IPB

Witaj Gościu ( Zaloguj | Rejestruj )

Ważna wiadomość: Artykuły poświęcone konwersji pomiędzy różnymi formatami video znajdziesz tutaj

Reply to this topicStart new topic
> Dune BD Prime 3.0 /recenzja, test, opinia/, Odtwarzacz Blu-ray ze wsparciem obsługi dla plików MKV
Diamond
post śro, 26 maj 2010 - 22:15
Post #1

Taki sobie nikt
Ikona grupy

Grupa: Administrator
Rozpoczętych tematow: 462
Nr użytkownika: 1

Dune BD Prime 3.0 to kolejny odtwarzacz Blu-ray, który zagościł w naszej redakcji. Tym razem otrzymałem urządzenie, które zostało wyposażone we wszystko co możliwe jeżeli chodzi o akcesoria dodatkowe. Oprócz więc opcjonalnej karty sieciowej otrzymałem także zamontowany wewnątrz dysk 2,5'' SATA o pojemności 640GB. Czy oprócz odtwarzania płyt Blu-ray oraz plików Matroski sprzęt potrafi zaskoczyć nas czymś innym?

Zapraszam do zapoznania się z recenzją w której postaram się odpowiedzieć na zadane pytanie.
Go to the top of the page

+Quote Post
Krzych_1969
post śro, 30 cze 2010 - 08:32
Post #2

Już coś wiem

Grupa: Przyjaciel serwisu
Rozpoczętych tematow: 53
Nr użytkownika: 382

Jako, że wakacje już poza mną, mogę spokojnie odnieść się do tego, co stanowi treść recenzji.
Zdecydowanie z urządzeń do tej pory testowanych, Dune jest najbardziej rozbudowany i uniwersalny. Podoba mi się, że odtwarzacz sieciowy wykonany jest podobnie jak tradycyjny sprzęt AV (podobny model ma w ofercie Hyundai). Pomimo mankamentów z obsługą napisów i kiepskim przeglądaniem zdjęć (wada chyba wszystkich sprzętów na Sigmie), w kategorii "możliwości" bije na głowę LG BD390 (o Samsungu nie wspomnę). Jak dla mnie wada jest tylko jedna : cena. Za 20% więcej niż oferuje LG trzeba zapłacić 100% dodatkowo.
Aktualnie obstaję przy LG. Pomimo wad wypada korzystniej finansowo. Nie oferuje możliwości podłączenia wewnętrznego dysku i pewnie nie zaoferuje należytego wsparcia w zakresie modyfikacji i rozwoju oprogramowania, ale daje najlepszy stosunek cena/możliwości.

+Quote Post
Jawor
post śro, 30 cze 2010 - 17:02
Post #3

®Profesjonalista
Ikona grupy

Rozpoczętych tematow: 72
Nr użytkownika: 383

Kilka mankamentów:

- brak obsługi XSubów
- traktowanie tagów w napisach jak zwykłego tekstu (nawet „zwykłe” odtwarzacze DVD są inteligentniejsze pod tym względem)
- brak obsługi Qpela w MPEG-4 ASP (również krok w tył w stosunku do tanich odtwarzaczy DVD)

Moje przypuszczenia okazały się słuszne - to "KiSS Bis" biggrin.gif Ma mnóstwo bajerów, ale wystarczy jeden mały Qpel aby się zakrztusił. Takie fundamentalne wady w urządzeniu za 1800 złotych są co najmniej dziwne. Doświadczenia z KiSSami pokazały że bajery nie pomogą jeśli urządzenie po prostu nie odtwarza części filmów z kolekcji właściciela...

--------------------
Oby trąba twojego słonia nie trafiła w kaktusy...

+Quote Post
Krzych_1969
post czw, 01 lip 2010 - 10:55
Post #4

Już coś wiem

O ile obsługę XSubów pewnie da się łatwo zaimplementować w oprogramowaniu, o tyle QPEL to chyba już wada samej platformy.
Tak się nieco podśmiewam z Twojego uporu w tym względzie, ale poważnie to muszę przyznać rację - standard jest standardem i powinien być wspierany w całości. Zresztą to samo dotyczy obsługi GMC. Problem jest tylko i wyłącznie w sprzęcie.
Temat napisów tekstowych zawsze będzie mieć jakieś niedociągnięcia. Tutaj nie oczekuję rewelacji i w tym względzie nie mam uwag. Osobiście tagi zawsze usuwam i stosuję format srt. Uważam, że jest najbardziej uniwersalny.
Ostatecznie raczej bym tego nie kupił, no chyba, że wygram w Lotto biggrin.gif.

