Nazwa Użytkownika   
Hasło   
  

Przypomnij hasło  
 
  Strona Główna Artykuły audio/video Forum Pliki Odtwarzacze Blu-ray Soft DVD Recenzje playerów MP3 Szukaj Kontakt RSS24.03.2019 19:20 
 
Nawigacja
Strona Główna
Artykuły audio/video
Forum
Pliki
FAQ
Odtwarzacze Blu-ray
Soft DVD
Recenzje playerów MP3
Szukaj
Kontakt
Archiwum newsów
Sponsorzy serwisu
RSS
Dodaj newsa
Pliki do pobrania
Ostatnio dodane
MKVToolnix 10.0.0
Zoom Player Home FREE 12.10
DVDFab HD Decrypter 9.3.0.7
Avidemux 2.6.12 r160712 beta
ProgDVB 7.14.6 Standard
StaxRip x64 1.3.7
K-Lite Codec Pack Full 12.2.5
SMPlayer 16.7.0
DVDStyler 3.0
MediaInfo 0.7.87

Najchętniej pobierane
VirtualDubMod 1.5.10.3 buil... [67376]
VirtualDubMod 1.5.10.2 (b.2... [40332]
VSO ConvertXToDVD 6.0.0.45 [38827]
MKVToolnix 10.0.0 [38620]
Virtualdub-MPEG2 1.6.19 bui... [37135]
XviD 1.3.2 stable (Koepi) [36345]
WinAVI Video Converter 11.5 [35289]
Avi ReComp 1.5.6 [35000]
Auto Gordian Knot 2.55 [34305]
Ultra RM Converter 5.1.0225 [33731]
Sztama


AviSynth POLSKA
Poprzedni | Następny
Recenzja Iriver S10 1GB
Iriver S10 1GB

Podstawowe informacje producenta

Iriver S10 wyznacza zupełnie nowy kierunek w kategorii przenośnych odtwarzaczy. Jest prawie całkowicie pozbawiony przycisków, a dzięki opatentowanej technologii "Direct Click" sterowany jest poprzez guziki umieszczone pod ekranem. Tradycyjnie dla marki Iriver, krystalicznie czysty dźwięk zadowoli najbardziej wymagających użytkowników.
 • Odtwarzanie MP3 & WMA (DRM), Ogg Vorbis, ASF, BMP
 • Wbudowana pamięć Flash (1 GB)
 • Kolor obudowy: biały
 • Wyświetlacz OLED 1,15 cala, obsługujący 65,000 kolorów
 • Jeden z najmniejszych i najlżejszych odtwarzaczy MP3 na świecie.
 • Interfejs USB 2.0, współpracuje także z USB 1.1
 • Czas pracy do 8 godzin (w oparciu o testy producenta)
 • Nawigacja poprzez rewolucyjny system "direct click" (4 guziki umieszczone pod ekranem playera)
 • 40 poziomów głośności
 • System SRS WOW Digital
 • Moc wyjściowa 30mW (po 15mW na kanał)
 • 5 pasmowe Equalizery
 • Różne ustawienia EQ oraz efekty brzmienia
  - Normal, Classic, Live, Pop, Rock, Jazz, Ubase, Metal, Danc, Party, Użytkownika
 • Automatyczne Wyłączanie
 • Blokada Przycisków
 • Ustawianie prędkości przewijania tekstu oraz czasu działania podświetlania
 • Możliwość aktualizacji Firmware
 • Obsługa nazw plików oraz Tag'ów ID3V2, ID3V1
 • Wyświetlanie informacji o wersji firmware, dostępnej i użytej pamięci
 • Możliwość kasowania plików i formatowania pamięci z poziomu odtwarzacza
 • Oprogramowanie
  - iriverPlus 3

Zawartość

W zestawie, który dotarł do redakcji znajdowały się oprócz samego odtwarzacza: słuchawki, MiniJack - USB adapter (ładowanie playera), płyta z oprogramowaniem iRriver 3 plus oraz polska instrukcja obsługi.

1. Zestaw - wraz z podstawowym wyposażeniem.


Największą zaletą odtwarzaczy flash jest brak ruchomych elementów stąd urządzenia te są w 100% odporne na wstrząsy. Co za tym idzie idealnie nadają się do uprawiania sportów takich jak bieganie, snowboard lub jazda na rowerze. Pojemność tych urządzeń waha się obecnie od 128MB do ponad 2GB.

