Nazwa Użytkownika   
Hasło   
  

Przypomnij hasło  
 
  Strona Główna Artykuły audio/video Forum Pliki Odtwarzacze Blu-ray Soft DVD Recenzje playerów MP3 Szukaj Kontakt RSS23.04.2019 23:01 
 
Nawigacja
Strona Główna
Artykuły audio/video
Forum
Pliki
FAQ
Odtwarzacze Blu-ray
Soft DVD
Recenzje playerów MP3
Szukaj
Kontakt
Archiwum newsów
Sponsorzy serwisu
RSS
Dodaj newsa
Pliki do pobrania
Ostatnio dodane
MKVToolnix 10.0.0
Zoom Player Home FREE 12.10
DVDFab HD Decrypter 9.3.0.7
Avidemux 2.6.12 r160712 beta
ProgDVB 7.14.6 Standard
StaxRip x64 1.3.7
K-Lite Codec Pack Full 12.2.5
SMPlayer 16.7.0
DVDStyler 3.0
MediaInfo 0.7.87

Najchętniej pobierane
VirtualDubMod 1.5.10.3 buil... [67399]
VirtualDubMod 1.5.10.2 (b.2... [40356]
VSO ConvertXToDVD 6.0.0.45 [38835]
MKVToolnix 10.0.0 [38683]
Virtualdub-MPEG2 1.6.19 bui... [37143]
XviD 1.3.2 stable (Koepi) [36351]
WinAVI Video Converter 11.5 [35297]
Avi ReComp 1.5.6 [35010]
Auto Gordian Knot 2.55 [34314]
Ultra RM Converter 5.1.0225 [33738]
Sztama


AviSynth POLSKA
Poprzedni | Następny
LG BD390 Blu-ray /recenzja, test, opinia/ Odtwarzacz Blu-ray ze wsparciem obsługi dla plików MKV
LG BD390

LG BD390 /recenzja, test, opinia/, Odtwarzacz Blu-ray ze wsparciem obsługi dla plików MKV


Ilość odtwarzaczy Blu-ray dostępna na naszym rynku  w żaden sposób nie ułatwiła mi podjęcia decyzji, któremu z nich powinienem przyjrzeć się bliżej. Jednak spore zainteresowanie użytkowników plikami HD-x264 bardzo mi ułatwiło wybór. Jeżeli do tego, że interesuje mnie player, który powinien wyświetlać napisy zewnętrzne  w plikach DivX i Matroska okaże się, że do wyboru pozostało już tylko kilka modeli. Mimo iż model BD390 jest na naszym rynku od końca roku 2009 zdecydowałem się na jego recenzję jeszcze z innej przyczyny. Nowy produkt na rynku to czasami także sprzęt z niedociągnięciami, które są poprawiane w kolejnych aktualizacjach co czasami sprawia iż opis nie jest kompletny. Mam nadzieję więc, że nawet za kilka miesięcy jeżeli ktoś zdecyduje się na zakup tego modelu opis będzie nadal aktualny.

Kilka słów o oprogramowaniu:
LG BD390 od razu jak tylko otrzymałem podłączyłem do sieci domowej. Podczas próby wyszukania aktualizacji otrzymałem informację, że w chwili obecnej nie ma nowej wersji oprogramowania. Ostatnia więc aktualizacja ukazała się w październiku 2009. Między innymi to właśnie ten upgrade niesie ze sobą wsparcie napisów .txt dla plików DivX. Wszystkie więc sprawdzenia dokonam na najnowszej dostępnej wersji firmware tj: BD.8.08.529.B

BD.8.08.529.B - najnowsza dostępna wersja oprogramowania w chwili pisania tekstu

Wyposażenie


W zestawie oprócz pilota (pracuje na jednej baterii typu 3xAAA) i wspomnianej baterii znajdziemy także papierową instrukcję obsługi w języku polskim, przewody 1xvideo/2xaudio typu chinch a także 19 pinowy przewód HDMI. Z racji tej, że BD390 posiada certyfikat DLNA w zestawie znajdziemy także płytę CD z Nero MediaHome 4 Essential (aplikacja do tworzenia sieci multimedialnej w domu, umożliwiająca użytkownikom korzystanie z plików muzycznych, wideo i zdjęć w dowolnym miejscu w domu za pośrednictwem sieci lokalnej lub bezprzewodowej). 

