Nazwa Użytkownika   
Hasło   
  

Przypomnij hasło  
 
  Strona Główna Artykuły audio/video Forum Pliki Odtwarzacze Blu-ray Soft DVD Recenzje playerów MP3 Szukaj Kontakt RSS18.02.2019 15:04 
 
Nawigacja
Strona Główna
Artykuły audio/video
Forum
Pliki
FAQ
Odtwarzacze Blu-ray
Soft DVD
Recenzje playerów MP3
Szukaj
Kontakt
Archiwum newsów
Sponsorzy serwisu
RSS
Dodaj newsa
Pliki do pobrania
Ostatnio dodane
MKVToolnix 10.0.0
Zoom Player Home FREE 12.10
DVDFab HD Decrypter 9.3.0.7
Avidemux 2.6.12 r160712 beta
ProgDVB 7.14.6 Standard
StaxRip x64 1.3.7
K-Lite Codec Pack Full 12.2.5
SMPlayer 16.7.0
DVDStyler 3.0
MediaInfo 0.7.87

Najchętniej pobierane
VirtualDubMod 1.5.10.3 buil... [67357]
VirtualDubMod 1.5.10.2 (b.2... [40307]
VSO ConvertXToDVD 6.0.0.45 [38815]
MKVToolnix 10.0.0 [38546]
Virtualdub-MPEG2 1.6.19 bui... [37124]
XviD 1.3.2 stable (Koepi) [36333]
WinAVI Video Converter 11.5 [35276]
Avi ReComp 1.5.6 [34988]
Auto Gordian Knot 2.55 [34290]
Ultra RM Converter 5.1.0225 [33717]
Sztama


AviSynth POLSKA
Poprzedni | Następny
Konwersja DivX (AVI) do DVD z napisami w programie Avi2Dvd

Avi2Dvd - co to za program?
Avi2Dvd to darmowy program, który konwertuje AVI, MKV, OGM do formatów VCD, SVCD i DVD. Zaletą jest niewątpliwie przejrzysty interfejs oraz prostota obsługi. Program używa do konwersji darmowych aplikacji i może współpracować z różnymi darmowymi enkoderami, takimi jak QuEnc, FreeEnc, NuEnc oraz komercyjnym enkoderem CCE. Aplikacja posiada możliwość konwersji w kierunkach: PAL do NTSC, NTSC do PAL, umożliwia dodanie napisów. Po konwersji mamy możliwośc otrzymania obrazu, gotowego do nagrania na płytę.

Czym jest DVD?
Historia DVD rozpoczęła się w 1995 roku podczas spotkania przedstawicieli największych firm branży elektronicznej (między innymi Sony, Thomson, JVC, Warner), gdzie po raz pierwszy przedstawiono projekt nowego standardu zapisu który miał zrewolucjonizować kino domowe, a tym samym dawać przeciętnemu widzowi coś więcej od wysłużonych kaset VHS. W ten sposób powstały płyty o dość mało mówiącej nazwie DVD. Na początku ten skrót oznaczał Digital Video Disc (cyfrowy dysk wideo), ale potem nazwa ta została zmieniona na Digital Versatile Disc (uniwersalny dysk cyfrowy).

Jaki jest sens konwersji AVI do DVD?
Powodów jest wiele. Część osób chce po prostu sprawdzić swoje umiejętności. Wiele osób chce mieć ten komfort i obejrzeć film na 32' TV, który dodatkowo wzbogacony jest o zestaw głośnikowy 5.1. Znajdzie się też spora grupa, która dokonuje konwersji dla przyjaciół lub rodziny, którzy nie posiadają komputera i jedyna możliwość zobaczenia filmu to odtwarzacz DVD.

O czym należy pamiętać konwertując AVI do DVD?
Nie oczekujmy po konwersji z AVI do DVD rewolucji. Pamiętac należy o tym, że jakość końcowa materiału będzie zależeć od jakości materiału wejściowego. Cudów nie ma. Zdecydowana większość filmów była wcześniej w formacie DVD. W procesie rekompresji utworzono DivX, który teraz ponownie będzie konwertowany do DVD. Nie ma siły. Pogorszonego materiału (kompresja jest procesem stratnym) w wyniku rekompresji nie można poprawić. Jeżeli materiał wejściowy jest słabej jakości (artefakty), końcowy materiał także będzie zawierał artefakty. Nie bez znaczenia jest także rozdzielczość. Filmy o rozdzielczości mniejszej od 512 także będą tracić na ostrości. To co napisałem nie ma na celu odstraszenia Was a jedynie doinformowania Was. Wiele osób bowiem myśli, że skoro film zajmował 700MB to po konwersji, skoro ma 4,7GB, to jego jakość będzie lepsza. Nie jest to prawda. Podczas konwersji nie bez znaczenia jest także ilość przebiegów oraz opcji dodatkowych w enkoderach. Jeżeli macie czas wykonujcie minimum 2 przebiegi oraz zaznaczajcie wszystkie opcje w enkoderach, które mają kosztem prędkości podnieść jakość filmu. Dzięki temu powinniście być zadowoleni z efektu końcowego.Zanim rozpoczniemy konwersję pobieramy z plikowni program Avi2Dvd. Po ukończeniu instalacji uruchamiamy program i w głównym oknie klikamy na polską flagę aby menu było w jezyku polskim. Po wybraniu polskiej wersji językowej wczytujemy film, który mamy zamiar poddać konwersji. W tym celu klikamy w przycisk Wczytaj avi/ogm/mkv i w oknie, które się otworzy, wyszukujemy i wybieramy film.

