Nazwa Użytkownika   
Hasło   
  

Przypomnij hasło  
 
  Strona Główna Artykuły audio/video Forum Pliki Odtwarzacze Blu-ray Soft DVD Recenzje playerów MP3 Szukaj Kontakt RSS21.11.2018 16:01 
 
Nawigacja
Strona Główna
Artykuły audio/video
Forum
Pliki
FAQ
Odtwarzacze Blu-ray
Soft DVD
Recenzje playerów MP3
Szukaj
Kontakt
Archiwum newsów
Sponsorzy serwisu
RSS
Dodaj newsa
Pliki do pobrania
Ostatnio dodane
MKVToolnix 10.0.0
Zoom Player Home FREE 12.10
DVDFab HD Decrypter 9.3.0.7
Avidemux 2.6.12 r160712 beta
ProgDVB 7.14.6 Standard
StaxRip x64 1.3.7
K-Lite Codec Pack Full 12.2.5
SMPlayer 16.7.0
DVDStyler 3.0
MediaInfo 0.7.87

Najchętniej pobierane
VirtualDubMod 1.5.10.3 buil... [67257]
VirtualDubMod 1.5.10.2 (b.2... [40226]
VSO ConvertXToDVD 6.0.0.45 [38779]
MKVToolnix 10.0.0 [38349]
Virtualdub-MPEG2 1.6.19 bui... [37099]
XviD 1.3.2 stable (Koepi) [36304]
WinAVI Video Converter 11.5 [35252]
Avi ReComp 1.5.6 [34956]
Auto Gordian Knot 2.55 [34256]
Ultra RM Converter 5.1.0225 [33694]
Sztama


AviSynth POLSKA
Poprzedni | Następny
Rekompresja DVD do AVI z dźwiękiem MP3 5.1 Aud-X w programie Gordian Knot
Rekompresja DVD do AVI z dźwiękiem MP3 5.1 Aud-X w programie Gordian Knot

Wstęp

Aud-X 5.1 Surround Codec służy do zapisu dźwięku wielokanałowego w plikach AVI, w sposób dużo efektywniejszy niż oryginalny format DVD (Dolby Digital, AC3). Aud-X został stworzony specjalnie dla filmów kodowanych DivX/Xvid i zachowuje wielokanałowy dźwięk oryginalnie zapisany na płycie DVD. Aud-X pozwala na zapis dźwięku 5.1 przy 128 kbps - zajmując dokładnie tyle samo miejsca co powszechnie używany standard mp3 stereo. Ścieżka Aud-X jest kompatybilna wstecz z formatem mp3 tzn., że na starszych urządzeniach i odtwarzaczach można usłyszeć dźwięk mp3 mono lub stereo - zależnie od ustawień kodeka. Aud-X jest również kompatybilny z wzmacniaczami kina domowego. Po podłączeniu cyfrowo (spdif) komputera do kina domowego, wzmacniacz rozpozna i odtworzy ścieżkę Aud-X jako Dolby Digital.

Zanim zaczniemy

W poniższym artykule przedstawimy krok po kroku opis kompresji filmu DVD do formatu AVI, przy wykorzystaniu kodeków XviD (do kompresji obrazu) oraz Aud-X (do konwersji ścieżki audio).
Przed rozpoczęciem pracy musimy zaopatrzyć się w niezbędne aplikacje. Potrzebne nam będą:
- Pakiet Gordian Knot - pobierz
- Kodek XviD - pobierz
- Kodek Aud-X - pobierz

Plan pracy:

1. Zrzucanie zawartości płyty DVD na dysk
2. Tworzenie projektu
3. Kompresja ścieżki dźwiękowej do formatu MP3 5.1 Aud-X
4. Kompresja filmu kodekiem XviD za pomocą Gordian Knot
5. Odtwarzanie plików AVI z dźwiękiem MP3 5.1 Aud-X