+Quote Post
Jawor
post czw, 01 lip 2010 - 14:46
Post #5

®Profesjonalista
Ikona grupy

CYTAT(Krzych_1969 @ czw, 01 lip 2010 - 10:55) *
O ile obsługę XSubów pewnie da się łatwo zaimplementować w oprogramowaniu, o tyle QPEL to chyba już wada samej platformy.
Tak się nieco podśmiewam z Twojego uporu w tym względzie, ale poważnie to muszę przyznać rację - standard jest standardem i powinien być wspierany w całości. Zresztą to samo dotyczy obsługi GMC. Problem jest tylko i wyłącznie w sprzęcie.

Niestety pełnej obsługi MPEG-4 ASP (w tym również 3wp-GMC) pewnie już nigdy się nie doczekamy. Rozwój chipów do „zwykłych” odtwarzaczy DVD już kilka lat temu zatrzymał się na jednym warppoincie GMC, bo DivX 5/6 używał tylko jednego (od niedawna używa dwóch;) ). Zresztą projektanci chipów (i firmware'u) nie zawsze podchodzą do swojej pracy z należytą powagą - dobrym przykładem jest MediaTek MT1389 i jego dziwne kaprysy odnośnie niektórych matryc kwantyzacji tongue.gif Ale niektórzy ludzie i tak wciąż będą się sugerowali jedynie znaczkiem "DivX" na obudowie... Nasza wieloletnia działalność uświadamiająca nie odnosi rewelacyjnych skutków.

CYTAT
Osobiście tagi zawsze usuwam i stosuję format srt. Uważam, że jest najbardziej uniwersalny.

Bo jest wink.gif Ale te wszystkie „upiększające” tagi (pochylenie itp.) trochę wzbogacają oglądanie na komputerze, nie chciałbym z nich rezygnować.

To pewnie da się poprawić w sofcie... o ile producentowi będzie się chciało (a na ogół producentom się nie chce tongue.gif ).

--------------------

+Quote Post
Krzych_1969
post czw, 01 lip 2010 - 18:11
Post #6

Już coś wiem

CYTAT(Jawor @ czw, 01 lip 2010 - 16:46) *
Niestety pełnej obsługi MPEG-4 ASP (w tym również 3wp-GMC) pewnie już nigdy się nie doczekamy. Rozwój chipów do „zwykłych” odtwarzaczy DVD już kilka lat temu zatrzymał się na jednym warppoincie GMC, bo DivX 5/6 używał tylko jednego (od niedawna używa dwóch;) ).

Odejdę nieco od tematu, bo właśnie mam nową zabawkę : MBOX L110. Tutaj akurat QPEL działa bez problemów. W przypadku Xvid'a krzaczy strasznie GMC (w wolnej chwili sprawdzę jeszcze divx'a). Sprzęt jest na Realtek'u RTD1283DD i jest jednym z najtańszych tego typu urządzeń. Za jeden egzemplarz najtańszego Dune'a można kupić jakieś 3,5 MBOX'a.

+Quote Post
Jawor
post czw, 01 lip 2010 - 18:22
Post #7

®Profesjonalista
Ikona grupy

CYTAT(Krzych_1969 @ czw, 01 lip 2010 - 18:11) *
Odejdę nieco od tematu, bo właśnie mam nową zabawkę : MBOX L110. Tutaj akurat QPEL działa bez problemów. W przypadku Xvid'a krzaczy strasznie GMC (w wolnej chwili sprawdzę jeszcze divx'a). Sprzęt jest na Realtek'u RTD1283DD i jest jednym z najtańszych tego typu urządzeń. Za jeden egzemplarz najtańszego Dune'a można kupić jakieś 3,5 MBOX'a.

Qpel w MPEG-4 ASP w ogóle jest lepiej obsługiwany przez tańsze urządzenia wink.gif

GMC było częściej stosowane w filmach kompresowanych DivXem 5/6 niż w tych kompresowanych XviDem - niektórzy użytkownicy DivXa lubią zaznaczać wszystko jak leci (z początku sam tak robiłem wink.gif ). Około wersji 6.8.5 DivX zaczął stosować 2 „punkty zakrzywienia” (przedtem stosował 1, choć deklarował 2), warto sprawdzić jak urządzonko sobie poradzi. Brak obsługi 3 punktów to niestety norma, bo nie ma na nią dużego zapotrzebowania.

