Nazwa Użytkownika   
Hasło   
  

Przypomnij hasło  
 
  Strona Główna Artykuły audio/video Forum Pliki Odtwarzacze Blu-ray Soft DVD Recenzje playerów MP3 Szukaj Kontakt RSS21.04.2019 18:21 
 
Nawigacja
Strona Główna
Artykuły audio/video
Forum
Pliki
FAQ
Odtwarzacze Blu-ray
Soft DVD
Recenzje playerów MP3
Szukaj
Kontakt
Archiwum newsów
Sponsorzy serwisu
RSS
Dodaj newsa
Pliki do pobrania
Ostatnio dodane
MKVToolnix 10.0.0
Zoom Player Home FREE 12.10
DVDFab HD Decrypter 9.3.0.7
Avidemux 2.6.12 r160712 beta
ProgDVB 7.14.6 Standard
StaxRip x64 1.3.7
K-Lite Codec Pack Full 12.2.5
SMPlayer 16.7.0
DVDStyler 3.0
MediaInfo 0.7.87

Najchętniej pobierane
VirtualDubMod 1.5.10.3 buil... [67396]
VirtualDubMod 1.5.10.2 (b.2... [40355]
VSO ConvertXToDVD 6.0.0.45 [38835]
MKVToolnix 10.0.0 [38678]
Virtualdub-MPEG2 1.6.19 bui... [37143]
XviD 1.3.2 stable (Koepi) [36351]
WinAVI Video Converter 11.5 [35297]
Avi ReComp 1.5.6 [35009]
Auto Gordian Knot 2.55 [34314]
Ultra RM Converter 5.1.0225 [33737]
Sztama


AviSynth POLSKA
Poprzedni | Następny
Kompresja DVD do MKV z użyciem x264 w Gordian Knot
Wstęp

Matroska jest kontenerem multimedialnym, czyli formatem przechowywania obrazu lub dźwięku w jednym pliku. Pliki Matroska (MKV) mogą zawierać (oprócz ścieżek audio i wideo) m.in. napisy, dźwięk wielokanałowy, menu, rozdziały itp. Projekt powstał w roku 2003 i stał się prawdziwym otwartym standardem.
Matroska zaprojektowana jest z myślą o przyszłości. Zapewnia możliwości których można oczekiwać po nowoczesnym kontenerze multimediów, w tym:
- przesyłanie przez Internet (HTTP oraz RTP);
- szybkie przewijanie do wybranego miejsca;
- zdolność odzyskiwania uszkodzonych danych;
- menu (analogiczne do tych na DVD);
- podział na rozdziały;
- wybieralne strumienie napisów;
- wybieralne strumienie audio;
- wybieralne strumienie video;
- dostępność modułów rozszerzających możliwości.
Matroska jest projektem opartym na otwartych standardach. Oznacza to, że dla użytku własnego jest całkowicie darmowa, a specyfikacja techniczna opisująca sposoby zapisu danych, dostępna jest dla każdego, włączając w to firmy pragnące ją wykorzystywać w swoich produktach. Kod źródłowy wszystkich bibliotek stworzonych przez zespół programistów Matroski jest na licencji GNU GPL oraz QPL.

Zanim zaczniemy

W poniższym artykule przedstawimy tworzenie pliku w formacie Matroska, z dwoma ścieżkami dźwiękowymi, dwoma strumieniami napisów oraz rozdziałami.
Przed rozpoczęciem pracy musimy zaopatrzyć się w niezbędne aplikacje. Potrzebne nam będą:
- Pakiet Gordian Knot w wersji co najmniej 0.29,
- Kodek x264,
- BeLight,
- SubRip.

