Nazwa Użytkownika   
Hasło   
  

Przypomnij hasło  
 
  Strona Główna Artykuły audio/video Forum Pliki Odtwarzacze Blu-ray Soft DVD Recenzje playerów MP3 Szukaj Kontakt RSS22.06.2018 01:29 
 
Nawigacja
Strona Główna
Artykuły audio/video
Forum
Pliki
FAQ
Odtwarzacze Blu-ray
Soft DVD
Recenzje playerów MP3
Szukaj
Kontakt
Archiwum newsów
Sponsorzy serwisu
RSS
Dodaj newsa
Pliki do pobrania
Ostatnio dodane
MKVToolnix 10.0.0
Zoom Player Home FREE 12.10
DVDFab HD Decrypter 9.3.0.7
Avidemux 2.6.12 r160712 beta
ProgDVB 7.14.6 Standard
StaxRip x64 1.3.7
K-Lite Codec Pack Full 12.2.5
SMPlayer 16.7.0
DVDStyler 3.0
MediaInfo 0.7.87

Najchętniej pobierane
VirtualDubMod 1.5.10.3 buil... [67112]
VirtualDubMod 1.5.10.2 (b.2... [40111]
VSO ConvertXToDVD 6.0.0.45 [38729]
MKVToolnix 10.0.0 [37989]
Virtualdub-MPEG2 1.6.19 bui... [37056]
XviD 1.3.2 stable (Koepi) [36268]
WinAVI Video Converter 11.5 [35216]
Avi ReComp 1.5.6 [34911]
Auto Gordian Knot 2.55 [34211]
Ultra RM Converter 5.1.0225 [33663]
Sztama


AviSynth POLSKA
Poprzedni | Następny
Nagrywanie materiału filmowego (DVD, AVI, SVCD) na przykładzie Nero 7
Nagrywanie materiału filmowego (DVD, AVI, SVCD) na przykładzie Nero Burning ROM 7

Wstęp

Spadające ceny stacjonarnych odtwarzaczy DVD oraz wyposażenie ich w dodatkowe funkcje, umożliwiają oglądanie filmów zarówno w formacie DVD-Video, SVCD, VCD jak i DivX. Ze względu na różnorodność odczytywanych formatów istnieją inne metody zapisu dla każdego z nich. Artykuł ten opisuje sposoby nagrywania płyt, aby ich odtwarzanie nie sprawiało kłopotów wielbicielom kina na małym ekranie.

Zanim zaczniemy

Poniższy artykuł jest opracowany na podstawie Nero Burning ROM 7.Wygląd okien może się nieco różnić od wersji 6.x.x.x, jednak większość ustawień pozostaje taka sama.
Przed przystąpieniem do pracy musimy pobrać program ze strony producenta (wersja trial) oraz zaopatrzyć się w pustą płytę CD lub DVD. Aby uniknąć późniejszych kłopotów z odtwarzaniem nagranej przez nas płyty, proponuję korzystać ze sprawdzonych, markowych nośników.

Nagrywanie filmów w formacie DVD-Video
Nagrywanie plików AVI na płytę CD/DVD
Nagrywanie pliku obrazu na płytę CD/DVD
Nagrywanie filmów w formacie VCD/SVCDNagrywanie filmów w formacie DVD-Video

Aby nagrać film w formacie DVD-Video, musimy mieć na dysku pliki o odpowiedniej strukturze (*.vob,*.bup, *.ifo), które są zgodne ze standardem DVD. Niemal wszystkie programy do konwersji plików AVI na format DVD wykorzystywane w naszych artykułach tworzą katalogi Video_ts, które zawierają w/w pliki, gotowe do natychmiastowego nagrania na płytę. Katalog ten wraz z potrzebnymi plikami, tworzą również programy do robienia kopii zapasowych filmu będącego już na płycie (np.DVDShrink, DVD Fab).
Uwaga: Przed przystąpieniem do nagrywania, zalecamy sprawdzić w systemowym odtwarzaczu płyt DVD (np.PowerDVD, WinDVD, Media Player Classic) czy nasz materiał video odtwarza się poprawnie.
Jeżeli wszystko jest w najlepszym porządku możemy przystąpić do pracy.

