IPB

Witaj Gościu ( Zaloguj | Rejestruj )

Ważna wiadomość: Artykuły poświęcone konwersji pomiędzy różnymi formatami video znajdziesz tutaj
2 Stron V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Synchronizacja ścieżki dźwiękowej z video.
Illart
post śro, 02 gru 2009 - 20:10
Post #1

Nowicjusz
*

Grupa: Użytkownik
Rozpoczętych tematow: 1
Nr użytkownika: 15,248

Witam.
Chce zrobić następującą rzecz.
Z TV rip'a (serialu) wyciąć dźwięk (lektor) i dołączyć do HDTVRip'a 720p
Ani jedno ani 2 nie ma reklam więc z przerwami nie będzie problemu, lecz nie wiem jak wyciąć dźwięk oraz synchronizować go z video 720p. Ścieżkę dźwiękową do mkv umiem w 2sec "przykleić", lecz reszty nie robiłem.

EDIT: Tak na szybko dzisiaj MKVtoolnix dodałem nieprzerobioną ścieżkę z lektorem do 720p. Na początku pasuje idealnie lecz po jakimś czasie się rozjeżdża i lektor (format mp3) pod koniec się kończy jakieś 4 min wcześniej niż film :/

Bardzo bym prosił o jakieś porady, lub kontakt na PW.

Z góry THX.
Go to the top of the page

+Quote Post
Jawor
post śro, 02 gru 2009 - 22:25
Post #2

®Profesjonalista
Ikona grupy

Grupa: Administrator
Rozpoczętych tematow: 72
Nr użytkownika: 383

CYTAT(Illart @ śro, 02 gru 2009 - 20:10) *
Tak na szybko dzisiaj MKVtoolnix dodałem nieprzerobioną ścieżkę z lektorem do 720p. Na początku pasuje idealnie lecz po jakimś czasie się rozjeżdża i lektor (format mp3) pod koniec się kończy jakieś 4 min wcześniej niż film :/

Lektor pewnie jest z wersji PAL (25 FPS) a film NTSC (23.976 FPS).

Wpisz 1.042708 w pole "Stretch by" dla ścieżki z lektorem w MKVToolnix.

CYTAT
Bardzo bym prosił o jakieś porady, lub kontakt na PW.
Nie możemy pomagać na PW, bo wtedy istnienie forum nie miałoby sensu wink.gif

Cytat z Regulaminu:
CYTAT
10. Forum to forum.
Nie będzie mile widziane podpisywanie w poście aby odpowiedź kierować na e-mail lub komunikatory. Po to jest forum aby pytać i odpowiadać na nim. Dajcie szanse na rozwiązanie problemu także innym.

--------------------
Oby trąba twojego słonia nie trafiła w kaktusy...

+Quote Post
Illart
post czw, 03 gru 2009 - 13:39
Post #3

Nowicjusz
*

Nr użytkownika: 15,248

spoko udało się na kompie.
Trzeba było jeszcze przesunąć o -1200ms ale na KMPlayer działa okej.
Problem jest na DLNA. Posiadam PS3 i mam domowy server z PS3 Media Server dla niego (działa na zasadzie transkodowania)
mp3 czyta lecz nie przesuwa o te 1200ms :/

EDIT:
Strzelam że trzeba będzie zrobić przesunięcie na poziomie pliku mp3, a nie kontenera, zgadza się ??

EDIT 2:
Od strony PS3 Media Server się raczej nic z Tym nie da zrobić ;/
Jakiś rady ??

Udało się :]
Wycinamy lektora programem VirtualDub do WAV.
Potem używamy BeSweet z -ota( -r 25000 23976 -d -1200 ) gdzie d to dealy, z tego programiku może wyjść mp3 lub ac3
Dodajemy ścieżkę programem Mkvtoolnix i teoretycznie już chodzi dobrze na ps3 poprzez transkodowanie, a jeśli chcemy żeby ps3 dekodowało to tsMuxeR przerabiamy to na m2ts :]

Gotowe :]

+Quote Post
reese
post wto, 29 gru 2009 - 23:11
Post #4

Bywalec
**

Rozpoczętych tematow: 42
Nr użytkownika: 11,802

CYTAT(Jawor @ śro, 02 gru 2009 - 22:25) *
Lektor pewnie jest z wersji PAL (25 FPS) a film NTSC (23.976 FPS).