Plan pracy:

1. Zrzucanie zawartości płyty DVD na dysk
2. Tworzenie projektu
3. Kompresja ścieżek dźwiękowych do formatu OGG
4. Kompresja filmu kodekiem x264 za pomocą Gordian Knot
5. Tworzenie napisów
6. Łączenie pliku video ze ścieżkami dźwiękowymi i napisamiZrzucanie zawartości płyty DVD na dysk

Po zainstalowaniu wszystkich aplikacji, wkładamy płytę DVD z filmem do napędu i uruchamiamy program DVD Decrypter wybierając kolejno Start -> Programy -> Gordian Knot -> Apps -> DVDDecrypter.
Po uruchomieniu programu w menu Tryb zaznaczamy opcję IFO.Sprawdzamy czy program zaznaczył VTS odpowiadający długości naszego filmu. W naszym przykładzie jest tylko jeden, lecz w przypadku większej ilości VTS upewnijmy się, że program zaznaczył właściwy, aby wykluczyć ewentualną pomyłkę.Następnie z menu Narzędzia wybieramy Ustawienia...W oknie ustawień przechodzimy do zakładki Tryb IFO i w polu Twórz dodatkowe pliki zaznaczamy Informacje o strumieniach (1) oraz Informacje o rozdziałach - OGG (2). Zamykamy okno przyciskiem OK (3).Przechodzimy do zakładki Przetwarzanie strumienia, w której zaznaczamy kolejno:
1. Włącz przetwarzanie strumienia.
2. Zaznaczamy strumień video oraz ścieżki dźwiękowe, które dołączymy do naszego filmu. W naszym przypadku wybraliśmy ścieżkę oryginalną i z polskim lektorem.
3. Zaznaczamy wersje językowe napisów, które chcemy dodać do naszego filmu.
4. Klikamy na ikonkę katalogu i wybieramy miejsce, gdzie nasz materiał z płyty DVD ma być zrzucony.
5. Po wyborze odpowiedniego miejsca, wciskamy pole oznaczone tym numerem i rozpocznie się zrzucanie materiału na dysk.W nowym oknie możemy śledzić postęp zgrywania materiału na dysk naszego komputera.Po zakończeniu zrzucania materiału na dysk, pojawi się komunikat o jego zakończeniu. Wciskamy przycisk OK i możemy zamknąć program.Tworzenie projektu

Teraz stworzymy projekt, który będzie można wczytać do Gordian Knot-a. W tym celu odpalamy program DGIndex wybierając kolejno Start -> Programy -> Gordian Knot -> Apps -> DGIndex i z menu File wybieramy Open lub po prostu wciskamy F2.W katalogu, gdzie zrzuciliśmy pliki z płyty, zaznaczamy wszystkie pliki VOB i klikamy na przycisk Otwórz.Pliki zostały wczytane na listę, jak pokazane to jest na rysunku. Wciskamy przycisk OK.W menu Audio -> Output Method zaznaczamy Demux All Tracks.W menu Video -> Field Operation wybieramy None dla systemu PAL, a jeśli nasz film jest w systemie NTSC to wybieramy Forced Film.Kolejnym krokiem będzie zapisanie projektu, co czynimy wybierając w menu File -> Save Project lub po prostu wciskamy F4.Wybieramy miejsce do zapisania naszego projektu. Najlepiej zapisać go w tym samym katalogu, do którego wcześniej zgraliśmy materiał z płyty. Wpisujemy nazwę pliku i wciskamy przycisk Zapisz.Pojawi się okno jak poniżej, informujące nas o postępie zapisu. Zapisujemy wartość okazaną w polu Aspect Ratio (1) oraz Video Type (2). Dane te będą potrzebne przy ustawianiu rozdzielczości w Gordian Knot.
Po skończeniu pracy w folderze, który wskazaliśmy pojawi się plik projektu (.d2v) oraz dwie ścieżki dźwiękowe w formacie AC3.Kompresja ścieżek dźwiękowych do formatu OGG

