenia. LCD umożliwia przeglądanie zawartości na wyświetlaczu. AV OUT uaktywnia wyjście video. Dzięki temu możemy podłączyć sprzęt do odbiornika TV. HOLD blokuje aktywność przycisków. Także w tym trybie odbywa się ładowanie akumulatora.

Włącznik znajduje się z prawej strony playera. Uruchamianie oraz wyłączanie odbywa się w ten sam sposób, poprzez chwilowe wciśnięcie przycisku. Widoczna bardziej na prawo kratka to wbudowany głośnik. Po przeciwległej stronie znajduje się drugi. Jedynie w zacisznym miejscu głośniczki spełniają swoją rolę. Włączony TV lub miejski gwar skutecznie zachęcają do skorzystania ze słuchawek.

 

2. Zmiana trybu - ładowanie przez USB odbywa się tylko, kiedy przełącznik jest w pozycji HOLD
 
3. Włącznik - uruchamiamy urządzenie trzymając przez chwilę wciśnięty przycisk.

 

Lewa strona to skupisko różnego rodzaju wejść. Możemy podłączyć słuchawki bądź też wprowadzić/wyprowadzić sygnał audio/video. Nie zabrakło także wejść USB do podłączenia odtwarzacza do komputera czy też do pracy urządzenia w trybie HOST. W trybie tym dane z innych urządzeń UMS mogą być przesyłane bezpośrednio do odtwarzacza przy wykorzystaniu jednego przewodu bez konieczności użycia komputera. Ostatnim z wejść jest 5V wtyk zasilania sieciowego.

Sterowanie playerem odbywa się za pomocą joysticka (podobne stosuje się w telefonach komórkowych) oraz podłużnych przycisków. Widoczna w prawym dolnym rogu białą kropeczka to wbudowana dioda sygnalizująca aktualny stan urządzenia. Samo sterowanie jest bardzo proste oraz funkcjonalne. Nie musimy zapamiętywać, do czego służą poszczególne klawisze. Poza tym, że są one oznaczone jako BACK, A, B, C dodatkowo informacje, który ma być użyty wyświetlane są na LCD.

 

4. Gniazda - Cowon A2 posiada całkiem sporą ilość różnorodnych wejść/wyjść
 
5. Joystick - jak widać nie tylko w telefonach sprawdza się podobny sposób sterowania

 

Wymiary urządzenia to [mm] 133x79x22 oraz waga w granicach 300 gramm. Cowon A2 wyposażony został w 4 calowy panoramiczny wyświetlacz LCD-TFT, o rozdzielczości 480x272 pixeli i zdolności wyświetlenia 160 mln. kolorów. Ekran rozmiarami przypomina kartę płatniczą, która zakrywa prawie cały LCD. Obudowa wykonana jest z materiału przypominającego wyglądem aluminium. Nie jest to jednak aluminium. I bardzo dobrze, dzięki temu listwa nie jest podatna na przypadkowe zarysowania. A2 w menu OSD posiada dwie belki. Górna wskazuje aktualną godzinę oraz stan naładowania akumulatora, dolna podaje informacje o skrótach klawiszowych. Część osób może być zawiedziona brakiem polskiego menu.

 

6. Wyświetlacz LCD-TFT - 4 cale, rozdzielczość 480x272 pixeli, 160 mln. kolorów


 

Zmierzona długość przewodu od wtyczki mini-jack do pierwszej słuchawki wynosi 100cm oraz 120cm do drugiej. Jest to obecnie bodaj najkrótszy przewód, z jakim się spotkałem. Jakość odtwarzanego dźwięku na dołączonych słuchawkach subiektywnie oceniłem na bardzo przyzwoitą. Ustawienie głośności na maksimum potrafi zdemolować słuch nie wydając przy tym w słuchawkach charakterystycznych "charknięć".