Zrzucanie zawartości płyty DVD na dysk

Po zainstalowaniu wszystkich aplikacji, wkładamy płytę DVD z filmem do napędu i uruchamiamy program DVD Decrypter wybierając kolejno Start -> Programy -> Gordian Knot -> Apps -> DVDDecrypter.
Po uruchomieniu programu w menu Tryb zaznaczamy opcję IFO.Następnie z menu Narzędzia wybieramy Ustawienia...W oknie ustawień przechodzimy do zakładki Tryb IFO i w polu Twórz dodatkowe pliki zaznaczamy Informacje o strumieniach. Zamykamy okno przyciskiem OK.Następnie sprawdzamy, czy program zaznaczył VTS odpowiadający długości naszego filmu. W naszym przykładzie jest tylko jeden, lecz w przypadku większej ilości VTS upewnijmy się, że program zaznaczył właściwy, aby wykluczyć ewentualną  pomyłkę.Przechodzimy do zakładki Przetwarzanie strumienia, w której zaznaczamy kolejno:
1. Włącz przetwarzanie strumienia.
2. Zaznaczamy strumień video oraz ścieżki dźwiękowe, które dołączymy do naszego filmu. W naszym przypadku wybraliśmy tylko oryginalną ścieżkę dźwiękową. 
3. Klikamy na ikonkę katalogu i wybieramy miejsce, gdzie nasz materiał z płyty DVD ma być zrzucony.
4. Po wyborze odpowiedniego miejsca, wciskamy pole oznaczone tym numerem i rozpocznie się zrzucanie materiału na dysk.W nowym oknie możemy śledzić postęp zgrywania materiału na dysk naszego komputera.Po zakończeniu zrzucania materiału na dysk, pojawi się komunikat o jego zakończeniu. Wciskamy przycisk OK i możemy zamknąć program.Tworzenie projektu

Teraz stworzymy projekt, który będzie można wczytać do Gordian Knot-a. W tym celu odpalamy program DGIndex wybierając kolejno Start -> Programy -> Gordian Knot -> Apps -> DGIndex i z menu File wybieramy Open lub po prostu wciskamy F2.W katalogu, gdzie zrzuciliśmy pliki z płyty, zaznaczamy wszystkie pliki VOB i klikamy na przycisk Otwórz.Pliki zostały wczytane na listę, jak pokazane to jest na rysunku. Wciskamy przycisk OK.W menu Audio -> Output Method zaznaczamy Demux All Tracks.W menu Video -> Field Operation wybieramy None dla systemu PAL, a jeśli nasz film jest w systemie NTSC to wybieramy Forced Film.Kolejnym krokiem będzie zapisanie projektu, co czynimy wybierając w menu File -> Save Project lub po prostu wciskamy F4.Wybieramy miejsce do zapisania naszego projektu. Najlepiej zapisać go w tym samym katalogu, do którego wcześniej zgraliśmy materiał z płyty. Wpisujemy nazwę pliku i wciskamy przycisk Zapisz.Pojawi się okno jak poniżej, informujące nas o postępie zapisu. Zapisujemy wartość okazaną w polu Aspect Ratio (1) oraz Video Type (2). Dane te będą potrzebne przy ustawianiu rozdzielczości w Gordian Knot.
Po skończeniu pracy, w folderze który wskazaliśmy, pojawi się plik projektu (.d2v) oraz ścieżka dźwiękowa w formacie AC3.Kompresja ścieżki dźwiękowej do formatu MP3 5.1 Aud-X

Teraz przystąpimy do konwersji ścieżki audio do formatu MP3 5.1 Aud-X. Uruchamiamy koder Aud-X wybierając kolejno Start -> Programy -> Aud-X -> Aud-X.exe.
W oknie programu mamy następujące profile kodowania dźwięku:
- Streaming (80 kb/s) - opcja ta jest stosowana do strumieniowego przekazu dźwięku przez Internet.
- Standard (128 kb/s) - tą opcję wybieramy, gdy plik będzie odtwarzany w komputerze z zainstalowanym dekoderem Aud-X
- High (192 kb/s) - ta opcja jest w pełni kompatybilna z Dolby Pro Logic II i może być użyta dla plików, które odtwarzane będą na stacjonarnym odtwarzaczu DVD.
- Superb! (192 kb/s) - tą opcję wybieramy, jeżeli plik będzie odtwarzany w komputerze z zainstalowanym dekoderem Aud-X oraz gdy dysponujemy bardzo dobrym zestawem głośników (stereo bądź 5.1).
Gdy używamy normalnych głośników (zapłaciliśmy za nie mniej niż 3000 PLN, spokojnie możemy poprzestać na Standard Quality).

