Nazwa Użytkownika   
Hasło   
  

Przypomnij hasło  
 
  Strona Główna Artykuły audio/video Forum Pliki Odtwarzacze Blu-ray Soft DVD Recenzje playerów MP3 Szukaj Kontakt RSS23.04.2019 23:00 
 
Nawigacja
Strona Główna
Artykuły audio/video
Forum
Pliki
FAQ
Odtwarzacze Blu-ray
Soft DVD
Recenzje playerów MP3
Szukaj
Kontakt
Archiwum newsów
Sponsorzy serwisu
RSS
Dodaj newsa
Pliki do pobrania
Ostatnio dodane
MKVToolnix 10.0.0
Zoom Player Home FREE 12.10
DVDFab HD Decrypter 9.3.0.7
Avidemux 2.6.12 r160712 beta
ProgDVB 7.14.6 Standard
StaxRip x64 1.3.7
K-Lite Codec Pack Full 12.2.5
SMPlayer 16.7.0
DVDStyler 3.0
MediaInfo 0.7.87

Najchętniej pobierane
VirtualDubMod 1.5.10.3 buil... [67399]
VirtualDubMod 1.5.10.2 (b.2... [40356]
VSO ConvertXToDVD 6.0.0.45 [38835]
MKVToolnix 10.0.0 [38683]
Virtualdub-MPEG2 1.6.19 bui... [37143]
XviD 1.3.2 stable (Koepi) [36351]
WinAVI Video Converter 11.5 [35297]
Avi ReComp 1.5.6 [35010]
Auto Gordian Knot 2.55 [34314]
Ultra RM Converter 5.1.0225 [33738]
Sztama


AviSynth POLSKA
Poprzedni | Następny
CloneDVD 2 (2.5.4.3)

Ceny nagrywarek DVD w obecnej chwili są tak atrakcyjne, że coraz więcej osób przymierza się do ich kupna. Część zamierza wykorzystać ją jako narzędzie do sporządzania kopii lub programów. Są też i tacy dla których nagrywarka służyć będzie do tworzenia Backupu najważniejszych danych z dysku. Jest także jeszcze jedna grupa osób - filmowcy. Ci zapewne zechcą posiadając np. stacjonarny sprzęt do odtwarzania wykonać kopię swojego ulubionego filmu. Opis ten stworzony został właśnie z myślą o nich. Zabraliśmy się do opisu CloneDVD w wersji 2.5.3.3. Poprzednia wersja, jaką opisywaliśmy oznaczona była numerem 2.0.8.4.

Informacja: CloneDVD 2 2.5.3.3 nie potrafi skopiować płyty DVD, która posiada zabezpieczenia CSS (Content Scrambling System) oraz innych jakie są obecnie stosowane w celu zapobiegnięciu kopiowaniu. Jeżeli chcemy wykonać kopię płyty DVD, która nie posiada owego zabezpieczenia, nic nie stoi na przeszkodzie, aby użyć CloneDVD 2. W przeciwnym razie musimy "zdjąć" zabezpieczenie posługując się do tego celu innym programem. Wyśmienitym do tego celu narzędziem jest DVDDecrypter.

CloneDVD 2 jest programem typu Trialware (program po zainstalowaniu jest w pełni sprawny i działają wszystkie jego komponenty, ale tylko przez określoną ilość czasu od dnia jego zainstalowania w systemie, po tym okresie o ile użytkownik nie wprowadzi zakupionego u producenta specjalnego kodu, program przestaje się uruchamiać i trzeba go odinstalować). W przypadku CloneDVD 2 możemy z niego korzystać bez rejestracji przez okres 21 dni.

Bo kilku słowach wyjaśnień zabierzmy się za instalację programu, która notabene jest banalnie prosta. Po ściągnięciu pliku (około 4.3 MB) i wciśnięciu SetupCloneDVD2 pojawi się okno informacyjne. Wciskamy Next i czekamy na skopiowanie plików.

Po ukończeniu wymagane jest, aby ponownie uruchomić komputer.