Uruchamiamy program BeLight i zmieniamy interfejs na język polski, wybierając kolejno menu Options -> Language -> Polski.Następnie z menu Plik wybieramy Otwórz.Wskazujemy pierwszy plik AC3 i wciskamy przycisk Otwórz.Przechodzimy do zakładki VORBIS i ustawiamy kolejno:
1. W polu Kanały wyjściowe zaznaczamy Stereo.
2. W polu Bitrate wybieramy Jakość.
3. Przesuwając suwakiem ustawiamy Jakość dźwięku = 2,00.
Pozostałe opcje pozostawiamy bez zmian i klikamy na przycisk Wykonaj zadanie (4), aby rozpocząć konwersję ścieżki dźwiękowej.W nieco zmienionym oknie będziemy informowani o postępie prac.Po zakończeniu konwersji wciskamy zielony przycisk ze strzałką, znajdujący się w prawej dolnej części okna.Teraz wczytujemy drugi plik AC3 i przeprowadzamy konwersję z takimi samymi ustawieniami, jak przy pierwszym pliku.
Po zakończeniu konwersji drugiego pliku, uruchamiamy je i sprawdzamy, który z nich jest ścieżką oryginalną, a który z lektorem. W celu uniknięcia pomyłki przy łączeniu ścieżek audio z filmem, do nazwy pliku dodajmy POL lub ENG, w zależności od wersji językowej. To samo możemy uczynić przed rozpoczęciem kodowania, odtwarzając plik AC3 za pomocą Media Player Classic.
Kompresja filmu kodekiem x264 za pomocą Gordian Knot