 

7. Słuchawki - wytłoczony napis firmowy iAudio.


 

Podłączenie i zasilanie

Komunikacja playera z komputerem odbywa się przez port USB. Urządzenie po podłączniu widoczne jest w systemie jako dysk wymienny. Upload plików może odbywać się metodą drag-and-drop (przeciągnij i upuść) lub przy pomocy dołączonego oprogramowania. Cowon A2 obsługuje pliki dźwiękowe w formacie MP3, WMA, ASF, Ogg, WAV, AVI, ASF. Wbudowany akumulator według danych producenta pozwala oglądać filmy przez około 10 godzin, a słuchać muzykę aż przez 18 godzin. W praktyce są to jednak troszeczkę inne wartości. Oglądanie filmów z wykorzystaniem słuchawek kończy się po około 7 godzinach i 50 minutach. Jeżeli zamiast pchełek użyjemy wbudowanych głośników czas ten może ulec skróceniu o około 30 minut. Słuchanie muzyki wydłuża czas pracy akumulatora do około 13-15 godzin o ile nie korzystamy zbyt często z LCD. Wszystko jednak zależy od tego czy tak jak w przypadku plików video będziemy używać słuchawek czy wbudowanych głośników. Nie bez znaczenia jest także ustawienie głośności, kontrastu LCD oraz formatu jaki będziemy odsłuchiwać. Inny będzie także czas pracy, jeżeli będziemy co chwilę korzystać z wyświetlacza a zupełnie inny kiedy będzie on w trybie wygaszonym. Średni czas pracy podczas słuchania muzyki możemy jednak określić na około 12 godzin.

 

8. Menedżer urządzeń - urządzenie po podłączeniu widoczne jest jako dysk wymienny.


Rozładowany akumulator możemy ładować na dwa sposoby. Korzystając z dołączonego zasilacza sieciowego lub poprzez port USB. Pełne naładowanie baterii przez zasilacz zajmuje w okolicach 6 godzin. Niestety ładowanie przez USB z racji niższego napięcia wynosi ponad 15 godzin. Warto tu także wspomnieć, iż podczas takiego ładowania suwak musi być w pozycji HOLD. Podłączenie playera przez USB, kiedy suwak jest w pozycji LCD powoduje, że bateria będzie rozładowywana (nie jest wtedy ładowana). Opcjonalnie możemy dokupić także ładowarkę samochodową. Niestety nie mieliśmy okazji sprawdzić ile trwa ładowanie z jej użyciem. Wskaźnik pomiaru naładowania baterii jest bardzo kapryśny. Podczas kilkugodzinnej zabawy z plikami stan naładowania wskazywał dwie kreski. Wyłączenie playera i próba jego ponownego włączenia kończyła się fiaskiem. Jako, że sytuacja taka wystąpiła dwukrotnie mogę stwierdzić, że stan naładowania akumulatora nie jest do końca tak precyzyjny jak byśmy tego oczekiwali. Dziwna jest także sprawa z lampką kontrolną ładowania. Nawet po 24 godzinach nadal się ona paliła, chociaż tak naprawdę akumulator był w pełni naładowany.

 

9. Tryb USB - podczas podłączenia playera do komputera.


 

Przygotowanie do testów

Przed rozpoczęciem opisu dokonałem aktualizacji oprogramowaniem z dnia 21.07.2006 w wersji 1.81. Dodatkowo dokonałem zmiany wewnętrznego oprogramowania korzystając z CpTool. Od tego momentu w menu ustawień systemowych możemy ustawić kodowanie znaków na CP1250. W efekcie napisy w filmach oraz podczas przeglądania plików tekstowych będą posiadały polskie znaki diakrytyczne. Bez tej zmiany brak jest polskich ogonków. Być może w przyszłości wraz ze wzrostem popularności zmiana ta będzie standardowo wprowadzona przy kolejnej wersji firmware.

Aktualizacje oraz zmianę oprogramowania wykonujecie na własną odpowiedzialność. Nie ponosimy odpowiedzialności za ewentualne szkody spowodowane bezpośrednio lub pośrednio niewłaściwym użyciem pobranych plików.

 

Menu MOVIE

Napis na żółtym tle wskazuje aktualnie wybraną funkcję z menu. Wejście weń wskazuje zawartość katalogu. W nazwach plików wyświetlane są prawidłowo polskie ogonki. Po zaznaczeniu filmu zobaczymy podstawowe informacje o jego rozdzielczości, fps (frames per second - miara prędkości wyświetlania ruchomych obrazów), wielkości, formacie audio, bitrate audio i video oraz kodeku użytym do kompresji. Jeżeli z jakichś względów plik nie będzie mógł zostać odtworzony w prawym górnym rogu menu File Browser zostanie wyświetlony czerwony znaczek ostrzegawczy.