Po wczytaniu filmu po lewej stronie okna programu mamy podstawowe informacje o wczytanym materiale: rozdzielczość, fps oraz czas trwania. Po środku mamy do wyboru ścieżkę dźwiękową. Jeżeli film zawiera jedną ścieżkę dźwiękową (a tak będzie w 98% przypadkach) zmieniamy tylko po prawej stronie Wybierz język audio na taki jaki jest faktycznie w pliku. Dzięki temu podczas odtwarzania filmu na DVD będzie wyświetlana poprawna informacja o wersji językowej ścieżki dźwiękowej. Po lewej stronie widoczne jest jeszcze Rozmiar ekranu. Rozmiar ekranu (16:9 lub 4:3) zostanie obliczony automatycznie na podstawie rodzielczości materiału źródłowego. Lepiej więc tej opcji nie ruszać. Jeśli jesteśmy pewni, że źródło zawiera przeplot - zaznaczamy tę opcję jeśli program sam tego nie zrobi. Ukryj zewnętrzne programy -> Avi2DVD pracuje w trybie "silent" i nie generuje komunikatów i okien z zewnętrznych narzędzi, którymi się posługuje. Jeśli ta opcja nie jest zaznaczona trzeba pamiętać, że w trakcie działania będą pojawiać się różne okna, których w żadnym przypadku nie należy wyłączać.

W tej zakładce programu wybieramy format wyjściowy. My zamierzamy utworzyć strukturę DVD więc zaznaczamy odpowiednie pole. Pojemność płyty także wybierzmy standardową czyli 4,7GB. Rozmiar ekranu powinien być taki sam jak materiału wejściowego w poprzednim oknie. Zaznaczenie opcji Zrób ISO utworzy nam obraz .iso, który następnie będziemy mogli wypalić za pomocą np. Nero Burning ROM. Pamiętajmy przy okazji aby na dysku było odpowiednio sporo wolnego miejsca na pliki tymczasowe oraz na obraz (łącznie ok. 9,5 GB). Plik .iso będzie posiadał rozmiar ponad 4.5GB więc aby uniknąć problemów partycja na której będzie zapisywany powinna być w formacie NTFS. Jeżeli posiadacie tylko partycję FAT32 proponuję odznaczyć tworzenie pliku .iso. Po ukończonej konwersji powstaną i tak pliki gotowe do nagrania. Każdy inaczej radzi sobie z nagrywaniem i wielu osobom po prostu łatwiej nagrać plik .iso. Co wybierzecie zależy od Was i od systemu plikow jaki posiadacie NTFS lub FAT32. Opcja Rozdział co określa co jaki czas dodany będzie rozdział do filmu. Domyślna wartośc 5 jest zdecydowanie najodpowiedniejszą.

I tak doszliśmy do zakładki w której wybierzemy enkoder odpowiedzialny za proces konwersji. Do wyboru mamy aż 5 enkoderów. Pierwsze 4 są darmowe. Ostatni CCE jest programem komercyjnym. W internecie można spotkać różne opinie o enkoderach. Jedni chwalą darmowy QuEnc inni z CCE. Decyzja należy oczywiście do Was, którego użyjecie. My stawiamy na jakość kosztem czasu. Dlatego w przykładzie zdecydowaliśmy się na użycie CCE. Ci, których jednak nie stac na zakup CCE mogą z powodzeniem uzywać QuEnc lub bardzo dobrego HCEnc (i tutaj uwaga - enkoder ten czasem generuje błąd po zakończeniu procesu enkodowania, wstrzymując tym samym dalsze działanie programu). Jeżeli Wam także zalezy na jakości nie zapomnijcie zaznaczyć opcji dodatkowych poprawiających jakość znajdujących się przy wybranym enkoderze.