Uruchamiamy program Nero Burning ROM wybierając kolejno: Start -> Programy-> Nero 7 -> dane -> Nero Burning ROM.Po uruchomieniu programu pojawi się okno Nowa kompilacja, w którym ustawiamy kolejno:
1. Z rozwijanej listy wybieramy rodzaj nośnika. W naszym przypadku będzie to DVD.
2. Wybieramy opcję DVD-Video.Przechodzimy do zakładki Opis płyty i w polu Nazwa dysku (1) wpisujemy etykietę jaką będzie mieć nasza płyta. Opcje w pozostałych zakładkach pozostawiamy bez zmian i zatwierdzamy ustawienia, klikając na przycisk Nowy (2).Zauważmy, że okno programu jest podzielone na dwie części. Po lewej znajduje się okno z zawartością naszej płyty (1), a po prawej okno Menedżera plików, przypominające Eksploratora Windows (2).
Z rozwijanej listy w prawym dolnym rogu okna (3), wybieramy pojemność płyty. W naszym przypadku będzie to DVD5 (4483 MB).
Uwaga: Jeżeli włożyliśmy wcześniej płytę do nagrywarki, program automatycznie dopasuje rozmiar kompilacji do pojemności płyty.W oknie Menedżera plików wskazujemy katalog z przygotowanymi plikami, które zamierzamy nagrać (1). Po prawej stronie tego okna widzimy pliki, które dodamy do kompilacji (2).Następnie zaznaczamy wszystkie pliki, klikamy na nich lewym przyciskiem myszki i przenosimy je metodą Drag and Drop (przeciągnij i upuść) do folderu Video_ts w oknie zawartości płyty.Pliki zostały dodane do kompilacji (1). Zielony pasek na dole okna (2) wskazuje ilość danych, którymi będzie wypełniona płyta.Jeżeli po dodaniu plików do kompilacji, koniec paska zmieni się na kolor czerwony oznacza to, że nie będziemy mogli tego materiału nagrać na płytę DVD5. Należy wówczas użyć płyty dwuwarstwowej (DVD9) lub trochę skompresować nasz materiał za pomocą DVDShrink (opis)Jeżeli nie włożyliśmy wcześniej płyty do napędu, czynimy to teraz. W przypadku, gdy w swoim komputerze posiadamy drugą nagrywarkę wybieramy tą, do której włożyliśmy płytę (1) i wciskamy przycisk Zapis (2).W kolejnym oknie wybieramy prędkość nagrywania (1) i wciskamy przycisk Zapis (2). Ze względu na możliwość powstania błędów podczas zapisu, zalecamy nagrywać płyty z prędkością nie większą niż 4x.
Uwaga: Maksymalna prędkość nagrywania uzależniona jest od możliwości technicznych nagrywarki oraz prędkości zapisu płyty. Może się zdarzyć, że płytę o maksymalnej prędkości zapisu 16x, nasza nagrywarka "widzi" jako max. 8x. Dzieje się tak, ponieważ producenci napędów nie nadążają aktualizować BIOS-ów, które zdolne będą obsłużyć pojawiające się coraz to nowsze nośniki.Rozpoczyna się proces zapisu, który potrwa kilkanaście minut. W tym oknie możemy zaznaczyć opcję Sprawdź zapisane dane w celu weryfikacji poprawności nagranej płyty.O poprawnym wykonaniu zadania zostaniemy poinformowani stosownym komunikatem. Klikamy przycisk OK i możemy wyjąć płytę z napędu.Na tym kończymy naszą pracę i zamykamy okno Nero Burning ROM.