BD390 widziany oczyma aparatu (kliknij na zdjęciu aby powiększyć)


LG BD390 w całej okazałości 

USB znajdujące się na przednim panelu umożliwia podłączenie zewnętrznych nośników 

Wyjścia audio/video a wśród nich między innymi HDMI 1080p oraz gniazdo sieci LAN 

BD390 widziany od środka 

Chipset główny (serce układu) chłodzi pasywny radiator 

Napęd Blu-ray komunikuje się z centralą przewodem SATA 

Pilot  z rozsuniętą klapką pod którą ukryte są rzadziej używane przyciski 

Menu konfiguracji


Jakiś czas temu miałem okazję przez chwilę pobawić się LG BD390 przeznaczonym na rynek amerykański. Wtedy zbytnio nie przywiązywałem uwagi do konfiguracji ale kiedy już byłem w posiadaniu modelu przeznaczonego na rynek europejski zacząłem się zastanawiać czy przypadkiem w "tamtym" modelu nie było więcej ikonek. Sprawdziłem to i okazało się, że faktycznie w tym modelu brakuje dwóch dodatków jakimi są - Netflix oraz CinemaNow. Oba dodatki jednak związane są z wypożyczaniem filmów online (które nie działają na terenie Polski). Tak śmiało można napisać - nic straconego.

Jak możecie zobaczyć na poniższych zrzutach, opcje konfiguracyjne nie są zbyt skomplikowane i nawet początkująca nie powinna mieć problemów z poruszaniem się po menu ustawień dodatkowych.Na chwile chciałem zatrzymać się przy dziale SIEĆ. Urządzenie posiada zintegrowany dostęp sieciowy IEEE 802.11n (antena wewnętrzna), który jest kompatybilny z sieciami Wi-Fi 802.11b/g.  Tylko standard n zapewnia, że przesyłanie bezprzewodowe plików odbywać się będzie płynnie. To tylko oczywiście teoria ponieważ przepustowość teoretyczna od praktycznej zależy od wielu czynników jak choćby odległości routera od playera a także przeszkód jakie między nimi występują. W LG BD390 możemy ustawić sieć bezprzewodową bądź po kablu LAN.

Przykładowe ustawienie sieci bezprzewodowej.
Jeżeli punkt dostępu nie ma ukrytego SSID (Service Set IDentifier) jest to indetyfikator sieci po chwili wyszukiwania powinien on pojawić się na liście. Jeżeli w punkcie dostępowym SSID jest ukryte można skorzystać z opcji wpisu ręcznego nazwy o ile ją znamy. W moim przypadku pokazywanie SSID było włączone stąd jego obecność na liście.
Po wybraniu odpowiedniej sieci jeżeli ma ona zabezpieczona będzie wymagane podanie klucza (hasła).Po poprawnym podaniu klucza urządzenie spróbuje ustanowić połączenie z punktem dostępu.Jeżeli nawiązany będzie kontakt z punktem dostępowym. W moim przypadku punktem dostępowym jest  D-Link Wireless N ADSL Router DSL-2740B pracujący w standardzie n. Adres IP w zależności od ustawień routera może być przydzielany automatycznie bądź statycznie.Wszystko to zależy od konfiguracji waszego punktu dostępowego. W moim przypadku DHCP było wyłączone i każdy komputer pracujący w mojej sieci miał ręcznie przydzielony adres.Jeżeli dokonaliście poprawnych ustawień finalnym krokiem będzie akceptacja ustawień.Jeszcze tylko TEST i za chwilę okaże się czy sieć bezprzewodowa działa poprawnie.Udało się. Wszystkie wprowadzone ustawienia zostały wpisane prawidłowo. Jak widać urządzenie nawiązało poprzez punkt dostępowy próbną komunikację z internetem. Można napisać - mamy dostęp do netu ;) Dostęp do sieci globalnej w przypadku playera może oprócz strumieniowego przesyłu danych z serwera DLNA oraz przeglądania zasobów YouTube służyć także do materiałów dodatkowych BD Live. Specjalne wydania Blu-ray umożliwiają nam bowiem pobranie dodatkowych materiałów jak komentarze, zdjęcia, materiały promocyjne itp.