A od kiedy NTSC to 23,976? W wikipedi (en) oraz w programach informujących o pliku video (np. GSpot) mamy, że jest to dokładnie 29,97 FPS.

--------------
Ja mam podobny problem, tylko trochę trudniejszy.
Wiem, że film jest w NTSC (29,970 fps), a lektor nie wiem jakiemu fps'owi odpowiada (nagrywany chyba z TV ale to pewnie nic nie mówi).
Na początku tak jak u kolegi, wszystko się zgadza ale pod koniec film z dźwiękiem się rozjeżdża, jednak bardzo niedużo choć (około 1,5 sekundy) jednak mnie nawet tak mała różnica bardzo drażni (jestem wyczulony na dobrą synchronizację).

Dokładniej:
obraz => 1:42:55,631 sekund
ścieżka dźwiękowa (opisująca dokładnie to co się dzieje na obrazie, pewien fragment przy końcu filmu) =>1:42:54,000
[uwaga! nie jest to cała długość filmu]
Zatem należy ją WYDŁUŻYĆ o 1631ms, aby wszystko się zgadzało, jakim softem to zrobić (pewnie to już pociągnie stratę jakości, ale trudno, nie mam wyboru)? Ciekawe skąd taka mała różnica się wzięła...

+Quote Post
Jawor
post wto, 29 gru 2009 - 23:45
Post #5

®Profesjonalista
Ikona grupy

CYTAT(reese @ wto, 29 gru 2009 - 23:11) *
A od kiedy NTSC to 23,976? W wikipedi (en) oraz w programach informujących o pliku video (np. GSpot) mamy, że jest to dokładnie 29,97 FPS.

Miałem na mysli NTSC po wykonaniu IVTC (tzw. "NTSC Film"). Większość filmów kinowych jest zapisana na DVD przy 23.976 FPS ze specjalnymi znacznikami (RFF - "repeat first field") które mówią odtwarzaczowi które półobrazy powtarzać aby uzyskać 29.97 FPS. Jest to tzw. soft pulldown, odmiana 2:3 pulldown (artykuł na Wikipedii). Odtwarzacze programowe (WinDVD, PowerDVD, MPC-HC itp.) pomijają te znaczniki i odtwarzają przy 23.976 FPS.

Gdy ludzie ripują taką płytę DVD, najczęściej używają DGIndex z opcją "Force FILM" która pomija znaczniki RFF i zwraca 23.976 FPS. Z pewnością widziałeś mnóstwo filmów AVI które miały 23.976 FPS... nawet jeśli tego nie zauważyłeś. Wszystkie filmy kinowe ery dźwiękowej zostały nakręcone przy 24 FPS (z wyjątkiem sytuacji w których reżyser chciał celowo uzyskać jakiś specjalny efekt, ale aby je wyświetlić tradycyjnym projektorem kinowym i tak trzeba je przekonwertować na 24 FPS). 2:3 pulldown wymyślono by przystosować je do emisji w NTSC. Czarno-biały NTSC miał dokładnie 30 FPS (każda klatka złożona z 2 "przeplecioych" półobrazów). Nie można było przyspieszyć z 24 do 30 FPS, bo to daje karykaturalne efekty, więc wymyślono, że z pierwszej klatki będzie się produkować 2 półobrazy, z drugiej 3, z trzeciej znowu 2 itd. Daje to widoczne zacięcia (tzw. telecine judder) do których zdążyły się przyzwyczaić całe pokolenia Amerykanów. Wraz z wprowadzeniem koloru do NTSC, spowolniono FPS do 30000/1001 czyli około 29.97. Dlatego spowalnia się filmy z 24 FPS do 24000/1001 (około 23.976) i wykonuje 2:3 pulldown. Daje to desynchronizację kilku sekund na godzinę jeśli nie spowolnimy również dźwięku.

Niektóre materiały telewizyjne (zwłaszcza te na żywo, np. sport, wiadomości a także wiele teledysków, czasem też niskobudżetowe seriale) są kręcone przy 29.97 FPS (z przeplotem lub bez). Obecnie (w HDTV) występuje też 59.94 FPS bez przeplotu.

W krajach PAL i SECAM przyspiesza się z 24 FPS do 25, a z każdej klatki robi się 2 półobrazy, przez co filmy są płynne (ale tonacja dźwięku odrobinę się zmienia). Czas filmu ulega skróceniu o około 4%, bo jest on odtwarzany szybciej.

