Nazwa Użytkownika   
Hasło   
  

Przypomnij hasło  
 
  Strona Główna Artykuły audio/video Forum Pliki Odtwarzacze Blu-ray Soft DVD Recenzje playerów MP3 Szukaj Kontakt RSS23.04.2019 23:04 
 
Nawigacja
Strona Główna
Artykuły audio/video
Forum
Pliki
FAQ
Odtwarzacze Blu-ray
Soft DVD
Recenzje playerów MP3
Szukaj
Kontakt
Archiwum newsów
Sponsorzy serwisu
RSS
Dodaj newsa
Pliki do pobrania
Ostatnio dodane
MKVToolnix 10.0.0
Zoom Player Home FREE 12.10
DVDFab HD Decrypter 9.3.0.7
Avidemux 2.6.12 r160712 beta
ProgDVB 7.14.6 Standard
StaxRip x64 1.3.7
K-Lite Codec Pack Full 12.2.5
SMPlayer 16.7.0
DVDStyler 3.0
MediaInfo 0.7.87

Najchętniej pobierane
VirtualDubMod 1.5.10.3 buil... [67399]
VirtualDubMod 1.5.10.2 (b.2... [40356]
VSO ConvertXToDVD 6.0.0.45 [38835]
MKVToolnix 10.0.0 [38683]
Virtualdub-MPEG2 1.6.19 bui... [37143]
XviD 1.3.2 stable (Koepi) [36351]
WinAVI Video Converter 11.5 [35297]
Avi ReComp 1.5.6 [35010]
Auto Gordian Knot 2.55 [34314]
Ultra RM Converter 5.1.0225 [33738]
Sztama


AviSynth POLSKA
Poprzedni | Następny
CloneDVD 3.0 (DVD X Studios)
W czasach kiedy ceny nagrywarek nadal spadają a dla coraz większej liczby osób posiadanie własnej nagrywarki przestało być luksusem, spore grono użytkowników posiadając w swej kolekcji płyty DVD decyduje się na zabezpieczenie ich przed zniczszeniem, wykonując kopię zapasową oryginału. Dawniej temat kopiowania raczkował i na palcach u rak można było policzyć narzędzia do wykonania kopii płyt DVD. W obecnym czasie wykonanie kopii można sprowadzić do kilku kliknięć. Rynek wręcz obfituje w różnego rodzaju programy do kopiowania płyt DVD. Który zatem program wybrać aby był najlepszy? Na to pytanie niestety jednoznacznie odpowiedzieć z prostej przyczyny. Oczekiwania ludzi są diametralnie różne. To co podoba się jednemu nie koniecznie musi przypaść do gustu drugiemu. Właśnie dlatego powstał ten artykuł. Dzięki niemu każdy będzie mógł się zapoznać z dostępnymi opcjami w opisanym programie.

CloneDVD w wersji 3.0 bo o nim właśnie będzie mowa to dzieło programistów z http://www.CloneDVD.net. Jak zapewne część osób zauważyła program nosi taką samą nazwę jak narzędzie do kopiowania firmy Elby. Jednak w tym momencie podobieństwa obu programów kończą się.


Nasz opis rozpocznijmy od wymagań systemowych jakie stawia wersja 3.0.
Potrzebować będziemy czytnik DVD-ROM do zgrania zawartości płyty oraz nagrywarkę DVD abyśmy mogli w dalszej części efekt naszej pracy zapisać na płytę. Odnośnie systemu operacyjnego całość powinna bez problemu działać na Microsoft Windows 98/98SE/ME, NT/2000/2003, Windows XP. Do tego wszystkiego potrzebować także będziemy około 10 GB wolnego miejsca na dysku lub więcej w zależności od rozmiaru naszej płyty DVD. Jest jeszcze jedna rzecz o której warto wspomnieć. W przypadku tworzenia plików ISO partycja przy tworzeniu plików większych od 2GB powinna być w formacie NTFS.