Obsługa plików graficznych USB / PŁYTA


Odtwarzacz umożliwia odtwarzanie plików graficznych w formatach .jpg, jpeg oraz .png. Producent zaleca by rozmiar zdjęć podczas ich przeglądania z DLNA / USB / PŁYTA nie przekraczał odpowiednio rozmiarów 4,000x3,000 dla 24 bit/piksel oraz mniej 3,000x3,000 dla 32 bit/piksel. Zapewne zalecenie ma na celu wprowadzenie w/w ograniczeń w celu komfortowego ładowania się w/w mediów. W praktyce 4272x2848 i większe są wyświetlane prawidłowo a jedynie czas  wczytywania tych ostatnich nieco wydłużył.
Podczas przeglądania katalogu ze zdjęciami mamy możliwość ustawienia widoku dla miniatur. Zmian dokonujemy przyciskiem Widok. Na poniższym przykładzie  miniatury mają widok jak w oknie systemu Windows czyli miniatury.Drugi z ustawień odpowiada w Windows ustawieniom kafelki. Zwiększa się wtedy liczba dostępnych plików ale ich widoczność jest oczywiście mniejsza.Trzecia opcja ustawień przypomina systemowe ustawienia widoku jako ikony w Windows. Tutaj mamy podgląd 40 obrazków. Są one jednak wtedy dość słabo widoczne.
Dolne menu umożliwia nawigację szczególnie kiedy w katalogu jest większa liczba zdjęć. Nie musimy się mozolnie przesuwać zdjęcie po zdjęciu by przejść z początku na koniec. Do tego właśnie służą wspomniane wcześniej przyciski nawigacji. To dzięki nim szybko przemieszczać się możemy między stronami wygenerowanych miniatur bądź wykonać szybki skok z początku na koniec albumu.


Przeglądarka umożliwia nam nie tylko pokaz slajdów ale także zbliżenie wybranego fragmentu zdjęcia. Maksymalne dostępne zbliżenie wynosi x3.

Pokaz slajdów oprócz ustawienia czasu między wyświetlaniem kolejnych zdjęć ma także możliwość ustawienia dodatkowych efektów podczas zmiany zdjęć.

O ile zdjęcia w niższej rozdzielczości 800x600/ 1024x768 wczytywały się bardzo szybko zarówno z podłączonego dysku USB jak i serwera DLNA. Tylko przeglądanie zdjęć w wyższych rozdzielczościach oczekiwać będzie od nas odrobinę cierpliwości szczególnie jeżeli pliki mają rozmiar w okolicach 3-4MB.


Obsługa plików audio USB / PŁYTA


MP3 (w tym PRO) i WMA
odtwarzane są bez dodatkowych niespodzianek. Jeżeli chodzi o obsługę ID3 Tag w plikach MP3 urządzenie go nie obsługuje. Tak jak w przypadku plików graficznych mamy możliwość ustawienia widoku miniatur. Wczytywanie plików odbywa się szybko bez względu na rozmiar pliku. Odtwarzanie i przewijanie utworu to w zasadzie jedyna czynność jaką możemy wykonać. Z menu playera nie dowiemy się także w jakiej jakości utworzony jest plik. W odtwarzania oprócz czasu trwania utworu i jego całkowitej długości nie znajdziemy innych dodatkowych funkcji. Nawet na widoczny korektor nie mamy wpływu ;)

Obsługa plików video USB / PŁYTA


Małymi kroczkami dotarliśmy do najbardziej interesującej części dla wielu z Was czyli odtwarzanie plików video. Poza  obsługą .avi, .divx, .mpg, .mpeg i.mp4 player może także poszczycić się obsługą plików .mkv (Matroska) i powiem, że robi to wyjątkowo dobrze. Zajmę się tutaj omówieniem najbardziej popularnych formatów czyli DivX i Matroska (szczególnie dla tych ceniących wysoką jakość obrazu i dźwięku). Producent zaleca by rozdzielczość obrazu nie przekraczała 1920x1080 do poprawnego odtwarzania. Sprawdziłem kilkadziesiąt najpopularniejszych plików video w formacie DivX i żaden z nich jeżeli był utworzony "zgodnie z niepisanymi zasadami" nie stwarzał problemów. Oczywiście mogą zdarzyć się wyjątki ale będzie to najprawdopodobniej spowodowane użyciem niewłaściwych opcji podczas kompresji których ten odtwarzacz (jak i wiele innych) po prostu nie tolerują. Jest to użycie podczas kodowania opcji QPEL i GMC.

Sprawdziłem kilkadziesiąt najpopularniejszych plików DivX oraz kilkanaście najpopularniejszych plików Matroska. W przedstawionych tabelach zawierają się dane o poprawnie odtworzonym materiale. 

- zestawienie sprawdzonych plików dla DivX
- zestawienie sprawdzonych plików dla Matroska 

Jak wspomniałem wcześniej w przypadku plików DivX problem pojawiał się w przypadku plików zakodowanych z opcją QPEL i GMC. Dla plików Matroski odtwarzacz obsługuje H.264/MPEG-4 AVC z profilem 4.1. Dla plików wyższego poziomu pojawia się komunikat ostrzegawczy o możliwym wystąpieniu problemu z odtworzeniem takiego materiału. Sprawdzałem dwa pliki .mkv z profilem 5.1 i w obu przypadkach obyło się bez problemu poza oknem ostrzegawczym, że plik może nie być otwarty poprawnie. Na 23 sprawdzone pliki (12 zawarto w tabeli) ani razu nie otrzymałem komunikatu o niemożności odtworzenia materiału.