CYTAT
Ja mam podobny problem, tylko trochę trudniejszy.
Wiem, że film jest w NTSC (29,970 fps), a lektor nie wiem jakiemu fps'owi odpowiada (nagrywany chyba z TV ale to pewnie nic nie mówi).
Na początku tak jak u kolegi, wszystko się zgadza ale pod koniec film z dźwiękiem się rozjeżdża, jednak bardzo niedużo choć (około 1,5 sekundy) jednak mnie nawet tak mała różnica bardzo drażni (jestem wyczulony na dobrą synchronizację).

Dokładniej:
obraz => 1:42:55,631 sekund
ścieżka dźwiękowa (opisująca dokładnie to co się dzieje na obrazie, pewien fragment przy końcu filmu) =>1:42:54,000
[uwaga! nie jest to cała długość filmu]Zatem należy ją WYDŁUŻYĆ o 1631ms, aby wszystko się zgadzało, jakim softem to zrobić (pewnie to już pociągnie stratę jakości, ale trudno, nie mam wyboru)? Ciekawe skąd taka mała różnica się wzięła...

1.5 sekundy to nie tak "mało", wiele osób widzi problem już przy 120 ms biggrin.gif

Można użyć "Stretch by" w MKVToolnix (jak wyżej) tylko z inną wartością. Podziel czas filmu (w milisekundach) przez czas ścieżki lektora (też w milisekundach). Otrzymasz liczbę 1.xxxxx którą trzeba wpisać w pole "Stretch by" dla ścieżki z lektorem.

--------------------

+Quote Post
reese
post śro, 30 gru 2009 - 02:39
Post #6

Bywalec
**

CYTAT(Jawor @ wto, 29 gru 2009 - 23:45) *
Miałem na mysli NTSC po wykonaniu IVTC (tzw. "NTSC Film"). Większość filmów kinowych jest zapisana na DVD przy 23.976 FPS ze specjalnymi znacznikami (RFF - "repeat first field") które mówią odtwarzaczowi które półobrazy powtarzać aby uzyskać 29.97 FPS. Jest to tzw. soft pulldown, odmiana 2:3 pulldown (artykuł na Wikipedii). Odtwarzacze programowe (WinDVD, PowerDVD, MPC-HC itp.) pomijają te znaczniki i odtwarzają przy 23.976 FPS.

Hmmm czegoś nie rozumiem, raz fps odnosi się co CAŁYCH klatek (np. film jest kręcony kamerą z fps 24), a raz do NIEPEŁNYCH klatek jw. 29,97 (czyli jak mam to rozumieć część klatek jest generowana cała, a część to półobrazy?). Ten artykuł po angielski - pewnie dobry ale moja znajomość angielskiego pozostawia NIESTETY duuużo do życzenia... (fajnie jednak tam pokazali jakie przekłamania w barwach są przez to składanie klatki B i C). Ten tekst o ntsc ciekawy, choć nie wszystko zrozumiałem:/. Ponadto jak do tego jeszcze mają się częstotliwości telewizora? (w usa 60Hz = 2*12+3*12 Hz, w pl 50Hz =2x25 Hz => czyli jak mamy pal 25 całych klatek na sekundę, to jest to 50 półobrazów ) Ehh późno już jest, jutro jeszcze nad tym pomyślę.

Wraz z wprowadzeniem koloru do NTSC, spowolniono FPS do 30000/1001 czyli około 29.97. Dlatego spowalnia się filmy z 24 FPS do 24000/1001 (około 23.976) i wykonuje 2:3 pulldown.

właśnie tego nie jarzę, skąd ten ułamek 3000/10001? Dla mnie fps wynosi 24 i tyle tylko "dziko wyświetlane" rozbija się to na 60 półobrazów i tyle. To wszystko było robione ze względu na telewizory, a nie można byłoby dostosować telewizorów do tych 24 klatek. Tzn aby miały np. 48 Hz lub 72 Hz... - wtedy Amerykanie mieliby dobre odwzorowanie kolorów (brak mieszania różnych klatek), a Polacy dobrze odwzorowany dźwięk (nie przyspieszony). A i jeszcze aby wyświetlały całe klatki a nie półobrazy - skąd ten pomysł z pół obrazami? Wiem, mniej 'pamięci' zajmują ale gorsza jakość...