[ Powrót na górę ]Nagrywanie plików AVI na płytę CD/DVD

Przed nagraniem filmów w formacie AVI na płytę CD lub DVD, warto zadbać o poprawne nazwanie plików z filmami oraz napisów. Dotyczy to w szczególności sytuacji, gdy chcemy nagrane przez nas filmy oglądać na stacjonarnym odtwarzaczu. Niektóre ze stacjonarnych playerów mogą mieć kłopoty z wyświetlaniem nazw plików, w których występują polskie znaki diakrytyczne (ą, ę, ś, ż, ź, ć, ń, ł, ó). Zadbajmy więc, aby w nazwach plików zamienić te znaki na inne, pozbawione tak zwanych "ogonków". Warto też zredukować do minimum ilość liter w nazwach plików. Np. nazwę Harry Potter i komnata tajemnic.avi zmieńmy na HP part II.avi. Sprawdźmy również w instrukcji naszego odtwarzacza, jaki format napisów jest przez niego obsługiwany oraz maksymalną ilość znaków w jednym wierszu. W razie potrzeby przekonwertujmy je na format akceptowany przez odtwarzacz. Opis jak to zrobić znajdziesz tutaj.
Bardzo ważną sprawą jest sprawdzenie, czy nasze pliki AVI były kompresowane z użyciem opcji Qpel i GMC. Opcje te utrudniają bardzo, a czasem wręcz uniemożliwiają odtworzenie pliku AVI na stacjonarnym odtwarzaczu. Za pomocą programu GSpot sprawdzić, czy podczas kompresji w naszym filmie był użyte były opcje Qpel i GMC. Wystarczy wczytać plik do programu i spojrzeć na wykryte opcje w zakładce wideo. Aktywność opcji wykorzystanych w filmie można łatwo rozpoznać po ich podświetleniu (kolor zielony).Jeśli stwierdzimy, że w naszym klipie były użyte opcje Qpel i GMC możemy je usunąć za pomocą programu Avi ReComp (opis).