W jednym z filmów z dźwiękiem 
DTS słyszalne było ciągłe "szarpanie" dźwięku - więcej o tym na końcu opisu w zakładce adnotacje

Pliki napisów widoczne są tylko podczas oglądania materiału z płyty/usb. Nie ma ich na liście (są ładowane automatycznie jeżeli ich nazwa jest taka sama jak pliku video)  podczas korzystania z serwera DLNA.Podczas odtwarzania video można wyświetlić informacje podstawowe dotyczące właściwości pliku.Przy próbie odtworzenia materiału.mkv z profilem High@5.1 pojawia się okno ostrzegawcze o możliwych problemach podczas odtwarzania.Najczęściej jednak plik odtwarzany jest poprawnie (na 3 sprawdzone pliki z profilem 5.1 wszystkie zostały odtworzone bezbłędnie). 
Napisy USB / PŁYTA


Od samego początku odtwarzacz radził sobie świetnie z napisami .srt. Wraz z pojawieniem się nowego firmware w wersji  BD.8.08.529.B DivX otrzymało wsparcie w postaci napisów w .txt. Sam .txt może być zapisany w trzech najpopularniejszych formatch:

- MicroDVD
 {}{}
- TMPlayer 00:00:00
- MPL2 [][]

Z racji tej, że w najpopularniejszych serwisach z napisami takich jak napisy24.pl bądź podczas korzystania z programu NapiProjekt pliki są pobierane w MicroDVD {}{} nie będę opisywał marginalnych przypadków związanych z innymi formatami napisów. Interesują więc nas będą więc te najbardziej popularne czyli .srt i .txt w formacie klatkowym.

Dla plików DivX idealnym rozwiązaniem jest tak jak w wielu innych odtwarzaczach by plik z napisami miał taką samą nazwę jak plik video. Dotyczy się to zarówno .srt jak i .txt. Player ma pewne priorytety dotyczące kolejności odczytu napisów więc jeżeli w wybranym katalogu znajdą się zarówno napisy .txt jak i .srt to w pierwszej kolejności zostaną wczytane te drugie ;) Bez względu na to w jakim formacie są napisy mają one taki sam kolor, rozmiar i położenie. Sama czcionka jest biała (bez tła) i nie ma możliwości zmiany jej koloru, rozmiaru bądź położenia. Wszelkie sprawy związane z przewijaniem materiału , pauzowaniem nie miały w moim przypadku żadnego wpływu na desynchronizację obrazu z napisami. Najczęściej najsłabszym ogniwem jest człowiek stąd często pojawiające się na forach problemy z opóźniającymi się napisami bądź ich brakiem. Na 50 specjalnie przygotowanych na potrzeby serwisu videoaudio.pl próbek czy to z .srt (konwersja w SubtitleWorkshop) czy to z .txt z POPRAWNIE (celowo użyłem podkreślenia) wykonanym konwertowaniem i dopasowaniem do filmu oraz poprawnym FPS wszystkie próby wczytania napisów zakończyły się sukcesem i nie odnotowano desynchronizacji. W napisach .txt (MicroDVD) ignorowane są style typu pogrubienie, kursywa (znacznik formatowania nie będzie wyświetlany z napisami). Użyte formatowania w napisach .srt są ignorowane jednocześnie jednak znacznik formatowania będzie wyświetlony wraz z napisami.

Dla plików Matroski sprawa związana z napisami wygląda podobnie. Czasami zdarzała się sytuacja w której plik .mkv miał strumień napisów a w katalogu z plikiem znajdował się dodatkowy plik z napisem odtwarzacz domyślnie ładował napisy z pliku .mkv. Jeżeli wcześniej zaznaczyliśmy zewnętrzne napisy okazać się może, że nie będziemy mogli ich włączyć. Po wielu próbach okazało się, że najlepszym rozwiązaniem w przypadku kiedy korzystamy z napisów zewnętrznych przy plikach .mkv  jest nie zaznaczanie ich. Wtedy to bez problemu były napisy zewnętrzne obsługiwane. Jeżeli chodzi o odtwarzanie strumienia napisów wmuxowanych w kontener Matroski odbywa się to bez problemów pod warunkiem, że wmuxowane napisy są obsługiwane przez  odtwarzacz. Sam odtwarzacz prawidłowo odczytuje napisy .txt oraz .srt o ile ich nazwa jest taka sama jak nazwa pliku video. Tak jak w przypadku DivX napisy mają identyczny wygląd i nie ma możliwości zmiany koloru, rozmiaru bądź położenia. Warto w tym momencie przypomnień, że to iż rozszerzenie pliku będzie miało .mkv nie oznacza to zawsze możliwości odtworzenia pliku. Matroska to kontener ale jeżeli ktoś do tego kontenera wrzuci video, audio bądź napisy, których BD390 nie trawi zobaczycie komunikat iż plik nie może zostać odtworzony bądź napisy nie będą wyświetlone. Jeżeli wystąpi problem z odtworzeniem Matroski to w pierwszej kolejności warto przeanalizować plik pod kątem kompatybilności założeń producenta. Bardzo dobrym w tym przypadku rozwiązaniem jest skorzystanie z programu do analizy  MediaInfo.Serwer plików DLNA