Można użyć "Stretch by" w MKVToolnix (jak wyżej) tylko z inną wartością. Podziel czas filmu (w milisekundach) przez czas ścieżki lektora (też w milisekundach). Otrzymasz liczbę 1.xxxxx którą trzeba wpisać w pole "Stretch by" dla ścieżki z lektorem.

Tak też zrobiłem ale to wymaga muksacji z całym plikiem video - a to trwa, wtedy jest efekt, a jak wczytam do mkvmergera (bo pewnie o ten program Ci chodziło pisząc: MKVToolnix ) TYLKO plik audio i wygeneruje *.mka, to niestety efektu nie ma:/ A ja bym chciał mieć ten plik audio osobno a nie sklejony z obrazem... - da się to zrobić?

---
U mnie:
6175631/6174000=1,0002641723356009070294784580499 (plus minus troszkę, bo mogłem na oko ciut źle synchronizować obraz z dźwiękiem ale to tak +/- 100ms)
a to nie jest podobne do:
25/23,978 = 1,0426224038702143631662357160731
24/23,978 = 1,0009175077154057886395862874301
24/23,976 = 1,001001001001001001001001001001
Zatem nie mam pojęcia skąd pochodzi ten lektor...? [takie małe dochodzenie zrobiłem ale jak widać kulą w płot...]

ustaliłem już że obraz jest najprawdopodobniej w 24.978 (uwag 8 na końcu), bo jak miałem plik z tekstem o fps 24.976 to się rozjeżdżał przy końcu, a jak przekonwertowałem go do fps 24,978, to wszystko ładnie zadziałało:). To jest stary film (dawno wydany) w formacie dvd NTSC.

-----
a dlaczego raz jest 24.978 a raz 24.976... to kompletnie już nie wiem:/

Podsumowując: film 'coma' można już oglądać z lektorem:). Dzięki Jawor!

+Quote Post
Jawor
post śro, 30 gru 2009 - 16:43
Post #7

®Profesjonalista
Ikona grupy

Musimy przyjrzeć się powodom powstania przeplotu. Opiszę to najlepiej jak umiem, ale moje tłumaczenie terminologii z angielskiego na polski może być nieco nieprecyzyjne (nie jestem fizykiem).

Opracowano wiele analogowych systemów telewizyjnych, lecz przetrwały tylko trzy - amerykański NTSC, francuski SECAM i niemiecki PAL. Najstarszym z nich (i prawdopodobnie najgorszym) jest NTSC, więc przyjrzymy się głównie jemu.

Kineskop telewizora zawiera działo elektronowe które kieruje wiązkę elektronów na ekran. Wiązka ta rozświetla luminofor dzięki któremu uzyskujemy obraz na ekranie. Jednak ten luminofor bardzo szybko "gaśnie" (po około 50 mikrosekundach). Gdyby odświeżać ekran 24 razy na sekundę (bez przeplotu), widzielibyśmy migotanie spowodowane szybkim wygasaniem luminoforu. Można wyświetlać jedną klatkę 2 lub 3 razy (czyli odświeżać 48 lub 72 razy na sekundę), lecz w tym celu trzeba by przechować klatkę w buforze. Bufory klatek nie istniały w latach 40-tych (powstały o wiele później). Musiano więc zwiększyć ilość klatek na sekundę w transmisjach telewizyjnych. Ponieważ w USA prąd ma częstotliwość 60 Hz, najłatwiej było wybrać 60 FPS. Jednak transmisja 60 pełnych klatek na sekundę wymagałaby dużej szerokości pasma dla każdego kanału telewizyjnego. Wówczas modna była teoria "bezwładności wzroku" (choć już wtedy niektórzy naukowcy udowadniali że jest mitem). Wymyślono więc, aby nie przesyłać całych klatek lecz "półobrazy". Jeden półobraz zawiera nieparzyste linie obrazu (pierwszą, trzecią, piatą itd.) a drugi parzyste (drugą, czwarta, szóstą itd.). Uznano że ludzki wzrok zrekonstruuje "pełny" obraz z półobrazów. Ten wynalazek (który rzeczywiście pomógł zredukować migotanie) nazwano przeplotem (na podstawie metody opatentowanej w Niemczech w 1930 roku). Ponieważ oświetlenie w studiach telewizyjnych działało z częstotliwością 60 Hz (jak zasilanie), kamery telewizyjne również filmowały z częstotliwością 60 półobrazów na sekundę (a nie np. 30 pełnych klatek) - dzięki temu nie było widać migania lamp studyjnych. Sęk w tym, ze pierwszy półobraz w takim materiale pochodzi z jednego momentu w czasie, drugi z drugiego i tak dalej - gdy je "spleciemy" w jedną klatkę mamy poziome linie. Dlatego kineskopy telewizorów musiały wyswietlać najpierw jeden półobraz a dopiero potem drugi (poniżej opisałem jak to mniej więcej się dzieje). Uchwycenie 60 momentów w czasie (na każdą sekundę) daje dużą płynność (większą niż 24 pełne klatki na sekundę w filmach kinowych), co daje dobry efekt np. w transmisjach sportowych. Dla filmów kręconych progresywnie przy 24 klatkach na sekundę wymyślono 2:3 pulldown (często zwany też 3:2 pulldown, ale różnica polega tylko na tym, czy z pierwszej klatki generujemy 2 półobrazy czy 3). Mamy artykuł opisujący dobrą metodę usuwania 2:3 pulldown.