Uruchamiamy program Gordian Knot wybierając kolejno Start -> Programy -> Gordian Knot -> Gordian Knot.
W okienku wyboru języka wybieramy Polish i wciskamy przycisk OK.Po uruchomieniu programu wciskamy przycisk Otwórz, znajdujący się w lewym dolnym rogu okna.W nowym oknie zaznaczamy utworzony wcześniej plik projektu i wciskamy przycisk Otwórz.Po wczytaniu projektu w oknie podglądu wybieramy Widok i następnie Pokazuj zmiany i 1/2 Okna.W zakładce Bitrate ustawiamy kolejno:
1. Kontener - zaznaczamy MKV.
2. Audio A - wciskamy przycisk Wybierz i wczytujemy pierwszy plik OGG (wersja oryginalna).
3. Audio B - wciskamy przycisk Wybierz i wczytujemy drugi plik OGG (wersja z lektorem lub dubbing).
4. Kodek - zaznaczamy kodek, który będzie użyty podczas kompresji. W naszym przypadku jest to x264.
5. Wybieramy pojemność oraz ilość płyt, na jaką ma się zmieścić nasz film. W naszym przypadku będzie to jedna płyta o pojemności 700 MB. Kodek x264 zapewnia bardzo dobrą kompresję i daje doskonałą jakość, dlatego też nawet 1.5 godzinne filmy możemy kompresować na 1 CD.
6. W polu Przeplatanie i Koszty AVI, z rozwijanych list Audio 1 oraz Audio 2 wybieramy vorbis.
7. Z pola Średnie Bitrate zapisujemy wartość, którą obliczył Gordian Knot wyrażoną w kBit/s. Będzie ona potrzebna przy konfiguracji kodeka.Przechodzimy do zakładki Rozdzielczość.
1. Format obrazu źródłowego - w tym polu zaznaczamy format naszego filmu. W naszym przypadku jest to PAL, lecz gdy film jest w formacie NTSC wówczas zaznaczamy pole NTSC.
2. Proporcje obrazu źródłowego - wybieramy opcję jaką wskazał nam DGIndex podczas tworzenia projektu. W naszym przypadku są to proporcje 16:9.
3. Zaznaczamy Piksel i wciskamy przycisk Auto. Przyc. (Automatyczne przycinanie). Program automatycznie obetnie czarne pasy, które są widoczne podczas odtwarzania na górze i dole ekranu.
4. W tym polu widzimy, o ile pikseli został przycięty obraz.
5. Przyciskami zmieniamy rozdzielczość poziomą tak, aby wartość Błąd Aspektu (6) była jak najbliższa zeru. Rozdzielczość pionowa zostanie dobrana automatycznie.
Możemy również manipulując przyciskami w polu 4, przyciąć obraz tak, aby Błąd Aspektu był równy zero. Dopóki nie przekracza on wartości +/- 1% nie powinien on być zauważalny podczas oglądania filmu.W okienku podglądu wciskamy Zapisz i Koduj.W nowym oknie zostawiamy wszystkie opcje tak, jak zaproponował nam program i wciskamy przycisk Zapisz i Enkoduj.W kolejny oknie wpisujemy nazwę naszego pliku końcowego i wciskamy Zapisz.Otworzy się Panel Kontrolny Kodowania. W zakładce Dźwięk 1 oraz Dźwięk 2 (1), zaznaczamy Udział dźwięku wyłączony (2), ponieważ ścieżki audio przygotowaliśmy wcześniej za pomocą BeLight, a do muxowania wszystkich strumieni użyjemy innego narzędzia.
Warto wspomnieć, że Gordian Knot umożliwia zarówno konwersję dźwięku do formatu OGG, jak i muxowanie kodowanego obrazu ze ścieżkami audio oraz jednym strumieniem napisów.Przechodzimy do zakładki x264 (1) i wciskamy przycisk First Pass (2) w celu ustawienia parametrów pierwszego przebiegu.W oknie ustawień pierwszego przebiegu, w zakładce Bitrate wybieramy kolejno:
1. Z rozwijanej listy wybieramy Multipass - First Pass (fast).
2. W tym polu wpisujemy średni bitrate jaki nam obliczył Gordian Knot. W naszym przypadku wartość ta wynosiła 802.
3. Wciskamy przycisk [...] i w katalogu, gdzie mamy pozostałe pliki, zapisujemy pod dowolną nazwą plik statystyk.Przechodzimy do zakładki More...
Z rozwijanej listy Partition decision wybieramy 5 (High Quality). Wybór tej opcji ma wpływ na szybkość kompresji. Im wyższa jakość, tym proces kompresji będzie trwał dłużej.
Opcje w zakładkach Rate Control oraz MBs&Frames zostawiamy bez zmian i akceptujemy ustawienia przyciskiem OK.W Panelu Kontrolnym Kodowania wciskamy przycisk Second Pass w celu ustawienia parametrów pierwszego przebiegu.W oknie ustawień drugiego przebiegu, w zakładce Bitrate z rozwijanej listy wybieramy Multipass - Nth Pass. Pozostałe opcje ustawiamy tak samo, jak dla pierwszego przebiegu. Zamykamy okno przyciskiem OK.Po ustawieniu parametrów pierwszego i drugiego przebiegu wciskamy przycisk Add Job to Encoding Quene w celu rozpoczęcia kompresji.W nowym oknie potwierdzamy chęć rozpoczęcia kompresji, wciskając przycisk Yes.Rozpoczyna się proces kompresji. W zależności od mocy procesora i długości filmu, może on potrwać nawet kilka godzin. Postęp pierwszego, a następnie drugiego przebiegu możemy śledzić w oknie Statusu.
Drugi przebieg może trwać dłużej, ponieważ podczas pierwszego przebiegu, kodek zbiera tylko informacje o obrazie, a właściwa kompresja jest wykonywana podczas drugiego przebiegu.Po zakończeniu kompresji w oknie Gordian Knota możemy przeanalizować log z pracy programu.Tworzenie napisów