Ale ten MBox nie obsługuje zwykłych płyt Blu-ray, prawda? Bo producent nie wspomina o ich obsłudze tongue.gif

--------------------

+Quote Post
Krzych_1969
post czw, 01 lip 2010 - 19:40
Post #8

Już coś wiem

CYTAT(Jawor @ czw, 01 lip 2010 - 20:22) *
Ale ten MBox nie obsługuje zwykłych płyt Blu-ray, prawda? Bo producent nie wspomina o ich obsłudze tongue.gif

To jest bardzo proste i w zasadzie podstawowe urządzenie sieciowe. Obsługuje obrazy płyt BlueRay, ale w uproszczonej formie (bez menu i dodatków). Nie mam pojęcia, czy przez USB da się podłączyć jakikolwiek napęd (CD, DVD, BlueRay) i z niego odtwarzać, bo wbudowanego oczywiście nie posiada. Moje potrzeby ograniczają się w zasadzie do materiału HD w kontenerze mkv, bo tego nie mam praktycznie gdzie oglądać. Komputer już siwieje, więc tnie takie filmy, a stacjonarny DVD to oczywiście zupełnie inna bajka. Chciałem zmienić TV na Samsunga serii B650, ale zdecydowałem się jednak na Mbox'a. Jednym z plusów jest to, że dość często ukazują się aktualizacje oprogramowania. Zależało mi też na urządzeniu jak najmniejszym. Myślałem o odtwarzaczu Xtreamer, ale problem chłodzenia rozwiązany poprzez kasowanie klienta za dodatkowe radiatory skutecznie mnie zniechęcił.
Na razie testuję i powiem, że różowo to nie jest, ale źle też nie wink.gif

EDIT (kilka uwag do oprogramowania) :

17.06.2010 wersja 545
1. Rozszerzono działanie opcji ZOOM dla materiałów wideo. Poza skalowaniem proporcjonalnym,
dodana została możliwość swobodnego skalowania dla każdej osi osobno (po powtórnym naciśnięciu przycisku ZOOM)
2. Dodano obsługę zewnętrznych napędów DVD podłączanych przez USB (obsługa ODD - Optical Disc Drive).
Odczytywane są filmowe płyty DVD bez zabezpieczeń (np. takie z gazet). Przycisk GOTO na pilocie pełni funkcję przycisku
EJECT - do ładowania płyty i wysuwania tacki. Dostęp do płyty (odtwarzanie/przeglądanie) zapewnia nowa ikona w menu PRZEGLĄDANIE.
W ustawieniach dodano opcję automatycznego odtwarzania płyt po wsunięciu do napędu.
3. Dodano możliwość podmiany czcionki używanej do wyświetlania napisów do filmów.
4. Dodano obrazkowy tryb tryb przeglądania plików wideo. W trybie Wideo (filtrowania plików wideo w katalogach), opcjonalnie
mogą być wyświetlane ikony zamiast listy nazw plików. Jeżeli obok pliku znajduje się plik JPG lub PNG o tej samej nazwie,
będzie wyświetlony jako ikona dla pliku. Tryb graficzny jest opcjonalny, sterowany funkcją w menu Ustawień.
Jest to pierwsza wersja nowej funkcjonalności, zostanie jeszcze ulepszona w kolejnych edycjach oprogramowaniach.
5. Przywrócone opcje dźwieku HDMI RAW i HDMI Multichanel
6. Dodane dekodery Dolby True HD konwertujące dźwięk do AC3 (DD) 5.1 lub PCM 2.0, zależnie od ustawień

...

24.02.2010 wersja 507
1. Dodana obsługa obrazów ISO płyt BluRay.
Obsługiwana jest uproszczona nawigacja: zmiana napisów, ścieżki audio, przeskoki pomiędzy rozdziałami,
nie jest obsługiwane menu oraz inne funkcje dodatkowe. Automatycznie odtwarzane są główne pliki filmowe.
2. Poprawione działanie wyjścia cyfrowego audio dla SPDIF RAW

+Quote Post
Jawor
post czw, 01 lip 2010 - 20:53
Post #9

®Profesjonalista
Ikona grupy

Zauważyłem też że nie ma wzmianki o wyjściach SCART RGB i S-Video. To spory mankament dla wielu ludzi - SCART jest niezwykle popularny w Europie a S-Video w innych regionach (bo jakość Composite najczęściej jest dość paździerzasta mad0216.gif ).

--------------------

+Quote Post
Krzych_1969
post czw, 01 lip 2010 - 21:03
Post #10

Już coś wiem

Zgadza się, nie ma takich wyjść.
Mnie interesuje jedynie HDMI tongue.gif.