+ 100% odporność na wstrząsy
+ małe rozmiary oraz mała waga
+ pojemność pamięci ponad 2GB
+ możliwość aktualizacji oprogramowania

- mało korzystny stosunek pojemności pamięci do ceny biorąc pod uwagę inne nośniki

 

Wygląd zewnętrzny

 

0. Maluszka można ukryć w dłoni :-)

Iriver S10 przy pierwszym spotkaniu, bardzo przypomina swojego starszego brata U10 (opisywaliśmy go wcześniej). Dokonując miniaturyzacji urządzenia zachowano to co sprawdziło się znakomicie w poprzednim modelu, system Direct Click. Koncepcja "DC" pozwala na redukcję przycisków, przełączników i touchpadów. Głównym elementem odtwarzacza jest 1.15' kolorowy wyświetlacz, który jednocześnie pełni funkcję panelu sterującego. W przeciwieństwie jednak do ekranów znanych z urządzeń PDA, koncepcja "DC" pozwala nawigować palcami eliminując potrzebę użycia rysików czy przycisków. Wszystko za sprawą specjalnego mechanizmu reagującego na nacisk poszczególnych palców.


2. Reset - na wypadek "zawieszki" :-)
 
3.  Plus i minus - dźwięk pod kontrolą.

 

Po bokach urządzenia umieszczono główne przyciski sterowania oraz gniazda. Na dłuższych bokach dostępny jest gówny przycisk włączania i wyłączania urządzenia (także resetowania) oraz sterowania natężeniem dźwięku (zdjęcia powyżej). Na krótszych bokach znajdziemy gniazdo mikrofonu oraz gniazdo do podłączenia słuchawek. Oprócz podłączenia słuchawek gniazdo spełnia także inną funkcję. Można przez nie za pomocą specjalnej przejściówki ładować baterię bezpośrednio z gniazda USB.


4. Gniazdo słuchawkowe - to także możliwość ładowania playera przez gniazo USB.
 
5. Mikrofon -  pomimo małych rozmiarów dobrze "zbiera" dźwięki z zewnątrz.

 

S10 jest jednym z niewielu obecnie odtwarzaczy, który dotknięty został taką miniaturyzacją. Poniższe zdjęcia nie wymagają dodatkowego komentarza dotyczącego małego rozmiaru playera. Pomimo tak niewielkich gabarytów sterowanie nie stwarza problemów, a jakość wykonania stoi jak zawsze w Iriver na najwyższym poziomie. Co jakiś czas wypada wyczyścić ekranik. Dotykanie palcami powoduje pozostawienie na wyświetlaczu smug odcisków palców.

 

6. Pełna miniaturyzacja - przy zachowaniu najwyższej jakości. To w przypadku Iriver tradycja
 
7. Dołączone do zestawu pchełki -  nie wykraczają jakością poza przyjęte standardy.

Podłączenie i zasilanie

 

Do zestawu dołączona jest specjana przejściówka umożliwiająca ładowanie odtwarzacza przez gniazdo USB. Zmierzony czas ładowania wyniósł średnio około 90 minut. Jeżeli weźmiemy pod uwagę średni czas pracy urządzenia wynoszący nieco ponad 7 godzin dojdziemy do wniosku, że jest to zbyt długi okres oczekiwania. Gdyby czas ładowania ocierał się o granicę 60 minut, zapewne byłby to niezły kompromis pomiędzy czasem pracy a ładowaniem. Opcjonalnie można dokupić ładowarkę sieciową w cenie około 70zł (w chwili pisania tekstu).  Dodatkowych "gadżetów" jest więcej, ale o tym będzie w podsumowaniu.

8. Przejściówka do podłączenia S10 pod USB dołączana jest do podstawowego zestawu.
 
9. Klik i rozpoczyna się ładowanie - zaletą tego rozwiązania jest wyeliminowanie przewodów.


S10 zaprojektowany został z myślą o noszeniu go na szyi. Aby zapewnić bezpieczne połączenie playera ze słuchawkami wyposażono je w specjalny uchwyt zatrzaskowy. Zaletą takiego rozwiązania jest to, że praktycznie nie ma możliwości, aby nastąpiło rozłączenie mocowania bez naszej pomocy. No dobrze, ale co jeżeli w wyniku nieszczęśliwego wypadku słuchawki ulegną zniszczeniu? Tradycyjne zestawy słuchawkowe nie posiadają przecież podobnego mocowania. Projektanci z Iriver pomyśleli i o tym. Widoczne poniżej wcięcie umożliwia podłączenie smyczy.

10. Mocowanie na zatrzask...
 
11. ... powoduje, że player jest bezpieczny.Dołączone do zestawu słuchawki są w formie naszyjnika. Możemy go więc po prostu zawiesić na szyi korzystając ze spacjalnego mocowania. Słuchawki można odłączyć od zawieszki odkręcając je. Długość przewodu (około 55cm) raczej pozbawia złudzeń, że będziemy mogli włożyć grajka w kieszeń spodni.