Pierwszą rzeczą jaką robimy jest uruchomienie programu SubRip.
Jeżeli interfejs programu jest w języku angielskim, w menu Options->GUI Language wybieramy język Polski.Po zmianie języka klikamy na ikonkę VOB.Po otwarciu nowego okna klikamy na Otwórz IFO.W kolejnym oknie zaznaczamy plik .IFO. Znajdziemy go w katalogu, do którego wcześniej zrzuciliśmy VOB-y i klikamy przycisk Otwórz.Po wczytaniu plików VOB wybieramy odpowiedni język z rozwijanego menu (1). W naszym przypadku chcemy, aby plik końcowy z naszym filmem zawierał dwa strumienie napisów. Na początek wybieramy zatem język polski (06 - Polish 1) i wciskamy przycisk Start (2).
Uwaga: Dla napisów w języku angielskim z rozwijanej listy wybieramy pozycję 00 - English 0. Dalsza część opisu jest identyczna dla obu języków.W tym momencie rozpocznie się rozpoznawanie tekstu. Będą się pojawiać litery, cyfry lub inne znaki. Naszym zadaniem będzie wpisanie dokładnie takiego znaku, jaki wskaże program. W tym konkretnym przypadku program nie rozpoznał dużej litery P (1). Wpisujemy więc z klawiatury ten znak w polu poniżej (2) i wciskamy Enter. Należy pamiętać, aby wpisać odpowiedniej wielkości znak.Na początku program co chwilę "pytał nas" będzie jaka to litera. Z biegiem czasu będzie się jednak "uczył" wprowadzanych znaków. W tym przypadku program nie rozpoznał przecinka ( , ). Wciskamy zatem na klawiaturze przecinek i następnie klawisz Enter.Podczas zgrywania, może się zdarzyć, że program nie rozpozna dwóch liter obok siebie. Jeżeli nastąpi taka sytuacja, wpisujemy dokładnie takie znaki i w takiej kolejności jak wskazał pogram. W tym przypadku będzie to ły.Po zakończeniu zgrywania musimy ustawić FPS napisów oraz format wyjściowy naszego tekstu. W tym celu z rozwijanej listy dla formatu PAL wybieramy 25.000 (1) i następnie klikamy na ikonę puzzla (2).W oknie formatów, wybieramy z listy SubRip (*.srt) (1) i wciskamy przycisk Konwertuj do tego formatu (2).Następnie wciskamy przycisk zaznaczony na rysunku, aby program poprawił niektóre błędy.


W nowym oknie w polach 1 i 2 wybieramy język polski. Resztę opcji pozostawiamy bez zmian i wciskamy przycisk Popraw (3).Aby zapisać nasze napisy, wciskamy ikonę dyskietki.W nowym oknie nadajemy nazwę naszym napisom i wciskamy przycisk Zapisz.
Uwaga: Pamiętajmy, aby w nazwie podać wersję językową napisów (POL lub ENG).Na tym kończymy pracę z programem SubRip.