DLNA skupia się na dostarczaniu struktury wytycznych projektowania opartych na otwartych standardach razem ze świadectwem certyfikacji i logo programu, aby oficjalnie weryfikować zgodność i współpracę w produktach dla klientów. DLNA jest standardem komunikacji wykorzystywanym przez producentów elektroniki użytkowej dla umożliwienia współdzielenia zasobów multimedialnych w ramach sieci domowej.
(źródło: Wikipedia)

Zobacz certyfikat DLNA dla LG BD390

Jako serwer wraz z odtwarzaczem dołączana jest płyta z Nero MediaHome 4 Essentials. To właśnie wspomniane oprogramowanie wykorzystywane jest do współużytkowania plików filmowych, muzycznych i obrazów przechowywanych na komputerze z odtwarzaczem jako serwerem mediów cyfrowych zgodnych z DLNA. Po instalacji Nero MediaHome 4 Essentials, wstępnej konfiguracji można udostępnić media i przesyłać je po sieci LAN bądź bezprzewodowo wprost do playera. O ile standard g powinien być wydajny do bezprzewodowej strumieniowej transmisji danych dla plików DivX o tyle w przypadku prób odtwarzania plików .mkv w wysokiej rozdzielczości może zabraknąć przepustowości by zachować płynność mimo iż teoretyczna przepustowość wynosić powinna 54 Mb/s. Teoria teorią a w praktyce osiągnięcie "stałych" 54Mb/s będzie nierealne.

Testy przeprowadziłem na dwóch punktach dostępowych:
Linksys WAG200G pracujący w standardzie g oraz D-Link Wireless N ADSL Router DSL-2740B pracujący w standardzie n. O ile pierwszy z routerów bez problemu obsługiwał strumieniowo pliki DivX (nawet w wyższej rozdzielczości) o tyle w przypadku plików .mkv w wysokiej rozdzielczości praktycznie wciąż dostawał zadyszki bądź też całkowicie zatrzymywał się obraz. W przypadku podłączenia drugiego routera nastąpiła całkowita odmiana. Piki przestały się zacinać i odtwarzane były płynnie. Czasami tylko przy obrazach 1080p ze ścieżką DTS w (bardzo dynamicznych scenach) obraz lekko się przyciął.

Zupełnie odmienną sprawą jest podłączenie playera kabelkiem przez LAN. W tym przypadku nie zauważyłem żadnych zaników płynności obrazu.

Zanim przejdę do obsługi napisów przez serwer DLNA warto jeszcze wspomnieć, że (Windows XP SP2) udostępnianie katalogów działało prawidłowo nie tylko przez NMH4S ale także poprzez zwykłe udostępnienie katalogów z wybranymi mediami. Odtwarzanie plików audio, video i obrazów odbywa się na podobnej zasadzie jak podczas korzystania serwera wykorzystującego NMH4S.

Jeżeli chodzi o odtwarzanie napisów .txt i .srt z nimi także nie ma problemów bez względu na to czy strumieniowy przesył wykonywany jest przez sieć LAN czy sieć bezprzewodową. Jedynym odstępstwem jest brak możliwości włączania napisów wmuxowanych w plik .mkv. zarówno przez LAN jak i sieć bezprzewodową podczas korzystania z serwera DLNA.
Jeden z testowych przesyłów pliku .mkv przez sieć bezprzewodową.Widok zawartości udostępnionego dysku podczas korzystania z serwera Nero MediaHome4.Pliki także można przeglądać po wcześniejszym udostępnieniu ich w obrębie miejsca sieciowego.
YouTube