12. Tradycyjne pchełki Iriver w S10 z wyrażnym zaznaczeniem marki.
 
13. Pchełki możemy odłączyć odkręcając mocowanie.Można odnieść wrażenie, że S10 stworzony został z myślą o kobietach  :-)


14. Krótki przewód zdecydowanie wyklucza możliwość noszenia go w kieszeni .

 

Aktualizacja firmware

Aktualizacje oraz zmianę oprogramowania wykonujecie na własną odpowiedzialność. Nie ponosimy odpowiedzialności za ewentualne szkody spowodowane bezpośrednio lub pośrednio niewłaściwym użyciem pobranych plików.


Firmware to oprogramowanie wbudowane w urządzenie, zapewniające podstawowe procedury obsługi tego urządzenia. Nowe wersje oprogramowania najczęściej powstają w celu wyeliminowania  zauważonych błędów w działaniu sprzętu lub w celu dodania nowych funkcji dla odtwarzacza.

Aktualizacji softu dokonałem za pomocą dołączonego oprogramowania Iriver Plus 3. Odtwarzacz otrzymaliśmy z firmware w wersji 1.01. Podczas pisania recenzji dostępny był plik oznaczony numerem 1.03. Proces aktualizacji jest bardzo prosty. Kiedy player podłączony jest do komputera uruchamiamy program IP3 i jeżeli dostępna jest nowa wersja firmware zostaniemy o tym fakcie powiadomieni odpowiednim komunikatem. Aby rozpocząć proces zmiany wersji softu wciskamy upgrade. Rozpoczyna się wtedy pobieranie odpowiednich plików i kopiowanie ich do pamięci playera. Po samoczynnym skopiowaniu plików do pamięci odłączamy player z gniazda USB i włączamy go.

15. Iriver Plus 3 podczas pobierania firmware


 
16. Iriver Plus 3 chwilę po wgraniu nowego softu

Po ponownym włączeniu playera pojawi się komunikat ostrzegawczy aby nic nie dotykać podczas procesu aktualizacji. Po kilkunastu sekundach proces ten zakończy się, a odtwarzacz zostanie wyłączony. Po ponownym uruchomieniu  mogą  pojawić się krzaczki (najprawdopodobniej zależy to od źródła pochodzenia playera).  Wystarczy zmienić język menu i możemy cieszyć się nową wersją softu. Co ważne podczas procesu aktualizacji nie są usuwane żadne pliki.

17. Aktualizacja                      18.  Po aktualizacji :-)

 

Menu MusicMenu Music oferuje dostęp nie tylko do muzyki ale także do nagrań (głosowych i radiowych), obrazków oraz utworzonych playlist. Pliki w katalogach możemy usuwać z pozycji odtwarzacza. Podczas odtwarzania muzyki mamy dostęp do kolejnych zaawansowanych opcji takich jak: wybór trybu odtwarzania, wybór equlizera czy też znane z innych odtwarzy przewijanie utworów lub wstrzymywanie odtwarzania plików (pauza). Prędkość skanowania podczas przewijania możemy ustawić z pozycji menu Music. Obsługiwane formaty to MP3, WMA (DRM), OGG oraz ASF.

19. Menu Music 


Menu Now Playing

Menu Now Playing oprócz funkcji przewijania utworu, wstrzymywania go i wyboru equalizera, przeznaczone jest do szybkiego podglądu jaki utwór odtwarzany jest w danej chwili.

 

20. Menu Playing

 

Menu FM Radio

Menu FM Radio dotyczy ustawień wbudowanego radia. Odtwarzacz nie posiada wbudowanej anteny. Fale "wyłapywane" są przez dołączone słuchawki. Niestety radio nie należy do najlepszych. O ile w centrum miasta radzi sobie jest przyzwoicie to poza miastem jest już z tym gorzej. W większości znalezionych stacjach słychać wyraźne szumy (możliwość skanowania ręcznego lub automatycznego). Nie pomogła nawet wymiana słuchawek na inne - radio wciąż "szumiało". Inne opisywane playery zdecydowanie dużo lepiej radziły sobie z tą funkcją. Nagrywanie stacji radiowej może odbywać się w jakości 64kbps, 128kbps lub 256kbps (ustawienia z pozycji menu FM Radio. 

Próbki w jakości 256kbps:

RMF FM
Radio Szczecin

21. Menu FM Radio

Menu Clock

Menu Clock umożliwia szybki dostęp do sprawdzenia daty i godziny. W menu tym mamy możliwość włączenia lub wyłączenia budzika.