W prawym gównym rogu widzimy opcję Preferencje. Po jej wciśnięciu rozwinie się dodatkowe okno, w którym do wyboru będzie:
Zapis - Zastępowanie danych na nośniku wielokrotnego zapisu.
Remastering - Włącz auto-selekcję dla usuwania strumieni.
Dźwięki - Przetwarzane operacje zakończone sukcesem.

Po zaznaczeniu interesującycj nas opcji przechodzimy do normalnej pracy wciskając Kontynuuj.

Na naszym ekranie pojawi się główne okno programu. Jak widać interfejs (w oczy rzuca się od razu okno przypominające kliszę filmową) nie posiada w zasadzie żadnego dodatkowego menu. Wszystkie główne funkcje oferowane są z poziomu kreatora, który przeprowadza użytkownika krok po kroku przez konkretne zadania. CloneDVD 2 oferuje 3 zadania:
- Kopiuj ścieżki DVD: w tym trybie możemy dokonywać kopii płyty DVD określając, które elementy chcemy, aby zostały skopiowane (wersje językowe audio/napisów, dodatki);
- Klonuj płytę DVD: pozwala na wykonanie kopii całej płyty DVD, która będzie zawierać wszystkie wersje językowe oraz menu;
- Zapisz istniejące dane: umożliwia zapisanie znajdujących się na dysku plików DVD IFO/VOB (VIDEO_TS) lub obrazów płyt w formacie ISO/UDF na płytę DVD lub utworzenie obrazów z plików ISO/UDF z DVD IFO/VOB.

Kopiuj ścieżki DVD

- Kopiuj ścieżki DVD: w tym trybie możemy dokonywać kopii płyty DVD określając, które elementy chcemy, aby zostały skopiowane (wersje językowe audio/napisów, dodatki).
W polu Pliki DVD video wskazujemy ścieżkę do naszego filmu (zgranego wcześniej na dysk jeżeli jest zabezpieczony) lub bezpośrednio z napędu, o ile zabezpieczeń nie posiada. Jak widzimy materiał, który zamierzamy skopiować nie zmieści się na płytę DVD-5 (4.7GB). Po odznaczeniu dodatków i pozostawieniu samego filmu nadal są problemy, aby go zmieścić na DVD-5. Na dole widzimy % wskaźnik kompresji materiału jaki musi zostać przeprowadzony, aby całość weszła na 1 płytę. Jak widzimy po lewej stronie zaznaczony tytuł posiada 5 ścieżek audio oraz 25 ścieżkek napisów. W obecnym stanie kompresja wynosi 63%. Możemy spróbować "wyciąć" audio aby zmniejszyć współczynnik kompresji, a tym samym polepszyć jakość. Klikamy więc dwukrotnie w zaznaczoną ścieżkę.


PORADA:
W rozwijanym oknie, jak to pokazano poniżej, możemy ustalić pojemność naszego nośnika.

W oknie, które się pojawi odznaczyć możemy włoski, rosyjski oraz wszystkie dostępne wersje językowe oprócz polskiego. Dzięki tej operacji widzimy na samym dole, że z 63% stopnia kompresji wartość ta zmieniła się na 82%. Oznacza to, że dzięki usunięciu ścieżki audio oraz napisów jakość naszego filmu będzie znacznie lepsza. Możemy wykonać następne operacje wciskając przycisk Dalej.

Dla tych bardziej zdesperowanych możemy jeszcze polecić opcję "wycięcia" napisów końcowych. W tym celu przechodzimy do zakładki Podgląd i klikamy w widoczny na dole symbol nożyczek. Linia, która będzie dostępna wskazuje, który fragment ma być traktowany jako film. W zależności od czasu, jaki trwają napisy może to nam także dać kilka % na jakości. W naszym przypadku zaoszczędziliśmy 3%.