 

10. Menu główne
 
11. Zawartość katalogu video - podstawowe informacje o zaznaczonym pliku.

Wyświetlany obraz jest bardzo dobrej jakości. Brak jest efektu smużenia. Odtwarzany materiał zachowuje płynność, nie ma zacięć oraz zrywów. Zdjęcia nie oddają w pełni jakości odtwarzanych plików, to trzeba po prostu zobaczyć. Z dostępnego menu (można je wyłączyć) mamy dostęp do dodatkowych opcji. Możemy zmienić format wyświetlania obrazu 16:9 lub 4:3, ścieżkę audio (o ile w filmie jest więcej niż jedna), rozmiar napisów czy też usunąć plik. Player umożliwia także wykonanie zrzutu aktualnie wyświetlanej klatki filmu do formatu .bmp. Wykonany obrazek może mieć maksymalną rozdzielczość 480x272 pikseli.

 

12. Wyświetlany obraz jest bardzo dobrej jakości - odtwarzany materiał zachowuje płynność.
 
13. Kasowanie plików - możliwe jest bez względu na to czy mamy zamiar usunąć plik czy katalog.

Podczas oglądania filmu możliwe jest wyświetlanie napisów. Jednym ze sposobów na ich pokazanie jest konwersja pliku w programie jetAudio i dodanie tekstu na stałe do pliku. Jest to jednak zajęcie czasochłonne a końcowy efekt nie zawsze może być zadowalający. Druga metoda jest o wiele bardziej przyjazna użytkownikowi. Konwertujemy napisy do jednego z formatów (.srt, .sub lub .smi) i umieszczamy je w katalogu z filmem. Pamiętać jednak należy, aby plik z napisami miał identyczną nazwę jak plik video. Jeżeli wymienione operacje przeprowadzimy prawidłowo podczas oglądania pojawią się na ekranie napisy.

 

14. Napisy - w wydaniu standardowym.
 
15. Napisy - w wydaniu standardowym.

W wyświetlanych dialogach możemy zmienić kolor (biały, czerwony, fioletowy, niebieski, zielony, żółty, szary, czarny) oraz rozmiar czcionki. Zwiększenie rozmiaru ma sens wyłącznie podczas podłączenia odtwarzacza do TV.

 

16. Napisy - w wydaniu standardowym.
 
17. Napisy - w wersji powiększonej.

Producent w specyfikacji informuje, że maksymalną rozdzielczość, jaką obsługuje Cowon A2 jest 720x576 z 30 fps. Jak sprawdziliśmy pliki w mniejszej rozdzielczości mogą swobodnie mieć nawet 50fps. Jeżeli rozdzielczość pliku przekracza dopuszczalną wartość plik nie zostanie odtworzony i pojawi się stosowny komunikat. Podobna sytuacja wystąpi także, jeżeli plik będzie skompresowany kodekiem, który nie jest obsługiwany. Problemy występują z obsługą plików zakodowanych z opcją QPEL i GMC w XviD. Na plus należy dodać obsługę filmów .divx, chociaż wyświetlane są one bez zawartych w nich napisów. Pliki video ze ścieżką w formacie AC3 także nie sprawią problemów z odtwarzaniem. Przy okazji sprawdziłem jak zachowują się filmy BivX (z dwoma ścieżkami dźwiękowymi). Tak przygotowana próbka zawierała 2 ścieżki dźwiękowe (.mp3 i .ac3). Samo odtwarzanie przebiegło płynnie. Zmiana ścieżki dźwiękowej także nie spowodowała zgrzytów.

 

18. Rozdzielczość - dopuszczalna wartość to 720x576.
 
19. Brak obsługi kodeka - uniemożliwi odtworzenie pliku.

Zrzuty ekranu wykonane podczas przeglądania filmów. Pliki zapisywane są do formatu .bmp.

 

20. Zrzuty ekranu - wykonane podczas oglądania filmów.


 

Menu MUSIC

Tak jak w przypadku filmów po wejściu w katalog z plikami dźwiękowymi będziemy mieli dostęp do informacji o plikach. Oprócz nazwy pliku, formacie i jego rozmiarze wyświetlona będzie także informacja o próbkowaniu i czasie trwania. Nazwy plików, które są zbyt długie, aby zostały wyświetlone zostaną przesuwane tak, aby wyświetlić pełną nazwę pliku. Także w przypadku plików dźwiękowych wyświetlane litery mają polskie ogonki. Jeżeli chodzi o usuwanie plików możemy kasować je pojedynczo lub całymi katalogami (nawet, jeżeli katalog nie jest pusty).