+Quote Post
milosnik
post pią, 20 sie 2010 - 13:52
Post #11

sponsor serwisu
**

Rozpoczętych tematow: 20
Nr użytkownika: 994

a jak ten sprzęt radzi sobie

z plikami mkv+dtshd, truehd, lpcm(czyli takimi z płyt blu-ray)

odtwarza je poprawnie?

jeśli nie
planują wprowadzić taką obsługę?

no i jak sobie radzi z

Compressed Headers

seriale np true blood grupy immerse były właśnie zmuxowany z użyciem tej opcji.

skutkowało to brakiem dźwięku, np. na odtwarzaczach WD.

pozdrowienia i czekam na odpowiedzi.

--------------------

+Quote Post
Krzych_1969
post sob, 21 sie 2010 - 07:15
Post #12

Już coś wiem

CYTAT(milosnik @ pią, 20 sie 2010 - 15:52) *
a jak ten sprzęt radzi sobie
z plikami mkv+dtshd, truehd, lpcm(czyli takimi z płyt blu-ray)
odtwarza je poprawnie?

Trudno mi sprawdzić wszystko, ale coś takiego działa :
Załączony obrazek

Producent deklaruje w tym zakresie, że :
Załączony obrazek

CYTAT(milosnik @ pią, 20 sie 2010 - 15:52) *
no i jak sobie radzi z
Compressed Headers
seriale np true blood grupy immerse były właśnie zmuxowany z użyciem tej opcji.
skutkowało to brakiem dźwięku, np. na odtwarzaczach WD.
pozdrowienia i czekam na odpowiedzi.

Nie radzi sobie kompletnie (pokazuje komunikat "nieznany format pliku"). Trzeba taki materiał przemuksować.

+Quote Post
Reklamy (bot)

REKLAMY

Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

Collapse

> Podobne tematy

Temat Odpowiedzi Autor tematu: Wyświetleń Ostatnia akcja
No New Posts Recenzja HomeTech DVD-688
8 Diamond 14,782 poniedziałek, 22 październik 2012 - 10:28
Ostatni post: jacek999
No New Posts Testuje MeGUI> Jak od podstaw zrobić z avi mkv?
avi na mkv w MeGUI
7 Staszek12 9,372 poniedziałek, 21 marzec 2011 - 02:52
Ostatni post: Placio74
Moved Testuje MeGUI> Jak od podstaw zrobić z avi mkv?
avi na mkv w MeGUI
0 Staszek12 0 poniedziałek, 21 marzec 2011 - 02:52
Ostatni post: Placio74
No new Topic has attachmentsTest kompresji
czy potrzebny?
51 DonAndress 14,338 poniedziałek, 12 kwiecień 2010 - 10:25
Ostatni post: DonAndress
No New Posts Test kamer HD by PC WORLD COMPUTER
1 lukas_jg 14,490 środa, 03 marzec 2010 - 20:05
Ostatni post: Diamond
No New Posts Opinia o AV GRABBER EASY CAP
0 ryzio 10,130 piątek, 25 styczeń 2008 - 16:33
Ostatni post: ryzio
No New Posts Testosteron
Komedia
3 Kruszon 2,309 poniedziałek, 02 lipiec 2007 - 10:45
Ostatni post: Kruszon
No New Posts Recenzja MP3 iRiver S10 1GB
0 Diamond 7,658 poniedziałek, 08 styczeń 2007 - 20:49
No New Posts testing...
edycja posta i cytatowanie
4 Mrówka 3,471 sobota, 23 grudzień 2006 - 10:15
Ostatni post: Kruszon
No new Recenzja Cowon A2 20gb
27 Diamond 12,508 niedziela, 03 wrzesień 2006 - 11:37
No New Posts Recenzja MP3 iRiver T10 1GB
0 Diamond 3,663 niedziela, 06 sierpień 2006 - 20:35
No New Posts Recenzja Trak VXP-3150
0 Diamond 5,935 środa, 28 czerwiec 2006 - 10:17
No New Posts Test DTS ES Discrete
Szukam pliku z testem kanalów 6.1
0 Soundtrax 4,648 wtorek, 20 czerwiec 2006 - 12:07
Ostatni post: Soundtrax
No New Posts Test Kompresji
133%?
2 -Zephyr- 2,874 poniedziałek, 12 grudzień 2005 - 19:05
Ostatni post: Zephyr

- Wersja Lo-Fi Aktualny czas: wtorek, 23 kwiecień 2019 - 23:03
Zabronione jest bez zgody właściciela wyrażonej na piśmie; kopiowanie, powielanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie w całości lub we fragmentach informacji, danych lub innych treści Serwisu.