Jeżeli przygotowaliśmy już nasze pliki, możemy przystąpić do nagrania ich na płytę.
Uruchamiamy program Nero Burning ROM wybierając kolejno: Start -> Programy-> Nero 7 -> dane -> Nero Burning ROM.Po uruchomieniu programu pojawi się okno Nowa kompilacja, w którym ustawiamy kolejno:
1. Z rozwijanej listy wybieramy rodzaj nośnika. W naszym przypadku będzie to DVD, lecz można użyć również zwykłej płyty CD.
2. Wybieramy opcję DVD-ROM (ISO) lub w przypadku płyty CD: CD-ROM (ISO).
3. Zaznaczamy opcję Bez multisesyjności. W zależności od tego, czy płyta zostanie zamknięta czy też nie, istnieje możliwość przewijania filmu. Niektóre odtwarzacze nie mają problemów z czytaniem płyt wielosesyjnych, jednakże zalecamy finalizację bez multisesyjności.Przechodzimy do zakładki Opis płyty i w polu Nazwa dysku (1) wpisujemy etykietę jaką będzie mieć nasza płyta. Opcje w pozostałych zakładkach pozostawiamy bez zmian i zatwierdzamy ustawienia, klikając na przycisk Nowy (2).Podobnie jak przy nagrywaniu filmu w formacie DVD-Video, również w tym przypadku okno programu jest podzielone na dwie części. Po lewej znajduje się okno z zawartością naszej płyty (1), a po prawej okno Menedżera plików, przypominające Eksploratora Windows (2).
Z rozwijanej listy w prawym dolnym rogu okna (3), wybieramy pojemność płyty. W naszym przypadku będzie to DVD5 (4483 MB). Jeśli wcześniej rodzaj nośnika ustawiliśmy na CD, opcja ta będzie niedostępna.
Uwaga: Jeżeli włożyliśmy wcześniej płytę do nagrywarki, program automatycznie dopasuje rozmiar kompilacji do pojemności płyty.W oknie Menedżera plików wskazujemy katalog z przygotowanymi plikami, które zamierzamy nagrać (1). Po prawej stronie tego okna widzimy foldery i pliki, które dodamy do kompilacji (2).Następnie metodą Drag and Drop (przeciągnij i upuść) przenosimy po kolei katalogi z filmami lub same pliki do okna kompilacji.Pliki zostały dodane do kompilacji (1).Zielony pasek na dole okna (2)wskazuje ilość danych, którymi będzie wypełniona płyta.Jeżeli po dodaniu plików do kompilacji, koniec paska zmieni się na kolor czerwony oznacza to, że nie będziemy mogli tego materiału nagrać na płytę DVD5. Należy wówczas użyć płyty dwuwarstwowej (DVD9) lub usunąć zbędne pliki z okna kompilacji.Jeżeli nie włożyliśmy wcześniej płyty do napędu, czynimy to teraz. W przypadku, gdy w swoim komputerze posiadamy drugą nagrywarkę wybieramy tą, do której włożyliśmy płytę (1) i wciskamy przycisk Zapis (2).W kolejnym oknie wybieramy prędkość nagrywania (1) i wciskamy przycisk Zapis (2).
Ze względu na możliwość powstania błędów podczas zapisu, zalecamy nagrywać płyty DVD z prędkością nie większą niż 4x, a w przypadku płyt CD maksymalna prędkość nie powinna przekraczać 16x.
Uwaga: Maksymalna prędkość nagrywania uzależniona jest od możliwości technicznych nagrywarki oraz prędkości zapisu płyty. Może się zdarzyć, że płytę o maksymalnej prędkości zapisu 16x, nasza nagrywarka "widzi" jako max. 8x. Dzieje się tak, ponieważ producenci napędów nie nadążają aktualizować BIOS-ów, które zdolne będą obsłużyć pojawiające się coraz to nowsze nośniki.Rozpoczyna się proces zapisu, który potrwa w zależności od użytej płyty od kilku do kilkunastu minut. W tym oknie możemy zaznaczyć opcję Sprawdź zapisane dane w celu weryfikacji poprawności nagranej płyty.O poprawnym wykonaniu zadania zostaniemy poinformowani stosownym komunikatem. Klikamy przycisk OK i możemy wyjąć płytę z napędu.Na tym kończymy naszą pracę i zamykamy okno Nero Burning ROM.

[ Powrót na górę ]Nagrywanie pliku obrazu na płytę CD/DVD

Plik obrazu naszym przypadku jest niczym innym, jak zrzutem płyty CD lub DVD zapisanym do pliku. Takie pliki po uprzednim sprawdzeniu poprawności działania w wirtualnym napędzie można nagrać na płytę CD lub DVD.
Istnieje wiele rodzajów plików obrazu, jednak najczęściej spotykanymi są *.ISO, *.NRG oraz *.BIN. O ile dwa pierwsze to pojedyncze pliki, to w przypadku pliku .BIN wymagany jest jeszcze pomocniczy plik o rozszerzeniu .CUE (z reguły jest on dostępny wraz z plikiem .BIN). Jeżeli jednak nie posiadamy pliku .CUE, możemy go sobie stworzyć przy pomocy programu CueMaker. Ważne jest też, że aby poprawnie nagrać płytę, pliki .BIN i .CUE muszą znajdować się w tym samym folderze.
Przed rozpoczęciem nagrywania sprawdźmy jaki rozmiar ma nasz plik obrazu. Warto tu wspomnieć, że w formacie SVCD inaczej przeliczane są wartości i dlatego na płytę 700 MB bez problemów zmieści się nawet 800 MB plik obrazu.