 

 

Podczas odtwarzania plików wyświetlone zostanie menu ze szczegółowymi ustawieniami oraz informacjami o pliku. Podczas gdy będzie on odtwarzany, możemy zmienić ustawienie equalizera lub dokonać innych opcji związanych z plikiem. Jednym z nich jest utworzenie playlisty. Kiedy zaznaczymy katalog w którym znajdują się media, wyświetlone zostanie okno informacyjne z ilością plików danego typu. W naszym przypadku w katalogu znajdują się 44 utwory muzyczne. Warto przy okazji wspomnieć, że jeżeli w katalogu z muzyką znajduje się grafika lub video będą one ignorowane w statystykach. Sprawdzenie liczby plików danego typu jest możliwe po wejściu w odpowiednie menu. Jeśli w katalogu z odtwarzanymi plikami muzycznymi jest kilka plików graficznych, będą one wyświetlane po kolei wraz ze zmianą utworu. Podczas odtwarzania możemy zmieniać ustawienia korektowa aby odszukać wartości, które będą nam najbardziej odpowiadać.

 

 

 

Menu PHOTO

Cowon A2 obsługuje pliki graficzne w formacie JPG i BMP (4 miliony pikseli) i PNG (3 miliony pikseli). Tak jak w przypadku audio i video po zaznaczeniu pozycji, podawane są podstawowe informacje o pliku. W przypadku grafiki pojawia się miniatura wybranego zdjęcia.

 

 

Jeżeli zdjęcie pochodzi wprost z aparatu fotograficznego, w oknie informacji podane będą parametry z jakimi zostało wykonane zdjęcie. Będziemy mogli zobaczyć także, kiedy wykonano zdjęcie i jakim modelem aparatu. Wszystko to zobaczymy pod warunkiem, że aparat, z którego korzystamy potrafi zapisać takie informacje. Z plików graficznych możemy utworzyć playlistę, pokaz slajdów, skasować plik lub użyć wybrany obraz jako tło dla menu.

 

 

Jako, że wyświetlacz jest w formacie panoramicznym, zdjęcia będą domyślnie z "obciętymi" bokami aby zachować odpowiednie proporcje. Jednak jedno kliknięcie joystickiem spowoduje zmianę rozmiaru zdjęcia i wyświetlenie go na pełnym ekranie. Wtedy też możemy zmieniać kursorami sterującymi położenie prezentowanej grafiki.

Wyświetlane pliki charakteryzują się świetną jakością. Kolory są nasycone i bardzo naturalne. Czas wczytywania zależy od rozdzielczości zdjęcia. Załadowanie obrazka o rozdzielczości 3072x2304 ze względu na jego parametry może potrać kilka sekund.

 

 

 

Menu DOCUMENT

A2 to nie tylko odtwarzacz plików audio i video. To także przeglądarka plików graficznych i tekstowych (.txt). Jeżeli chodzi o pokazywane informacje o pliku tekstowym, dostępny jest rozmiar pliku. Także i tutaj możemy tworzyć playlistę zgromadzonego archiwum bądź kasować pliki. Aby obejrzeć pliki .doc, .pdf, .xls i .ppt można je przekonwertować do formatu .csd (Compact Shared Document), który od wersji firmware 1.77 jest również obsługiwany przez A2. Oczywiście przy przeglądaniu plików .csd również można słuchać plików .mp3. Podczas konwersji plików excela wielostronicowych, występuje błąd i tylko pierwsz strona jest czytelna. Być może zależy to od wersji excela. Nie udało mi się tego stwierdzić.

 

 

Czcionka jest wyraźna i czytelna. Nienajlepiej natomiast sprawuje się funkcja przenoszenia wyrazów. Tekst przenoszony jest do następnej linii jak popadnie. Przewijanie tekstu może się odbywać się na dwa sposoby. Ręcznie lub automatycznie, co kilka sekund w zależności od ustawień. Podczas ręcznego przewijania tekst przechodzi płynnie, co linię. Ustawienie automatyczne powoduje, że tekst przesuwany jest całymi blokami. Podczas czytania tekstu można zmieniać tło (białe lub czarne) oraz kolor czcionki. Udostępniono także opcję zmiany jasności LCD oraz systemu kodowania. Dla nas najważniejsze, że po dokonanych wcześniej zmianach, wyświetlane są polskie znaki.