W naszym przypadku film będzie odtwarzany w komputerze, dlatego zaznaczany opcję Standard (128 kb/s) i następnie wciskamy przycisk Encode file...W nowym oknie zaznaczamy plik AC3, który został wcześniej utworzony za pomocą DGIndex i wciskamy przycisk Otwórz.W tym momencie rozpoczyna się kodowanie ścieżki audio do formatu MP3 5.1 Aud-X. Proces ten w zależności od mocy procesora może potrwać od kilkunastu do kilkudziesięciu minut. Po zakończeniu kodowania dźwięku możemy zamknąć okno programu.Kompresja filmu kodekiem XviD za pomocą Gordian Knot

Uruchamiamy program Gordian Knot wybierając kolejno Start -> Programy -> Gordian Knot -> Gordian Knot.
Jeżeli uruchamiamy program po raz pierwszy, pojawi się okienko wyboru języka. Z rozwijanej listy wybieramy Polish i wciskamy przycisk OK.Jeśli wspomniane okienko się nie pojawi, oznacza to, że program był już wcześniej używany. Aby wyczyścić ustawienia z poprzedniej kompresji, klikamy na zakładkę Options (Opcje), wciskamy przycisk Delete Registry Keys (Usuń klucze rejestru) i ponownie uruchamiamy program.Po uruchomieniu programu wciskamy przycisk Otwórz, znajdujący się w lewym dolnym rogu okna.W nowym oknie zaznaczamy utworzony wcześniej plik projektu i wciskamy przycisk Otwórz.Po wczytaniu projektu w oknie podglądu wybieramy Widok i następnie Pokazuj zmiany i 1/2 Okna.W zakładce Bitrate ustawiamy kolejno:
1. Kontener - zaznaczamy AVI.
2. Audio A - wciskamy przycisk Wybierz i wczytujemy ścieżkę dźwiękową w formacie MP3, utworzoną za pomocą kodera Aud-X.
3. Kodek - zaznaczamy kodek, który będzie użyty podczas kompresji. W naszym przypadku jest to XviD.
4. Wybieramy pojemność oraz ilość płyt, na jaką ma się zmieścić nasz film. W naszym przypadku będzie to jedna płyta o pojemności 700 MB
5. W polu Przeplatanie i Koszty AVI, z rozwijanej listy Audio 1 wybieramy vbr mp3.Przechodzimy do zakładki Rozdzielczość.
1. Format obrazu źródłowego - w tym polu zaznaczamy format naszego filmu. W naszym przypadku jest to PAL, lecz gdy film jest w formacie NTSC wówczas zaznaczamy pole NTSC.
2. Proporcje obrazu źródłowego - wybieramy opcję jaką wskazał nam DGIndex podczas tworzenia projektu. W naszym przypadku są to proporcje 16:9.
3. Zaznaczamy Piksel i wciskamy przycisk Auto. Przyc. (Automatyczne przycinanie). Program automatycznie obetnie czarne pasy, które są widoczne podczas odtwarzania na górze i dole ekranu.
4. W tym polu widzimy, o ile pikseli został przycięty obraz.