22. Menu Clock

Menu Recordings

Menu Recordings zarządza nagraniami głosowymi. Tak jak w przypadku nagrań radiowych także i tu do wyboru mamy 3 tryby jakości (najlepszy w 128kbps). Oprócz tego możemy także dodatkowo aktywować funkcję automatycznego rozpoczęcia nagrywania przy wykryciu odgłosów (znana pod nazwą VOR - Voice Operated Recording - funkcja nagrywania aktywowanego głosem). Jakość nagrań jest przyzwoita chociaż do najlepszych troszeczkę brakuje. Niedociągnięciem jest fakt, że każde rozpoczęcie nagrywania i jego zakończenie charekteryzuje "trzask". 


Próbki:

nagranie głosowe ~1,5m (128kbps)

23. Menu Recordings

 

Menu Pictures

Menu Pictures umożliwa przegląd zgromadzonej grafiki. Od razu zaznaczę, że z racji małego wyświetlacz 1,15' nie powinniśmy nastawiać się na zbytnią szczegółowość. Pomimo, że player rozpoznaje zdjęcia w kilku popularnych formatach, to odtwarza tylko te z rozszerzeniem .bmp. Niechciane obrazki możemy usuwać z pozycji odtwarzacza. S10 doskonale radzi sobie ze skalowanie grafiki. 20MB zdjęcie w rozdzielczości 3072x2048 dopasował bez problemu w kilka sekund.

24. Menu Pictures


Menu Settings

Menu Settings to swoiste centrum zarządzania. To tutaj ustawiamy datę i godzinę, equalizer, opcje związane z oszczędzaniem energii (jasność wyświetlacza, włączanie wygaszacza, automatyczne wyłączanie). W menu tym możemy także sprawdzić w jakiej wersji jest firmware oraz ile pozostało wolnej pamięci.

25. Menu Settings
Podsumowanie


Nie zaprzeczalnym faktem jest to, że S10 jest piękny sam w sobie. Intuicyjna obsługa, bardzo dobra jakość dźwięku oraz miniaturyzacja powodują radość użytkownika. Nie obyło się jednak bez kilku niedociągnięć. Słabej jakości radio (nie pomogła nawet wymiana słuchawek na inne), niezbyt długi czas pracy na bateriach to chyba największe bolączki S10.  Zmierzony czas  pracy na domyślnych ustawieniach z wygaszaczem wyniósł nieco ponad 7 godzin (łądowanie przez USB trwa około 90 minut) na ustawieniu dźwięku w granicach 25. Kiedy dezaktywowałem funkcję wyłączania wyświetlacza czas pracy spadł do nieco ponad 4 godzin.

Jakość dźwięku na dołączonych pchełkach jest na średnim poziomie. Znacznie lepsze wrażenia zapewniły dokanałowe słuchawki Sennheiser CX 300, ale w końcu to troszkę inna klasa.

Dobry ale nic ponadto. Ludzie ceniący nowinki i "gadżeciarze" powinni być zachwyceni.


iRivers S10 1GB


+ jakość wykonania
+ miniaturyzacja
+ system Direct Click

- krótki czas pracy
- nie najlepszej jakości radio
- trzaski na początku i końcu nagrania w trybie głosowym
- brak obsługi popularnego formatu .jpg (tylko .bmp)

Dodatki

Jak większości urządzeń tak i do S10 można dokupić opcjonalnie dodatki. Pierwszym z dodatków są wymienne kolorowe smycze. Dopasować możemy więc kolor playera do koloru bluzki lub podkoszulka.

26. NeckleSet to dodatkowe smycze w 5 różnych kolorach (99zł komplet)


Drugim dodatkiem jest ładowarka sieciowa. Pozwala ona ładować urządzenie z ganizda sieciowego. Dodatkowo ładowanie przez zasilacz ten trwa znacznie krócej niż przez gniazo USB.


27. Ładowarka sieciowa (opcja) 69zł


Sprzęt dostarczył

 

Cena: ~ 469 zł
Sprzęt dostarczył:
http://www.mp3store.pl/

Autor: Mariusz Drapała

Korekta: Kruszon, Placio74


skomentuj artykuł
Poprzedni | Następny
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Świetne! Świetne! 100% [1 Głos]
Bardzo dobre Bardzo dobre 0% [Żadnych głosów]
Dobre Dobre 0% [Żadnych głosów]
Przeciętne Przeciętne 0% [Żadnych głosów]
Słabe Słabe 0% [Żadnych głosów]
Reklama
 

Prawa autorskie © VideoAudio.pl 2001-2017.
Zabronione jest bez zgody właściciela wyrażonej na piśmie; kopiowanie, powielanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie w całości lub we fragmentach informacji, danych lub innych treści Serwisu.
oldfashioned
20903100 Unikalnych wizyt
Powered by v6.01.19 © 2003-2009