 

 

 

Menu BROWSER

Funkcją "browsera" jest, nie tylko jak nazwa sugeruje, przeglądanie zawartości. Poza tą podstawową funkcją spełnia ona jeszcze jedną rolę. To tutaj możemy w szybki sposób usunąć wiele rzeczy. Można kasować katalogi bez względu na to są w nich pliki czy też są one puste. Z tego miejsca mamy także szybko dostęp do wszystkich plików zgomadzonych na twardzielu.

 

 

Korzystając ze złącza USB HOST możemy kopiować bezpośrednio z aparatu zdjęcia lub z innego playera muzykę z pominięciem komputera. Niestety lista obsługiwanych aparatów jest skromna. Znacznie lepiej przedstawia się sytuacja z kopiowaniem plików z innego playera. Kopiowanie może się odbywać tylko do A2, w drugą stronę nie jest to już możliwe. Największą wadą podczas wykorzystywania USB HOST jest transfer. 3-4MB plik kopiowany jest kilkanaście sekund.

 

 

 

Menu DMB

Cowon wypuścił niezwykły dodatek do swojego PMP (Cowon DM1). Jest to moduł odbiorczy (opcja), dzięki czemu można zmienić A2 w przenośny TV. To tyle, jeżeli chodzi o dobre wiadomości. Urządzenie pracuje w technologii DMB, która wykorzystywana jest w Korei. Na terenie Europy odpowiednikiem jest DVB. Nie jest on kompatybilny z przystawką Cowona. Co za tym idzie nie wykorzystamy naszego PMP jako przenośnego TV.

 

 

Osoby, które często podrużują mogą dokupić sobie za dodatkową cenę Cowon A2 Car Holder. Urządzenie montowane jest do szyby przy pomocy specjalnej, solidnej przyssawki. Dzięki temu dodatkowki podróże nie będą się już tak dłużyły. Kolejnym dodatkiej jest przystawka GPS, dzięki której można oglądać na ekranie mapy i śledzić trasę. O takiej przystawce słyszałem od sprzedawców w innych sklepach. Dostępny ma być także FM Transmiter, który daje możliwośc transmisji sygnału audio z A2 do dowolnego odbiornika radiowego. Czy jednak będzie to oficjalnie w sprzedaży nie potrafię jednoznacznie potwierdzić.

 

Menu RADIO

Radio ma możliwość zapamiętania do 25 stacji. Podczas nagrywania wybranej stacji do wyboru mamy 3 stopnie kompresji: 64kbps, 128kbps i 192kbps. Automatyczne skanowanie zbiera wszystkie "śmieci". W efekcie już w połowie zakresu zapełnione są pola pamięci stacji. Ręczne przeszukiwanie początkowo nie działało wcale lepiej. A2 pozwolił mi cieszyć się jedynie dwoma stacjami. Sytuacja zmieniła się diametralnie po wymianie słuchawek na inne. Wynik 7 stacji jak na ten rejon w pełni mnie usatysfakcjonował. Wnioski nasuwają się same. System automatycznego wyszukiwania oraz dołączone słuchawki nie spełniają w 100% roli, do jakiej zostały przeznaczone.

 

 

 

 

Menu RECORD

Potwierdzeniem wielozadaniowości Cowon A2 niech będzie menu nagrywania. To w tym miejscu otwierają się przed nami kolejne możliwości tego sprzętu. Player potrafi pracować jako dyktafon rejestrując odgłosy poprzez wbudowany monofoniczny mikrofon. To jednak nie wszystko. Oprócz tego możliwe jest zarejestrowanie dźwięku przez wejście liniowe lub radio oraz video z zewnętrznego źródła (np.DVD). Podczas nagrywania możemy ustawić trzy różne stopnie kompresji dla audio (64kbps, 128kbps i 192kbps). Pliki zapisywane są w formatcie .mp3. W przypadku video do dyspozycji oddane nam zostały dwie rozdzielczości (368x272 oraz 640x480). Każda z nich posiada dwa stopnie kompresji. Dla 368x272 są to 500/800kbps oraz 800kbps/1Mbps dla 640x480. Pliki video zapisywane są do formatu .asf (Advanced Systems Format). Pominąłem tutaj opcje związaną z nagrywaniem z DMB z racji tego, że nie jest on u nas obsługiwany.

Jakość zarejestrowanego dźwięku z wejścia liniowego jest bardzo dobra. Nagrywanie przez wbudowany monofoniczny mikrofon stoi na przyzwoitym poziomie. Jest to szczególnie słyszalne podczas nagrań na niedużych odległościach. Ciekawą funkcją jest możliwość zaprogramowania nagrywania.