Spójrzmy co oferuje nam CloneDVD 3.0

* Obsługa popularnych nośników (DVD-5/DVD-9) jako źródła oraz miejsca zapisu
* Wolny region oraz automatyczne usunięcie zabezpieczeń RPC/RCE/CSS podczas kopiowania.
* Obsługa popularnych nagrywarek DVD-R/RW oraz DVD+R/RW .
* Proste kroki kopiowania: Wybór źródła->Wybór miejsca zapisu->Wybór metody kopiowania.
* Kopiowanie DVD-5 do jednego DVD-5 w stosunku 1:1 z bezstratną jakością audio oraz video.
* Kopiowanie DVD-9 do jednego DVD-9 w stosunku 1:1 z bezstratną jakością audio oraz video.
* Kopiowanie DVD-9 do jednego DVD-5 z kompresją oraz kopiowanie samego filmu DVD-9 na jeden dysk DVD-5.
* Kopiowanie DVD-9 do dwóch DVD-5 z automatycznym podziałem z zachowaniem bezstratnej jakości audio oraz video.
* Możliwość ręcznego wyboru rozmiaru docelowego pliku.
* Możliwość wyboru źródła z płyty DVD lub katalogu z dysku.
* Możliwość utworzenia materiału w postaci płyty DVD, utworzenia specjalnego katalogu na dysku lub zapis do postaci obrazu.
* Kopiowanie samego filmy (z pominięciem dodatków).
* Personalizacja kopii z wyborem wyłącznie tego co chcemy mieć w kopii /rozdziały/napisy/audio.
* Do wyboru kilka "silników" nagrywania: Blaze/Nero/Vict Burn Engine.


Po zapoznaniu się z podstawowymi informacjami o programie zapoznajmy się z jego graficzną stroną.
CloneDVD jest programem typu shareware. W tej wersji możemy w pełni korzystać z możliwości programu przez 14 dni. Po upłynięciu tego czasu wymagana jest rejestracja. Powitalne okno aplikacji pokazuje nam przy każdorazowym uruchomieniu ile pozostało nam jeszcze dni do końca działania programu.

Jak wspomniałem wcześniej kiedy upłynie 14 dni w ciągu, których możemy zapoznać się z działaniem aplikacji przed jej zakupem pojawi się okno informujące o upływie okresu testowego. Po tym okresie aplikacja nie będzie działać.

Podstawowe okno CloneDVD 3.0 po uruchomieniu wygląda tak jak pokazano to na poniższym obrazku. Po lewej stronie każdego zrzutu ekranu w głównym oknie widoczny był kolorowy obrazek, który został usunięty. Nie wnosił on nic do działania aplikacji ale dzięki temu mogliśmy zachować doskonałą jakość zdjęć kosztem zmniejszenia rozmiaru plików graficznych.
Wyjaśnijmy po kolei znaczenie poszczególnych okien.

Source
DVD Video On DVD Drive - pozwala na wykorzystanie napędu DVD lub nagrywaki DVD, jako narzędzia z materiałem źródłowym.
DVD Video On Hard Disk - umożliwia na wykorzystanie dysku jako narzędzia z materiałem źródłowym. Wcześniej materiał ten musi zostać zgrany na dysk w specjalnej formie.

Target
DVD Burner - po zaznaczeniu pola będziemy mieli możliwość zapisu materiału na płycie DVD przy wykorzystaniu nagrywarki DVD.
Hard Disk Folder - w tym przypadku materiał zostanie zapisany na dysku twardym w katalogach o specjalnej strukturze.
Image file - pozwala na zapis materiału do obrazu. Może to być przydatne jeżeli nasz materiał nie jest chroniony prawami autorskimi a mamy zamiar udostępnić plik w internecie. Tak utworzony obraz możemy także zamontować do wirtualnego napędu i sprawdzić w odtwarzaczu np. PowerDVD lub WinDVD jak wygląda nasza kopia.
Hard Disk Free Status - informuje nas o rozmiarze oraz ilości wolnego miejsca na danej partycji.
Writable Disc Size - umożliwia wybór rozmiaru nośnika.

Copy mode
Whole disc - kopiuje dysk w raz z całą zawartością.
Main Movie Only - kopiuje dysk z samym filmem.
Custom - pozwala wybrać we własnym zakresie zakres kopiowanego materiału.
Compress Into One Blank Disc - zaznaczenie tej opcji spowoduje, że materiał będzie skopiowany na jedną płytę. Jeżeli materiał źródłowy będzie na płycie DVD-9 zostanie on skompresowany do rozmiaru płyty DVD-5.

Możliwość wyboru gotowego rozmiaru nośnika lub ustalenie własnego rozmiaru (User Custom) o którym wspomniałem wyżej.