5. Przyciskami zmieniamy rozdzielczość poziomą tak, aby wartość Błąd Aspektu (6) była jak najbliższa zeru. Rozdzielczość pionowa zostanie dobrana automatycznie. Przed zmianą rozdzielczości możemy zmienić skok modułu szerokości (Moduł-S) (7) i wysokości (Moduł-W) (8), wybierając z rozwijanych list odpowiednio 4 i 2.
Możemy również manipulując przyciskami w polu 4, przyciąć obraz tak, aby Błąd Aspektu był równy zero. Dopóki nie przekracza on wartości +/- 1% nie powinien on być zauważalny podczas oglądania filmu.W okienku podglądu wciskamy Zapisz i Koduj.W nowym oknie zostawiamy wszystkie opcje tak, jak zaproponował nam program i wciskamy przycisk Zapisz i Enkoduj.W kolejny oknie wpisujemy nazwę naszego pliku końcowego i wciskamy Zapisz.Otworzy się Panel Kontrolny Kodowania. W zakładce Dźwięk 1 zaznaczamy opcję Tylko muksuj (1) i sprawdzamy wartość opóźnienia (ang. Delay) (2) podaną przez program. Wartość ta musi być taka sama, jaka jest podana w nazwie pliku AC3 otrzymanego za pomocą DGIndex.
W naszym przypadku nazwa pliku AC3 jest: projekt AC3 T01 3_2ch 384Kbps DELAY 0ms.ac3. Jak widać wartość Delay wynosi zero i taką samą podał Gordian Knot. W zależności od posiadanego filmu wartość ta może być dodatnia lub ujemna. W tym drugim przypadku oprócz podania wartości w polu Opóźnienie, musi być zaznaczone również pole Ujemne. Warto zwrócić na to uwagę, aby później uniknąć problemów z desynchronizacją dźwięku względem obrazu.Przechodzimy do zakładki XviD. Wciskamy przycisk 1-szy Przebieg (1) w celu ustawienia parametrów pierwszego przebiegu. Po zakończeniu ustawień, wciskamy przycisk 2-gi Przebieg (2) i ustawiamy parametry drugiego przebiegu. Mniej zaawansowanym użytkownikom radzimy pozostawienie takich opcji, jakie zaproponował program. Więcej o konfiguracji kodeka XviD można przeczytać tutaj.
Na koniec wciskamy przycisk Dodaj pracę do kolejki (3).Program spyta nas czy chcemy rozpocząć kodowanie. Potwierdzamy wciskając przycisk Yes.Rozpoczyna się proces kompresji. W zależności od mocy procesora i długości filmu, może on potrwać nawet kilka godzin. Postęp pierwszego, a następnie drugiego przebiegu możemy śledzić w oknie Statusu.
Drugi przebieg może trwać dłużej, ponieważ podczas pierwszego przebiegu, kodek zbiera tylko informacje o obrazie, a właściwa kompresja jest wykonywana podczas drugiego przebiegu.Odtwarzanie plików AVI z dźwiękiem MP3 5.1 Aud-X