Łączenie pliku video ze ścieżkami dźwiękowymi i napisami

Mamy już wszystkie elementy potrzebne dla naszego pliku końcowego. Teraz połączymy je w całość i otrzymamy gotowy plik MKV. Uruchamiamy program VirtualDubMod z pakietu Gordian Knot wybierając kolejno Start -> Programy -> Gordian Knot -> Apps -> VirtualDubMod.
Po uruchomieniu aplikacji wybieramy File -> Open.W nowym oknie zaznaczamy plik, który otrzymaliśmy po kompresji i wciskamy przycisk Open.Program przez chwilę będzie analizował wczytywany plik.Po wczytaniu pliku wybieramy kolejno Streams -> Stream List.W nowym oknie dodamy do naszego filmu ścieżki dźwiękowe oraz napisy. W tym celu wciskamy przycisk Add.W nowym oknie zaznaczamy ścieżkę dźwiękową, która ma być domyślnie odtwarzana po uruchomieniu filmu i wciskamy przycisk Otwórz.Plik audio został zaimportowany. Zaznaczamy ścieżkę dźwiękową i wciskamy przycisk Comments, aby dodać do niej informację o wersji językowej.1. Z rozwijanej listy wybieramy Language. Poniżej uaktywni się lista z dostępnymi językami.
2. Z listy języków wybieramy ten, który odpowiada ścieżce dźwiękowej. W naszym przypadku jest to wersja oryginalna. Wybieramy więc English.
3. W polu Value pojawił się wpis identyfikujący wersję językową w odtwarzaczu.
4. Wciskamy przycisk Add, aby dodać informację do listy.Informacja została dodana do listy (1). Pozostałe wpisy możemy usunąć. W tym celu zaznaczamy wybrany komentarz (2) i wciskamy przycisk Delete (3).Po usunięciu zbędnych wpisów wciskamy przycisk OK.W podobny sposób wczytujemy plik z drugą ścieżką dźwiękową. Ustawienia informacji o wersji językowej wykonujemy tak samo, lecz z listy języków wybieramy Polish, ponieważ druga ścieżka językowa jest z polskim lektorem.W podobny sposób jak ścieżki dźwiękowe, wczytujemy pliki z napisami. W pierwszej kolejności wybieramy wersję, która ma być domyślnie wyświetlana przez odtwarzacz. W naszym przypadku są to napisy w języku polskim. Informacje o wersji językowej napisów, ustawiamy w analogiczny sposób jak przy ścieżkach dźwiękowych.
Po dodaniu wszystkich ścieżek dźwiękowych oraz napisów zamykamy okno strumieni przyciskiem OK.Kolejnym krokiem będzie wczytanie pliku z informacją o rozdziałach. Zanim to uczynimy, możemy je odpowiednio przygotować za pomocą systemowego Notatnika. Otwieramy plik z rozdziałami - w naszym przypadku jest to VTS_01 - Chapter Information - OGG.txt. Teraz możemy zmienić domyślne nazwy rozdziałów (Chapter x) i nadać im tytuły zgodne z rozdziałami znajdującymi się na płycie DVD. Nazwy rozdziałów, które będą wyświetlane przez odtwarzacz znajdują się po wpisie CHAPTERxxNAME=, gdzie xx oznacza numer rozdziału.Jak widać na poniższym rysunku, nazwy rozdziałów zostały zmienione. Zapisujemy zmiany i zamykamy okno Notatnika.Teraz możemy dodać zmieniony plik z rozdziałami. W tym celu wybieramy Streams -> Video Chapters.W nowym oknie wciskamy przycisk Import.W nowym oknie zaznaczamy plik z informacją o rozdziałach i wciskamy przycisk Otwórz.Rozdziały zostały wczytane. Zamykamy okno przyciskiem OK.Teraz możemy zapisać gotowy plik z filmem. Wybieramy więc File -> Save As...1. Nazwa pliku - wpisujemy nazwę gotowego pliku.
2. Zapisz jako typ - z rozwijanej listy wybieramy Matroska File (*.mkv).
3. Video mode - z listy wybieramy Direct stream copy.
4. Wciskamy przycisk Zapisz.Postęp zapisu gotowego filmu możemy śledzić w okienku Statusu.Gotowy plik w formacie Matroska, możemy odtworzyć w Media Player Classic.Wybór ścieżki dźwiękowej możemy dokonać za pomocą menu Odtwarzanie -> Audio.Wersję językową napisów wybieramy za pomocą menu Odtwarzanie -> Napisy.Natomiast bezpośredni dostęp do rozdziałów uzyskamy za pomocą menu Nawigacja -> Skocz do...

Artykuł dostępny jest również w formie dokumentu PDF
Aby ściągnąć plik skorzystaj z menu kontekstowego myszy i opcji Zapisz element docelowy jako...
Poprzedni | Następny
Komentarze
Brak komentarzy. Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Reklama
 

Prawa autorskie © VideoAudio.pl 2001-2017.
Zabronione jest bez zgody właściciela wyrażonej na piśmie; kopiowanie, powielanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie w całości lub we fragmentach informacji, danych lub innych treści Serwisu.
oldfashioned
21085674 Unikalnych wizyt
Powered by v6.01.19 © 2003-2009