Uruchamiamy program Nero Burning ROM wybierając kolejno: Start -> Programy -> Nero 7 -> dane -> Nero Burning ROM.W nowym oknie nic nie zmieniamy tylko klikamy na przycisk Otwórz.W kolejnym oknie wskazujemy położenie naszego obrazu, zaznaczamy plik (1) i wciskamy przycisk Otwórz (2).W nowym oknie widzimy, że program automatycznie rozpozna rodzaj obrazu (1) oraz podpowie, jaką płytę będziemy musieli użyć do jego nagrania (2). Ze względu na możliwość powstania błędów podczas nagrywania, wybieramy najniższą prędkość zapisu (3) i wciskamy przycisk Zapis (4).Rozpoczyna się proces zapisu, który może trwać od kilku do kilkunastu minut. W tym oknie możemy zaznaczyć opcję Sprawdź zapisane dane w celu weryfikacji poprawności nagranej płyty.O poprawnym wykonaniu zadania zostaniemy poinformowani stosownym komunikatem. Klikamy przycisk OK i możemy wyjąć płytę z napędu.[ Powrót na górę ]Nagrywanie filmów w formacie VCD/SVCD

Opis ten przeznaczony jest dla osób, które nie posiadają nagrywarki DVD lub też uważają, że opisane w naszych artykułach sposoby utworzenia VCD/SVCD przy użyciu innych programów są zbyt trudne.
UWAGA: Aby nagrać film w formacie VCD/SVCD potrzebny jest nam plik w formacie avi z wklejonymi na stałe napisami lub polską ścieżką językową, ponieważ Nero nie dodaje napisów do konwertowanych filmów.
Nie zapominajmy też o tym, aby nazwa naszego pliku avi nie była zbyt długa, ponieważ nazwa tego pliku pojawi się w Menu i nie będzie można jej zmienić