Tu mogę podzielić się jedną istotną uwagą. Niedawno musiałem wykonać bardzo dla mnie istotne nagranie audio. Chciałem użyć A2 jak dyktafonu. Próba nagrania jednak zakończyła się całkowitym fiaskiem, bo dysk w A2 był przepełniony. Jednak nie było to przepełnienie pod względem objętości, ale pod względem dopuszczalnej liczby plików. A2 zasygnalizował przepełnienie dysku i nie chciał rejestrować. Nagranie na szczęście wykonałem za pomocą innego sprzętu.

Nagrania głosowe (próbki) w jakości 192kbps:
Budzik
Zegareczek


Nagrania radiowe (próbki) w jakości 192kbps:
Radio ZET
Radio Szczecin
Polskie Radio Program 1


Nagrania z wejścia liniowego (próbki) w jakości 192kbps:
Audio wejściowe 192kbps
Audio wejściowe 224kbps
Audio wejściowe 320kbps


 

 

A co powiecie na funkcję programowania nagrywania? Możemy ustawić z jakiego źródła, kiedy i o której godzinie rozpocząć ma się nagrywanie. Mało tego. Możemy zaplanować czy nagrywanie ma odbywać się codziennie czy tylko jednorazowo i jak długo ma trwać zapisywanie. Prawie jak magnetowid :-)


 

Menu RECENT FILES

W zakładce tej pokazywane są informacje o ostatnio używanych plikach. Opcje tą dołożono w jednym z uaktualnień na wyraźne sugestie użytkowników zgłaszane na forum iAudiofile.net. Jeśli przerwiemy słuchanie/oglądanie jakiegoś utworu/filmu/dokumentu, wyłączymy playera i po pewnym czasie go włączymy to automatycznie następuje odtwarzanie tego przerwanego utworu/filmu. Warunek jest jeden, w międzyczasie nie podłaczyliśmy do A2 kabla USB. Statystyki usuwamy wciskając C.

 

 

 

Menu SETUP

Główne ustawienia zmieniamy w zakładce Setup. Niektóre wartości mogą zostać zmienione także podczas codziennej obsługi playera. Część jednak może być zmieniona wyłącznie w tym miejscu.

 

 

Zakładka Display oprócz ustawień jasności LCD, kontrastu i standardu TV umożliwia także zmianę tapety, wersji językowej, kodowania znaków i prędkości przewijania długich nazw plików. Niestety wśród dostępnych wersji językowych brak jest polskiego języka.

Zakładka Sound wprowadza zaawansowane ustawienia związane między innymi z poprawą jakości dźwięku. Do polepszenia dźwięku użyto systemu BBE (zwiększa czystość dźwięku) oraz Mach3Bass (uwydatnia niskie tony). Do tego możemy dodać jeszcze 5-pasmowy equalizer z siedmioma predefiniowanymi ustawieniami dźwięku.

 

 

Zakładka Movie Player pozwala na włączenie napisów, zmianę koloru czcionki czy też formatu wyświetlanego obrazu.

Zakładka Music Player związana jest z ustawieniami odtwarzanych plików.

 

 

Zakładka Information wyświetla wersję firmware oraz pojemność dysku i w jakim stopniu jest obecnie zapełniony.

Zakładka Radio daje nam możliwość wprowadzenia dwóch ustawień. Pierwsze definiuje czy odtwarzana stacja będzie nadawana w mono lub stereo. Druga opcja dopuszcza ustawienie właściwego kodu kraju dla radia.

 

 

Zakładka Recorder wprowadza ustawienia jakości dla nagrywanych plików video oraz audio. W tym miejscu możemy ustawić w jakiej rozdzielczości będzie nagrywany film i jaki bitrate będzie miała rejestrowana ścieżka audio.

 

 

Zakładka Recorder umożliwia regulowanie wartości natężenia głośności podczas nagrywania z wejścia liniowego lub poprzez wbudowany mikrofon.

Zakładka System to miejsce w którym ustawimy datę oraz godzinę. Możemy zaprogramować godzinę, o której włączy się alarm. Najważniejszą jednak z funkcji jest ustawienie zarządzania energią. Od tego zależy czas pracy naszego urządzenia. Możemy zdefiniować szybkie czasy wyłączenia LCD lub samego playera kiedy nie będzie używany. Pozwoli to znacznie wydłużyć czas pracy pomiędzy kolejnymi ładowaniami.