Aby móc w pełni cieszyć się dźwiękiem przestrzennym, oprócz zestawu głośników 5.1 musimy posiadać również odtwarzacz w pełni kompatybilny z DirectShow. Serwis VideoAudio.pl poleca następujące playery: BSPlayer, Windows Media Pl Classic (WMPC), Media Player Classic (MPC), SubEdit.

Po uruchomieniu filmu z dźwiękiem MP3 5.1 Aud-X, w zasobniku systemowym pojawi się ikona dekodera.Klikamy na nią dwukrotnie, wywołując w ten sposób okno dekodera.
W zakładce Decode wskazujemy system głośników, jakie mamy podpięte do komputera:
- Your sound system is stereo (DPLII) - dla głośników stereo,
- Your sound system is surround (5.1) - dla głośników 5.1.
Jeżeli dekoder jest prawidłowo skonfigurowany w dolnej części okna powinien być napis aud-x STDQ 128 kbps 48000 Hz surround. Napis ten może się różnić w zależności od profilu, który użyliśmy przy konwersji pliku AC3.

Opcje DolbyProLogicII decode (movies) i Pseudosurround effect (music) służą jedynie do odtwarzania plików stereofonicznych, i pozwalają użytkownikowi wybrać tryb konwersji ze stereo do 5.1, tj.
1) Gdy dźwięk stereo jest downmixem zgodnym z DolbyProLogic II, wybieramy DPLII (taki dźwięk występuje głównie w filmach);
2) Gdy odtwarzamy muzykę, wybieramy Pseudosurround.
UWAGA: Jeśli odtwarzany jest dźwięk 5.1 (np. Aud-X, bądź AC3, bądź 6 kanałowy PCM) wybór którejś z powyższych opcji nie ma wpływu na sygnał wyjściowy, gdyż na wejściu jest on formatem wielokanałowym (nie ma potrzeby konwertować ze stereo/mono do 5.1)Jeżeli w dolnej części okna dekodera widnieje napis pcm 48000 Hz mono, oznacza to, że dekoder nie przetwarza prawidłowo strumienia audio. Przechodzimy do zakładki Config, zaznaczamy pole Decode Aud-X/MP3 i wciskamy przycisk OK. Zamykamy okno dekodera i odtwarzacz. Po ponownym uruchomieniu filmu, do naszych uszu dobiegnie przestrzenny dźwięk MP3 5.1 Aud-X.

Artykuł dostępny jest również w formie dokumentu PDF
Aby ściągnąć plik skorzystaj z menu kontekstowego myszy i opcji Zapisz element docelowy jako...
Poprzedni | Następny
Komentarze
~milosnik   12-05-2006.r 10:52

Mam pytanie czemu jak sprawdzam GSpot 2.52 to pokazuje mi że mam dźwięk 48000Hz 192 kb/s razem (2 kan.)? nie powinno pokazywać 5 kan?~milosnik   12-05-2006.r 10:57

a kodek AUD-X pokazuje oczywiście aud-x HGHQ 192 kbps 48000 Hz surround~Kruszon   13-05-2006.r 09:59

Nie wiem czemu tak jest. Winamp pokazuje np. że dźwięk jest mono. Myślę, że 3dsnar wyjaśnił by to dokładnie. Zapraszam z tym pytaniem na forum.~Diamond   20-06-2006.r 16:04

Czesc, juz tlumacze.
MP3 format nie przewiduje wiecej niz 2 kanalow. Zatem aby zachowac kompatybilnosc wstecz, zrobilismy wszystko aby przerobiony przez nas strumien mp3 dalo sie odtworzyc przy pomocy standardowego odtwarzacza mp3 (hardware i software).
W ramach ramek mp3 dostepna jest przestrzen do wykorzystania, gdzie mozna zapisac jakies dodatkowe informacje. Ta przestrzen wykorzystuje nasz kodek, dodajac informacje o wielu kanalach.
Dzieki temu mozliwe jest dekodowanie dzwieku aud-x.
Normalny odtarzacz pomija ta dodatkowa informacja, natomiast nasz kodek wie czego szukac i jak to rozkodowac. Dlatego tez gdy zuywasz naszego dekodera, to pojawia sie informacja ze to 6 kanalow (5.1).

Podobny trick wykorzystuje mp3pro i mp3surround. Tj. ta dodatkowa przestrzen jest wykorzystana jako uzupelniajace informacje o gornej czesci pasma (mp3 pro) w celu polepszenia jakosc,
lub podobnie jak w przypadku aud-x, zawiera informacje o panoramie 5.1 (w przypadku mp3 surround).

Tak to właśnie wyjaśnił autor programu Aud-X.~Kruszon   04-08-2006.r 20:34

Ten art ma najlepsze notowania z wszystkich napisanych przeze mnie do tej pory.
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Świetne! Świetne! 100% [6 Głosów]
Bardzo dobre Bardzo dobre 0% [Żadnych głosów]
Dobre Dobre 0% [Żadnych głosów]
Przeciętne Przeciętne 0% [Żadnych głosów]
Słabe Słabe 0% [Żadnych głosów]
Reklama
 

Prawa autorskie © VideoAudio.pl 2001-2017.
Zabronione jest bez zgody właściciela wyrażonej na piśmie; kopiowanie, powielanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie w całości lub we fragmentach informacji, danych lub innych treści Serwisu.
oldfashioned
20002966 Unikalnych wizyt
Powered by v6.01.19 © 2003-2009