Możliwość przeglądania materiałów online w odtwarzaczach stacjonarnych to swego rodzaju nowość, która do tej pory nie była zbyt często spotykana u innych producentów. Podstawowym wymaganiem jakie musi zostać spełnione by móc korzystać z zasobów YouTube jest oczywiście dostęp do internetu i poprawne skonfigurowanie połączenia internet - BD390. Sama obsługa jest banalnie prosta. Wybór odpowiedniej ikony umożliwia przeglądanie dostępnych zasobów video. Przeglądarka zawiera także wyszukiwarkę w której to z pilota wpisujemy nazwę materiału jakiego szukamy. Sam plik video odtworzony może być w oknie bądź w pełnym ekranie. Dodatkowo zawarte są na ekranie informacje o pliku, materiałach podobnych itp. Buforowanie materiału uzależnione jest od prędkości łącza. W moim przypadku sprawdzanie odbywało się na łączu 2Mbit (specjalnie przycięte pasmo) oraz 6Mbit. Generalnie można podsumować, że bez względu na prędkość materiał buforowany był porównywalnie szybko. Były jednak pliki, które na obu prędkościach buforowały się dosyć długo jednak wina leżała ewidentnie po stronie plików znajdujących się YouTube. Jeżeli jednak łącze nie jest na tyle wydaje by na bieżąco buforować materiał można podczas oglądania wcisnąć pauze by materiał został w pełni załadowany.

Od roku 2008 YouTube rozpoczęło testy związane z udostępnianiem treści w jakości HD. Obecnie bardzo dużo plików jest w rozdzielczości 720p/1080p! Testowany odtwarzacz oparty na firmware BD.8.08.529.B nie ma jednak możliwości odtwarzania plików w jakości HD. Sama przeglądarka nie ma funkcji wyboru rozdzielczości (w tym właśnie jeżeli nie ma ograniczeń technicznych widziałbym udoskonalenie BD390). Najprawdopodobniej więc pliki odtwarzane są z podstawową najmniejszą dostępną rozdzielczością dla danego pliku .Wyszukiwarka plików. Litery, cyfry i inne znaki wprowadzane są za pomocą pilota.Podgląd jako miniatura wraz z dodatkowym oknem informacyjnym.Materiał jw pełnym ekranie w niskiej rozdzielczości. Wiele filmów szczególnie na TV 42' wygląda wtedy fatalnie.Wybór materiałów z pośród najwyżej ocenianych, najbardziej popularnych. Dla obu istnieje dodatkowy wybór (dzisiaj, ten tydzień, miesiąc, cały czas).

Po zakończeniu odtwarzania pliku pojawia się okno dodatkowo z materiałami podobnymi.Płyty Blu-ray / DVD


Odtwarzacz posiada wbudowany dekoder Dolby TrueHD, Dolby Digital Plus oraz DTS-HD. Dla nas oznacza to tyle, że odtwarzając film z dźwiękiem w jednym z wymienionych formatów, usłyszymy ten dźwięk bez dodatkowych zestawów A/V (o ile podłączymy BD390 z TV przewodem HDMI). Należy się jednak zastanowić, czy możemy się cieszyć jakością obrazu jednocześnie słuchając dźwięku w trybie stereo?  Jeżeli chodzi o jakość odtwarzanego obrazu moja opinia może być jedynie odczuciem subiektywnym. Jest to spowodowane tym, że nowi właściciele LG BD390 mogą korzystać z różnych typów ekranów (LCD, Plazma, LED) oraz różnych przekątnych. W konsekwencji niesie to za sobą możliwość wystąpienia innych efektów końcowych.   

Mając do dyspozycji na stałe Sony KDL 37P3000 oraz częściowo Panasonic TX-P42S10E podłączone z BD390 przewodem HDMI (o długości 3 metrów) mogę jedynie wypowiadać się w samych superlatywach. Prawda jest też taka, że Kowalski zawsze będzie widział "żylete" na ekranie podczas odtwarzania Blu-ray a tylko nieliczni (między innymi nasz kolega Jawor) podejdzie do ekranu i powie, że w tym miejscu obraz powinien być mniej zmiękczony a detale bardziej oddane ;) W przypadku odtwarzania materiału o mniejszej rozdzielczości jakimi są płyty DVD skalowanie wypada pozytywnie. Sprawdzając wybrane płyty Blu-Ray oraz DVD zawartość była wczytywana szybko a ja sam nie napotkałem na problemy z odtworzeniem materiału.