Materiał nasz nie będzie posiadał Menu ani dodatków co widać po lewej stronie okna (Menu: wybrano opcję pominięcia oryginalnego menu). Całość zawierać będzie jedynie film z jedną ścieżką dźwiękową oraz z jednym strumieniem napisów. Po dokonaniu wszystkich niezbędnych czynności możemy teraz dokonać zapisu materiału na 3 sposoby.

- Pliki DVD: umożliwia zapis materiału na dysku w formie AUDIO_TS /VIDEO_TS. Tak zgrany film możemy później wczytać np. do PowerDVD aby zobaczyć jak wygląda całość przed nagraniem np. w Nero Burning ROM.

- Plik z obrazem typu ISO/UDF: utworzy nam obraz .iso, który możemy następnie zamontować do DAEMON Tools, aby sprawdzić jego działanie np. w PowerDVD. Na samym dole w opcjach dodatkowych możemy zaznaczyć, aby po wykonaniu wszystkich czynności usunięte zostały pliki tymczasowe.

- Nagrywarka DVD: pozwala na bezpośrednie nagranie materiału na płytę DVD. Wybieramy odpowiednią prędkość w zależności od płyty, jaką posiadamy. Na samym dole w opcjach dodatkowych możemy zaznaczyć, aby po wykonaniu wszystkich czynności usunięte zostały pliki tymczasowe.

Klonuj płytę DVD

Klonuj płytę DVD: pozwala na wykonanie kopii całej płyty DVD, która będzie zawierać wszystkie wersje językowe oraz menu.
W polu Pliki DVD video wskazujemy ścieżkę do naszego filmu (zgranego wcześniej na dysk jeżeli jest zabezpieczony) lub bezpośrednio z napędu o ile zabezpieczeń nie posiada. Jak widzimy aby skopiować zawartość całej płyty program dokona kompresji materiału do poziomu około 68% dla płyty DVD-5. Z rozwijanego menu o czym wspomniałem, wyżej możemy jednak wybrać inną pojemnośc naszego nośnika w zależności od upodobań. Jeżeli jednak decydujemy się na nagranie materiału na nośnik o mniejszej pojemności niż ma cały film, możemy spróbować coś jeszcze wycisnąć z całości, wciskając Dalej.

Jak widać po lewej stronie wybraliśmy aby kopia naszej płyty była z zachowaniem dodatków, menu itp. Na dole widzimy, że przy takich ustawieniach kompresja naszego materiału będzie na poziomie 68%. Jeżeli chcemy przejść do nagrywania wciskamy Dalej. Widzimy jednak, że możemy usunąć jedną ze ścieżek audio. Części osób wystarczy angielski + polskie napisy. Innym może nie być potrzebny język angielski więc pozostawią tylko lektora. Co zrobicie zalezy tylko od Waszych preferencji i upodobań. My chcemy w naszym przykładzie jeszcze coś wycisnąć z całości, przejdźmy więc do okna poniżej.

Usuwamy jedną ze ścieżek audio. Jak widać struktura została zachowana, czyli dostępne będą nadal wszelkie dodatki oraz menu, a jedynie w filmie brakować będzie dwóch ścieżek audio i kilkunastu strumieni z napisami. Na tej operacji zyskaliśmy około 19%. Nasz materiał będzie teraz skompresowany w około 87% a nie jak wcześniej 68%. Kosztem pozbycia się dwóch ścieżek audio oraz kilku strumieni z napisali zyskaliśmy na jakości obrazu. Aby kontynuować proces, wciskamy Dalej.

Dochodzimy do okna nagrywania. Wcześniej wytłumaczyliśmy, która metoda do czego służy. Zwróćmy tylko uwagę na lewe okno, że nasz film będzie posiadał menu oraz dodatki.

Zapisz istniejące dane

Pliki z filmem DVD: umożliwia zapisanie znajdujących się na dysku plików DVD IFO/VOB (VIDEO_TS) lub obrazów płyt w formacie ISO/UDF na płytę DVD lub utworzenie obrazów z plików ISO/UDF z DVD IFO/VOB.
Wybierając Plik z obrazem typu ISO/UDF (VIDEO_TS) możemy nagrać materiał bezpośrednio na płytę DVD, korzystając z nagrywarki lub możemy wybierając z okna po prawej ISO/UDF image utworzyć obraz .iso.
Po wybraniu z lewej okna ISO/UDF image możemy nagrać materiał na płytę DVD podając wcześniej ścieżkę do pliku .iso.