Ustalenie własnego rozmiaru w zakładce (User Custom).

Jeżeli będziemy Tworzyć obraz .ISO pamiętajmy, że systemy z rodziny Windows 98/Me posiadają partycje w formacie FAT32. Nie będzie więc możliwe zapisanie pliku o rozmiarze większym od 2GB. Zapis takich plików umożliwia format NTFS dostępny w WindowsNT,2000/XP.

Dodatkowe opcje z głównego okna z zakładki Options umożliwiają wybór języka dla aplikacji (brak polskiego), wybór "silnika" nagrywania (możliwy także NERO - po wcześniejszej instalacji aplikacji), oraz miejsca dla plików tymczasowych.

Po dokonaniu zmian w zakładce Options może być potrzebne ponowne uruchomienie aplikacji.

Dotarliśmy do momentu gdzie przedstawię po kolei metody kopiowania płyty.

Whole Disc / Compress Into One Blank Disc - pozwala na wykonanie pełnej kopii dysku wyłącznie na 1 płytę. Jeżeli rozmiar materiału źródłowego będzie większy od rozmiaru miejsca zapisu materiał zostanie skompresowany.

W polu Title widzimy zaznaczone wszystkie pola. Oznacza to, że wszystko zostanie skopiowane wszystko to co znajduje się na płycie. Jest to zgodne zatem z tym co wybraliśmy wcześniej czyli kopiowanie całego materiału.
Jak możemy zauważyć na samym dole w polu Target DVD Video Quality widoczne są % wskazania kompresji materiału. Im liczba jest mniejsza tym mocniejszy jest stopień kompresji a co za tym idzie jakość takiej kopii będzie gorsza. W tym przypadku jest to dokładnie ten efekt o którym pisałem wcześniej. Materiał źródłowy jest większy niż rozmiar płyty gdzie ma zostać zapisany film więc program "widzi", że należy taką płytę skompresować.
Na początku mój stopień kompresji wynosił 51% ale zdecydowałem, że w zupełności wystarczy mi w filmie jedna ścieżka dźwiękowa w języku angielskim oraz jedne napisy w języku polskim. Pozostałem napisy oraz ścieżki dźwiękowe odznaczyłem co zmniejszyło automatycznie stopień kompresji do 69%. Dzięki temu będę miał kopię płyty z wszystkimi dodatkami pomniejszoną tylko o brak napisów w innych językach oraz brak ścieżki audio w formacie DTS oraz dodatkowej ścieżki (najprawdopodobniej komentarz reżysera). Widzimy, że są dostępne dwie ścieżki w formacie AC3. Po przesunięciu suwaka u mnie widać było w przypadku pierwszej ścieżki, że jest wzmianka o systemie 5.1 a przy drugiej o systemie 2.0. Wiadomo zatem prawie na pewno, że właściwą ścieżką jest ta z 5.1.

Whole Disc - pozwala na wykonanie pełnej kopii dysku. Jeżeli rozmiar materiału źródłowego będzie większy od rozmiaru miejsca zapisu materiał podzielony na dwie części.

Jak widzimy materiał źródłowy jest większy od pojemności płyty do zapisu więc program podzieli film na dwie części. Tak podzielony materiał będzie w jakości jak kopiowana płyta.

Main Movie Only/Compress Into One Blank Disc - umożliwia wykonanie kopii samego filmu bez dodatków. W tym przypadku nie ma możliwości wyłączenia Compress Into One Blank Disc.

Tak jak widzimy zaznaczony jest wyłącznie Title01 w którym jest najdłuższy czas trwania. Jest to film i tylko on zostanie skopiowany. Jako, że film trwa 2:28:35 i nie zmieści się cały na DVD-5 dokonana zostanie kompresja. Aby polepszyć jakość video odznaczyłem zbędne napisy oraz ścieżki audio. Zmniejszenie stopnia kompresji widoczne jest w polu Target DVD Video Quality po odznaczeniu każdorazowo dodatkowej ścieżki audio.

Custom/Compress Into One Blank Disc - pozwala na własne ustawienia co ma się znajdować na kopiowanej płycie. W tym przypadku nie ma możliwości wyłączenia Compress Into One Blank Disc.