Sprawdzenie jakości obrazu przeprowadzono pakietem Hi-Definition Reference Disc, który oprócz testów związanych z rozdzielczością, kontrastem, gradacją pozwalał między innymi na sprawdzenie reprodukcji kolorów.Video z kamer/aparatów rejestrujących materiał w wysokiej rozdzielczości


Jeżeli posiadacie kamerę/aparat zapisujący obraz w wysokiej rozdzielczości po zgraniu tego materiału otrzymacie najczęściej pliki  .mts/.m2ts. O ile pliki .m2ts powinniście odtworzyć bez problemu o tyle plików .mts odtwarzacz po prostu nie widzi. MPEG Transport Stream był zaprojektowany do transmisji telewizyjnych na żywo (dlatego zużywa dużo miejsca na korekcję błędów, w przeciwieństwie do Program Stream), a m2ts to jego przeróbka dla nośników (takich jak Blu-ray) zawierających całość filmu. Aby można było przeskakiwać do dowolnego momentu filmu na Blu-ray (tak jak robimy to na DVD), pakiety w m2ts są inaczej "poustawiane" niż w zwykłym Transport Stream. Przy odrobinie szczęścia jeżeli macie pliki w formacie .mts może uda Wam się je odtworzyć zmieniając rozszerzenie z .mts na .m2ts. Wpomniane wcześniej pliki .mts zgrane z aparatu Panasonic Lumix DMC-ZS3 i kamery Canon LEGRIA HF S10 z powodzeniem (po zmianie rozszerzenia na .m2ts) zostały odtworzone w urządzeniu BD390. 

Podsumowanie


I w ten oto sposób dotarliśmy do podsumowania odtwarzacza Blu-ray BD390 wspierającym obsługę plików Matroski . Od razu zaznaczę, że nie zamierzam w podsumowaniu oceniać  kolorystyki, ceny urządzenia, czy wyglądu napisów w plikach DivX i .mkv ponieważ jest jest to rzecz gustu. Wszystkie kluczowe rzeczy starałem się przekazać za pomocą zdjęcia bądź opisu by każdy sam mógł je ocenić.

Ja mogę wydać prywatną opinię pod kątem użytkownika, który nie jest audiofilem a dodatkowo nie szuka w odtwarzanym materiale Blu-ray niedociągnięć (jednocześnie widzi róźnicę między materiałem DivX a .mkv HD).

Za cenę około 900 złotych (taką cenę osiągał opisywany model) otrzymujemy urządzenie, które spełnia zadanie do którego zostało wyprodukowane. Bardzo dobrej jakości odtwarzanie materiału z płyt Blu-ray oraz bardzo dobre skalowanie obrazu z płyt DVD sprawia, że oglądanie filmów jest czystą przyjemnością. Wbudowane dekodery dźwięku umożliwiające bezproblemowe oglądanie także tym, którzy nie posiadają odpowiednim zestawów A/V także jest niewątpliwą zaletą. Jeżeli do tego dodamy obsługę plików DivX i Matroski (wraz z napisami), serwisu YouTube oraz dobro jakie niesie za sobą zastosowanie serwera DLNA w rezultacie otrzymujemy urządzenie wielofunkcyjne.

Czy jednak w tej beczce miodu nie ma łyżki dziegciu? Zabrakło mi bardzo w przypadku korzystania z YouTube możliwości przełączania się pomiędzy jakościami dostępnego materiału (widoczne szczególnie podczas odtwarzania plików na pełnym ekranie). Być może w przyszłości o ile nie jest to problem techniczny zostanie to uzupełnione aktualizacją - póki co na razie podczas oglądania wielu plików na pełnym ekranie (szczególnie w TV >32') będziemy także oglądać liczne pixele.


LG BD390
(~900zł brutto)
zalety: wady:
odtwarzanie plików DivX i Matroska
 obsługa napisów .txt, .srt
bezprzewodowy streaming mediów
dostęp do serwisu YouTube
wbudowany moduł bezprzewodowy IEEE 802.11n 
DLNA
brak opcji wyboru jakości materiału podczas korzystania z serwisu YouTube
Sprzęt do testów dostarczył:
LG Electronics Polska


Autor: Mariusz Drapała (Diamond)
Nadzór techniczny i korekta: Marcin Jaworski (Jawor)

Adnotacje dodatkowe


1. Jeżeli podczas oglądania filmów z napisami zewnętrznymi polskie znaki (ą, ę, ń, ź, ć itp.) nie są wyświetlane prawidłowo proszę przytrzymać 3 sekundy przycisk subtitle na pilocie i sprawdzić czy wybrana jest odpowiednia strona kodowa - w tym przypadku powinno być CP-1250.

2. Urządzenie obsługuje pamięć flash/zewnętrzny dysk HDD w formacie FAT16, FAT32 oraz NTFS.

3.
Materiał nagrany na płychach BD-R 50GB i BD-RE 50GB został poprawnie odtworzony. Niestety nie posiadam nagrywarki BR więc posiłkowałem się materiałami z dystrybucji wewnętrznej.