Podsumowanie:
Nadszedł czas na podsumowanie. CloneDVD 2 jest na tyle przyjaznym narzędziem, że nawet mniej doświadczeni użytkownicy powinni sobie poradzić z jego obsługą. Z jednej strony odnowiona technologia transkodowania dostarcza daleko lepsze efekty, z drugiej strony użytkownik ma więcej kontroli przez wielkość danych wideo. Z nową wersją można zdefiniować stopień redukcji danych przez określony tytuł i wybór audio, cięcie rozdziałów i wolne dostosowanie wielkości żądanego pliku. Dzięki temu mamy kompletną kontrolę nad jakością kopii filmu. Podczas transkodowania, podgląd obrazu pokazuje, które części filmu są transkodowane w tej chwili a graficzny bitrate informuje w czasie rzeczywistym o własnościach wejścia wideo i danych wyjściowych. Niestety oprogramowanie nie pozwala na wykonanie kopii filmu, który zabezpieczony jest CSS lub innym zabezpieczeniem. Aby móc skopiować taką płytę należy wcześniej "zdjąć" z niej zabezpieczenie. Dokonać tego możemy np. za pomocą darmowego softu o nazwie DVDDecrypter (o czym napisaliśmy na początku artykułu). Jeżeli nasza płyta nie posiada żadnych ograniczeń, śmiało bez żadnych problemów możemy wykonać jej kopię. Prędkość tworzenia kopii jest na poziomie innych programów. Bardziej w tym przypadku od prędkości liczy się jakość a ta na poziomie 85% sprawiała wrażenie bardzo dobre. Podczas wykonywania kilku testowych kopii aplikacja sprawiała wrażenie bardzo stabilnej. Jeżeli do tego wszystkiego dodamy wsparcie do nagrywarek dwuwarstwowych (DVD+R DL) oraz komunikację programu z użytkownikiem w języku polskim produkt staje się niezwykle przyjazny oraz łatwy w obsłudze.

* ładny interfejs * niemożność wykonania kopii zabezpieczonej płyty bez użycia zewnętrznych narzędzi
* dokładny rozmiar żądanego pliku
* polska wersja językowa
* kilka dodatkowych opcji
* dobra prędkość wykonywanych procesów

Nasza ocena:

możliwości:
obsługa:
jakość/cena:

Sprzęt testowy:
Nagrywarka DVD Liteon SOHW 812S
AMD Barton 2500 / AMD DURON 1,4
Abit NF7S 2.0 / Asroc
512 DDR PC400 Dual / 640 DDR
Windows XP Professional PL + SP1 / Windows XP Professional PL + SP2
12 grudnia 2004 pojawiła się nowa wersja programu DVD43 3.0.3.
Czym jest owe DVD43?. DVD43 jest kolejnym programem integrującym się z Windowsem oraz umożliwiajacym tworzenie kopii zapasowych zabezpieczonych płyt DVD. Programy z którymi się integruje to: DVDXCopy XPRESS, DVD2One, WinDVD, PowerDVD i właśnie od 12-12-2004 wspomniany wcześniej CloneDVD.Artykuł dostępny jest również w formie dokumentu PDF
Aby ściągnąć plik skorzystaj z menu kontekstowego myszy i opcji Zapisz element docelowy jako...
Poprzedni | Następny
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Reklama
 

Prawa autorskie © VideoAudio.pl 2001-2017.
Zabronione jest bez zgody właściciela wyrażonej na piśmie; kopiowanie, powielanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie w całości lub we fragmentach informacji, danych lub innych treści Serwisu.
oldfashioned
21097849 Unikalnych wizyt
Powered by v6.01.19 © 2003-2009