Uruchamiamy program Nero Burning ROM wybierając kolejno: Start -> Programy-> Nero 7 -> dane -> Nero Burning ROM.Po uruchomieniu programu pojawi się okno Nowa kompilacja, w którym ustawiamy kolejno:
1. Z rozwijanej listy wybieramy rodzaj nośnika. W naszym przypadku będzie to CD.
2. W zależności od wybranego formatu zaznaczamy Video CD lub Super Video CD (dla potrzeb artykułu skorzystaliśmy z opcji SVCD).
3. Rozdzielczość kodowania ustawiamy na PAL.
4. W polu Dopasuj do rozmiaru dysku, w zależności od posiadanego nośnika wpisujemy 74 lub 80. Nie zalecamy stosować płyt o wyższych wartościach ponieważ stacjonarne odtwarzacze DVD mogą mieć problemy z ich odczytem.
5. Następnie wciskamy przycisk Zgodność.W nowym oknie ustawiamy:
Folder plików wideo na MPEG2 (standard) oraz Identyfikacja pliku ENTRIES.SVD na ENTRYVCD (standard).
Zatwierdzamy ustawienia przyciskiem OK.Kolejny krok to przycisk Nowy, ponieważ dalszych ustawień dotyczących menu, opisu płyty oraz zapisu dokonamy po dodaniu pliku wideo do naszego projektu.W oknie Menedżera plików wskazujemy dysk oraz folder z przygotowanym filmem (1). Po prawej stronie tego okna jest plik (2), który dodamy do kompilacji.Następnie metodą Drag and Drop (przeciągnij i upuść) przenosimy interesujący nas plik do okna kompilacji.Po dodaniu pliku do kompilacji, pojawi się okno informujące o analizowaniu pliku (operacja ta może zająć chwilę w zależności od długości filmu).W tym miejscu warto też wspomnieć, że pliki mające więcej niż 74 min (lub 80 min w zależności od tego jaką liczbę wpisaliśmy wcześniej) nie zmieszczą się na 1 CD o czym poinformuje nas czerwone pole na pasku zapełnienia płyty.
W tej sytuacji musimy posiadany plik podzielić na dwie części (opis w Artykułach ) i utworzyć 2 oddzielne kompilacje na 2 CD.Po dodaniu pliku w oknie kompilacji pojawi nam się okno informujące o ilości ścieżek, elementach oraz czasie trwania naszego projektu.
Kolejnym krokiem w naszych pracach będzie przygotowanie ;;;;Menu. W tym celu zaznaczamy w oknie kompilacji nasz plik wideo i wciskamy na klawiaturze przycisk F7.W oknie Właściwości kompilacji przechodzimy do zakładki Menu. Opcja tworzenia menu jest dowolna i nie jest wymagana podczas tworzenia kompilacji, w związku z czym, jeśli ktoś nie ma ochoty lub potrzeby tworzenia menu tę zakładkę może pominąć.
1. Włącz menu.
2. Wygląd - z rozwijanej listy możemy wybrać jak ma wyglądać nasze menu.
3. Tryb tła - z rozwijanej listy możemy dopasować wygląd tła.
4. Zdjęcie w tle - pozwala nam wybrać poza opcją Domyślne lub Żadne także własne zdjęcie znajdujące na twardym dysku
5. W tej części możemy wstawić własny tekst w Nagłówku i Stopce. W obu przypadkach można także ustawić krój, styl i kolor czcionki.
6. Gdy już wszystko ustawiliśmy zgodnie z naszymi oczekiwaniami, zaznaczamy opcję Podgląd 1. strony.W nowym oknie otrzymamy podgląd naszego Menu.
Wygląd menu jest sprawą indywidualną i nie musi być taki, jak wskazany w podglądzie naszego projektu. Warto też pamiętać, że z opcji Podgląd 1. strony można korzystać w każdej chwili podczas prac nad jego tworzeniem.Przechodzimy do zakładki Opis płyty i w polu Nazwa dysku (1) wpisujemy etykietę jaką będzie mieć nasza płyta i następnie wciskamy przycisk OK (2).Powróciliśmy ponownie do okna kompilacji, gdzie widzimy, że nasz projekt składa się z 2 ścieżek - Menu oraz pliku wideo. Przed przystąpieniem do zapisu mamy możliwość podglądu przygotowanego menu oraz pliku wideo dodanego do projektu poprzez zaznaczenie interesującego nas elementu (1) (menu lub pliku wideo, gdyż nie zobaczymy ich łącznie tylko każdy z nich osobno) i wcisnięcie przycisku Odtwarzaj (2).W nowym oknie zobaczymy podgląd naszego projektu.Jeżeli nie włożyliśmy wcześniej płyty do napędu, czynimy to teraz i wciskamy przycisk Zapis.W oknie Nagraj kompilację ustawiamy prędkość zapisu (1) i następnie naciskamy przycisk Zapis (2).
Uwaga: Nie zalecamy stosować maksymalnej prędkości zapisu, ponieważ odtwarzacze stacjonarne DVD mogą mieć problemy z odczytem tak wypalonego nośnika.Następnie rozpocznie się proces kodowania wideo, który jest uzależniony od długości filmu i wydajności naszego komputera.Po zakończeniu kodowania rozpocznie się proces zapisu, który może potrwać kilka lub kilkanaście minut. W tym oknie możemy zaznaczyć opcję Sprawdź zapisane dane w celu weryfikacji poprawności nagranej płyty.O poprawnym wykonaniu zadania zostaniemy poinformowani stosownym komunikatem. Klikamy przycisk OK i możemy wyjąć płytę z napędu.[ Powrót na górę ]Artykuł dostępny jest również w formie dokumentu PDF
Aby ściągnąć plik skorzystaj z menu kontekstowego myszy i opcji Zapisz element docelowy jako...
Poprzedni | Następny
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Świetne! Świetne! 50% [1 Głos]
Bardzo dobre Bardzo dobre 50% [1 Głos]
Dobre Dobre 0% [Żadnych głosów]
Przeciętne Przeciętne 0% [Żadnych głosów]
Słabe Słabe 0% [Żadnych głosów]
Reklama
 

Prawa autorskie © VideoAudio.pl 2001-2017.
Zabronione jest bez zgody właściciela wyrażonej na piśmie; kopiowanie, powielanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie w całości lub we fragmentach informacji, danych lub innych treści Serwisu.
oldfashioned
18864132 Unikalnych wizyt
Powered by v6.01.19 © 2003-2009