 

 

 

Dodatek

Na wstępie artykułu wspomniałem, że Cowon A2 posiada w zestawie przewód umożliwiający podłączenie playera do TV. Możemy oglądać filmy z napisami bezpośrednio na TV. Mała czcionka sprawdza się wyłącznie przy oglądaniu filmów na 4 calowym ekranie. Na telewizorze lepiej sprawdza się, kiedy czcionka zostanie powiększona. Wyświetlany obraz jest przyzwoitej jakości.

 

 

 

 

 

Podsumowanie

Wszystkie rzeczy, o których wspomniałem pozwalają wierzyć, że Cowon A2 to w chwili obecnej jeden z lepszych przenośnych odtwarzaczy video. Bardzo dobrą jakość generowanego obrazu podczas odtwarzania plików DivX na ekranie LCD, psuje lekko zbyt odblaskowy ekran. Oglądanie plików na dworze w słoneczny dzień jest mało komfortowe. Jako odtwarzacz plików MP3 Cowon A2 spisuje się świetnie. Bardzo dobra jakość dźwięku (wsparta systemami poprawy jakości BBE i JetEffects) aż prosi się o dokupienie lepszych słuchawek. O zmianę słuchawek prosi się także radio, które na dołączonym zestawie ma problemy z przechwyceniem sygnału.

Jako przenośne centrum nagrywania delikatnie rozczarowuje. Za tą cenę oczekujemy więcej. Odnosi się to szczególnie do jakości nagrywanego materiału video. Wykorzystując go jako domowy odtwarzacz będziemy z niego zadowoleni. Jakość obrazu jest przyzwoita. Kiedy podłączyłem A2 do telewizora i odtworzyłem pliki DivX, znajomy wręcz rozpływał się z zachwytu. Oglądanie filmów na wbudowanym wyświetlaczu także stoi na wysokim poziomie. Kolory są nasycone, a obraz ostry. Każde urządzenie niesie za sobą wady i zalety. Wciąż aktualizowane oprogramowanie pozwala mieć nadzieję, że zostaną dodane nowe funkcje zwiększające możliwości odtwarzacza. Producent udostępnił kody źródłowy do tego urządzenia otwierając tym samym drogę do produkowania własnego oprogramowania do A2. W końcowym zestawieniu wyraźnie widać, że zalety są bardziej widoczne niż drobne niedociągnięcia. To oznacza, że Cowon A2 powinien być brany pod uwagę, kiedy będziemy decydować się na zakup PMP.


Serwis VideoAudio.pl przyznaje odtwarzaczowi Cowon A2 nagrodę w kategorii:

Cowon A2 20GB

+ jakość wyświetlacza
+ czas pracy na akumulatorze
+ ładny obraz filmów po podłączeniu do TV
+ niezła jakość nagrywania z wykorzystaniem wbudowanego monofonicznego mikrofonu
+ doskonała jakość dźwięku

- bardzo niska prędkość kopiowania w trybie USB HOST
- bardzo długi czas ładowania baterii przez USB (~15 godzin)
- wyświetlacz odbija światło (zmniejszona widoczność w słońcu)
- przeciętne słuchawki jak na cenę samego urządzenia, które dodatkowo obniżają skuteczność wyszukiwania stacji radiowych

 

Sprzęt dostarczył

 

Cena: ~ 1699zł
Sprzęt dostarczył:
http://www.mp3store.pl/

Autor: Mariusz Drapała
Korekta: Andrelik, Glover
Materiały dodatkowe: iAudio.pl


skomentuj artykuł
Poprzedni | Następny
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Świetne! Świetne! 100% [1 Głos]
Bardzo dobre Bardzo dobre 0% [Żadnych głosów]
Dobre Dobre 0% [Żadnych głosów]
Przeciętne Przeciętne 0% [Żadnych głosów]
Słabe Słabe 0% [Żadnych głosów]
Reklama
 

Prawa autorskie © VideoAudio.pl 2001-2017.
Zabronione jest bez zgody właściciela wyrażonej na piśmie; kopiowanie, powielanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie w całości lub we fragmentach informacji, danych lub innych treści Serwisu.
oldfashioned
20903105 Unikalnych wizyt
Powered by v6.01.19 © 2003-2009