Widzimy, że w tym przypadku tak jak i we wcześniejszych screenach mamy możliwość wyboru co ma się znajdować na kopiowanej płycie. Jeżeli chcemy mieć sam film zaznaczamy tylko sam film (z reguły jest to najdłuższa ścieżka). Możemy w filmie odznaczyć dodatkowe ścieżki audio oraz napisów. Możemy o ile chcemy aby oprócz filmu był także któryś z dodatków. To co wybierzemy zależy wyłącznie od nas i od tego co chcemy mieć na "nowej" płycie. Sprawdzajmy tylko czy przypadkiem w polu Target DVD Video Quality nie rośnie stopień kompresji co pogarsza jakość video.

Jeżeli będziemy chcieli wykonać kopię płyty gdzie stopień kompresji wzrośnie powyżej 50% pojawi się okno jak pokazano poniżej . Jest to o tyle dobre rozwiązanie, że czasami można przez pomyłkę nie zwrócić uwagi na stopień kompresji co by mogło w rezultacie dać fatalną jakość końcową. W związku z tym każda wartość w przedziale 1%-50% w polu Target DVD Video Quality skutkuje tym, że nie można przejść do dalszych okien w celu wykonania kopii. Należy wówczas odznaczyć jeden z dodatków lub opcjonalną ścieżkę audio.

W każdym następnym kroku w zależności od metody kopiowania pojawi się okno z informacjami zanim rozpoczniemy proces kopiowania.
Target - wskazuje miejsce zapisu.
Burn Engine - jak wspomniałem wcześniej pokazuje informację o rodzaju użytego "silnika" do nagrywania.
Label - jest miejscem gdzie nadajemy nazwę naszej płycie.
Work Space Folder - wskazuje miejsce gdzie będą zapisywane pliki tymczasowe (robocze).
Output Disk Information - pokazywać będzie informację o pliku końcowym (ilość płyt, rozmiar itp.).

Kiedy wszystko jest gotowe możemy rozpocząć kopiowanie wciskając w prawym dolnym rogu ikonę Burn/Copy.

Od tej chwili rozpocznie się proces kopiowania.
Copy progress - informuje o stanie kopiowania materiału.
Burn progress - informuje o stanie nagrywania.Podsumowanie:
CloneDVD 3.0 nie wnosi rewolucji do powielania DVD aczkolwiek jest solidnym narzędziem do wykonywania kopii bezpieczeństwa posiadanych płyt. Bardzo prosta i intuicyjna obsługa pozwala na pracę z programem nawet niedoświadczonemu użytkownikowi. Nie wiadomo na jak długo autorzy pozostawią element kopiowania zabezpieczonych płyt ale jest to dodatkowa zaleta programu. Podczas wykonywania kilku kopii aplikacja sprawiała wrażenie bardzo stabilnej.
Dla mnie osobiście małymi niedociągnięciami jest brak możliwości podglądu materiału oraz jego podstawowej edycji (cięcie). Miłym dodatkiem zapewne było by dodanie możliwości nagrywania wcześniej utworzonych obrazów .ISO.
Biorąc pod uwagę zalety i wady opisywanego programu można go z czystym sumieniem polecić osobom, które zaczynają zabawę z kopiowaniem płyt DVD.

* przejrzysty interfejs * brak języka polskiego
* dokładny rozmiar żądanego pliku * brak podglądu i podstawowej edycji materiału (cięcie)
* możliwość wykonania kopii zabezpieczonej płyty

Ocena:

możliwości:, obsługa:, jakość/cena:

Sprzęt testowy:
Nagrywarka DVD Liteon SOHW 812S
AMD Barton 2500 / AMD DURON 1,4
Abit NF7S 2.0 / Asroc
512 DDR PC400 Dual / 640 DDR
Windows XP Professional PL + SP1 / Windows XP Professional PL + SP2

Artykuł dostępny jest również w formie dokumentu PDF
Aby ściągnąć plik skorzystaj z menu kontekstowego myszy i opcji Zapisz element docelowy jako...
Poprzedni | Następny
Komentarze
Brak komentarzy. Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Reklama
 

Prawa autorskie © VideoAudio.pl 2001-2017.
Zabronione jest bez zgody właściciela wyrażonej na piśmie; kopiowanie, powielanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie w całości lub we fragmentach informacji, danych lub innych treści Serwisu.
oldfashioned
21097867 Unikalnych wizyt
Powered by v6.01.19 © 2003-2009