Jeżeli zamieszamy dodawać do filmu napisy to zanim przejdziemy do ostatniego okna programu Avi2Dvd pobieramy z plikowni program Gżegżółka i instalujemy go z domyślnymi ustawieniami. Opis tworzyliśmy w oparciu o wersję Avi2Dvd 0.3.1. Wymagana jest więc konwersja napisów do ISO 8859-2 aby były poprawnie wyświetlane polskie ogonki (to wymaganie dotyczy tylko konwersji do formatu DVD). W tym celu klikamy prawym przyciskiem myszy na napisach, które zamierzamy przekonwertować. Pojawi się okno w którym wybieramy Konwertuj Gżegżółką.

W kolejny oknie koniecznie wybieramy na dole programu ISO 8859-2 i wciskamy przycisk Start.

Padnie pytanie czy chcemy na pewno dokonać konwersji. Jesteśmy pewni więc wciskamy tak.

Po konwersji otrzymamy raport z przebiegu wykonanych procesów.

Przechodzimy do zakładki Napisy w programie Avi2Dvd i w oknie Napis 1 wczytujemy utworzone przed chwilą napisy. W katalogu z napisami będą dwa rodzaje napisów. Jedne jako nazwa.txt a drugie jako nazwa.txt.bak. Wybieramy oczywiście te .txt (.txt.bak są kopią zapasową konwertowanych napisów). Zgodnie z tym co napisaliśmy wcześniej wybieramy stronę kodową ISO8859-2, właściwy język napisów, krój czcionki oraz jej rozmiar. Każdy ma inne gusta jeżeli chodzi o krój czcionki. Można ekperymentować na krótkim materiale. Nam najbardziej do gustu przypadł rozmiar i krój widoczny na obrazku. Pamiętajcie, że zbyt duży rozmiar czcionki może powodować błędy w wyświetlaniu. Margines dolny ustawiony na 35 jak dowiodły próby jest także optymalnym ustawieniem. Po ustawieniu opcji wciskamy przycisk dodaj zadanie a następnie ODPALAJ.

Bez względu na ilość miejsca na dysku pojawi się okno informacyjne o wolnej i wymaganej ilości miejsca na dysku. Czerwone światełko oznacza, że mamy za mało miejsca na dysku. Należy więc usunąć zbędne pliki z dysku lub wybrać inne miejsce do zapisu plików. Kiedy mamy zielone światło możemy śmiało startować.

Po rozpoczęciu procesów w lewym dolnym rogu pojawiać się będą informację o aktualnie wykonywanych procesach. Po zakończeniu wszystkich prac otrzymamy materiał, gotowy do nagrania na płytę DVD, który będzie zawierał polskie napisy dialogowe. Na koniec krótkie wskazówki dla tych, którzy poddawać będą konwersji filmy składające się z dwóch plików. Należy zmienić nazwy plików z filmem na Film CD1.avi oraz Film CD2.avi. Następnym krokiem jest modyfikacja plików z napisami. Najbezpieczniej jest użyć formatu klatkowego i koniecznie zmienić nazwy plików na Napisy CD1.txt oraz Napisy CD2.txt. Kolejnym krokiem będzie modyfikacja obu plików z napisami za pomocą notatnika. W pierwszej linijce obu plików należy umieścić informację o fps naszego filmu w postaci : {1}{1}23.976 (przykład dla fps 23.976, w innych przypadkach będzie to 25.000, 29.970, itd...). Informacji o fps dostarczyć może prosty program Avicheck lub odtwarzacz zainstalowany w systemie. Po tak dokonanych zmianach, ładujemy do programu tylko pliki Film CD1.avi oraz Napisy CD1.txt. Jeśli ktoś ma ochotę może również konwertować materiał zawarty w kontenerze mkv. Jednakże, ze względu na szybki rozwój tego kontenera, autorzy Avi2DVD nie gwarantują, że proces zawsze się uda. Nie mniej jednak zachęcamy do prób.

Artykuł dostępny jest również w formie dokumentu PDF
Aby ściągnąć plik skorzystaj z menu kontekstowego myszy i opcji Zapisz element docelowy jako...
Poprzedni | Następny
Komentarze
Brak komentarzy. Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Świetne! Świetne! 0% [Żadnych głosów]
Bardzo dobre Bardzo dobre 100% [1 Głos]
Dobre Dobre 0% [Żadnych głosów]
Przeciętne Przeciętne 0% [Żadnych głosów]
Słabe Słabe 0% [Żadnych głosów]
Reklama
 

Prawa autorskie © VideoAudio.pl 2001-2017.
Zabronione jest bez zgody właściciela wyrażonej na piśmie; kopiowanie, powielanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie w całości lub we fragmentach informacji, danych lub innych treści Serwisu.
oldfashioned
20643149 Unikalnych wizyt
Powered by v6.01.19 © 2003-2009