4. W napisach .txt (MicroDVD) ignorowane są style typu pogrubienie, kursywa (znacznik formatowania nie będzie wyświetlany). Użyte style w napisach .srt są ignorowane jednocześnie jednak znacznik formatowania będzie wyświetlony wraz z napisami.

5. Problem z dźwiękiem DTS? W jednym z plików multiaudio (ścieżka dźwiękowa DTS + AC3) przy wyborze DTS następowałe ciągłe "szarpanie" dźwięku. Zmiana ścieżki na AC3 sprawiała, że problem ustawał całkowicie. Wyjąłem więc ścieżkę DTS i wstawiłem ją do innego filmu z którego wcześniej wyciąłem audio. W tym momencie film przestał "szarpać" dźwiękiem. Dołożyłem więc AC3 i ponownie dźwięk zaczął "szarpać". Pomyślałem więc, że przyczyną może być multiaudio, którego DTS może nie akceptować. I w tym przekonaniu bym pozostał gdyby nie to, że postanowiłem źródłowy problematyczny film rozłożyć i złożyć ponownie. Po zmuxowaniu okazało się, że wszelkie anomalia związane z dźwiękiem ustały. Niestety nie miałem więcej plików, które by "szarpały" dźwiękiem (mimo iż odtwarzałem inne filmy z DTS lub DTS + AC3) przez co nie mogłem dokładnie przeanalizować co może być przyczyną tych nieprzyjemności. Z racji, że ponowne muxowanie rozwiązało problem z "szarpaniem" jestem w stanie trzymać się wersji błędu programu do muxowania.

Edit: Po dzisiejszym dniu jestem już prawie pewien, że błąd nie leży po stronie BD390. Dzisiaj otrzymałem backupy kolejnych dwóch  filmów w których "szarpało" DTS-em. Po rozłożeniu filmów i złożeniu ich ponownie problem zniknął.


6. Napisy wmuxowane w kontener Matroska nie są widoczne (nie można ich włączyć) podczas odtwarzania strumieniowego (sieć bezprzewodowa, LAN) 

7.  Jako nośnika USB sprawdziłem pamięciu typu Flash o pojemnościach 1GB, 2GB i 4GB sformatowane zarówno w FAT32 jak i NTFS. Jedynie z pendrive Toshiba 4GB z technologią U3 smart odtwarzacz nie chciał w żaden sposób współpracować. Jeżeli chodzi o użycie dysków zewnętrznych jako nośnika danych sprawdziłem Seagate External FreeAgent Desk USB 2.0 (z dodatkowym źródłem zasilania) o pojemności 1TB oraz WD My Passport Essential USB2.0 Black o pojemności 250GB. Oba dyski sformatowane były w NTFS i posiadały po dwie partycje. Podczas wyłączenia odtwarzacza z podpiętym dyskiem zewnętrznym po ponownym jego uruchomieniu po kilkunastu minutach dysk mimo iż otrzymywał zasilanie nie zgłaszał się w menu playera. Dopiero wyjęcie wtyczki i ponowne jej włożenie zgłaszało dysk w menu BD390 jako gotowy do pracy.To samo zjawisko występowało w Seagate External FreeAgent Desk USB 2.0. Przy korzystania z pendrive nie zauważyłem takich niedogodności.

8. Wymiary:
- urządzenie 430x63x280 (Sz x W x G), 
- pilot 200x50 (D x G)

9. Dla dociekliwych mam dwie dodatkowe informacje ;)
a) sercem playera jest układ Broadcom BCM7601
b) komunikację bezprzewodową zapewnia Arcadyan WN7522C

10. Czysto rekreacyjnie sprawdziłem także jak player radzi sobie z plikami .divx utworzonymi w programach DivX Author oraz AVIAddXSub. Plik z DivX Autohr zawierał dwie ścieżki audio i dwie ścieżki napisów oraz menu. Podczas odtwarzania pliku menu było pomijane ale przełączanie się między dwoma ścieżkami audio oraz dostępnymi napisami odbywało się poprawnie. Nie było także problemów z odtworzeniem pliku utworzonego za pomocą programu AVIAddXSub (przykład poniżej). 


Poprzedni | Następny
Reklama
 

Prawa autorskie © VideoAudio.pl 2001-2017.
Zabronione jest bez zgody właściciela wyrażonej na piśmie; kopiowanie, powielanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie w całości lub we fragmentach informacji, danych lub innych treści Serwisu.
oldfashioned
21097852 Unikalnych wizyt
Powered by v6.01.19 © 2003-2009