Jak już wcześniej wspominałem, przy wprowadzaniu koloru do NTSC zmniejszono częstotliwość odświeżania do 60000/1001 Hz. Zrobiono tak, ponieważ nośna chrominancji "gryzła" się z sygnałem dźwięku (powodowało to zakłocenia).

W Europie zasilanie działało (i nadal działa) z częstotliwością 50 Hz, więc W systemach SECAM i PAL zastosowano 50 półobrazów na sekundę. Filmy kręcone przy 24 klatkach na sekundę są przyspieszane do 25 FPS a potem z każdej klatki tworzymy 2 półobrazy - z linii nieparzystych jeden, a z parzystych drugi. Jest to tzw. 2:2 pulldown. Musiał byc on stosowany, bo w analogowym sygnale SECAM i PAL półobrazy są zawsze rozdzielone (najpierw transmitowany jest jeden, a potem drugi). Również magnetyczne taśmy wideo (zarówno profesjonalne jak i "domowe") przechowują półobrazy "osobno".

W telewizorze kineskopowym z przeplotem. wiązka elektronowa "maluje" obraz na ekranie (rozświetlając luminofor) liniami poziomymi od lewej do prawej strony ekranu. Potem jest chwila na powrót wiązki do lewej strony ekranu (HBI - horizontal blanking interval) do następnej linii. "Malowana" jest najpierw pierwsza linia, potem trzecia, piąta i pozostałe linie górnego półobrazu. Potem wiązka wraca na górę ekranu do drugiej linii (VBI - vertical blanking interval) i zaczyna "malować" linie dolnego półobrazu (drugą, czwartą, szóstą,...). Kineskopy które potrafią odświeżać obraz bez przeplotu i z większymi częstotliwościami (72, 75, 85, 100, 120 Hz) powstały dopiero dla komputerów (zresztą istniały monitory komputerowe, które potrafiły wyświetlać z przeplotem, ale okazało się to męczące dla oczu). Wtedy też stało się możliwe stosowanie bufora klatek i powstały telewizory flicker-free (100 Hz w krajach SECAM i PAL, 120 Hz w krajach NTSC). Jednak zwykłe powtarzanie półobrazów nie wystarczy - mamy półobrazy "górne" i "dolne", więc taki telewizor musi usuwać przeplot (nie zawsze robi to idealnie).

Telewizory LCD i plazmowe też muszą usuwać przeplot (jedne robią to lepiej, inne gorzej), bo nie potrafia go wyświetlić "bezpośrednio" (są one progresywne). Oczywiście potrafią one też przyjąć obraz progresywny (przez wejście YPbPr, VGA, DVI, HDMI,...). Dodam jeszcze, że ekranów LCD nie dotyczy problem migotania obrazu, bo w nich nic nie "gaśnie" (są stale podświetlone od tyłu, a kolor piksela jest zmieniany bez jego "wygaszania").

W HDTV 2:3 pulldown ma tez swoją progresywną odmianę polegającą na wyświetleniu jednej klatki 2 razy a drugiej 3 razy (uzyskujemy progresywne 60 FPS lub 59.94 FPS).

Sporadycznie stosowane są inne odmiany pulldown, np. 3:2:3:2:2 pulldown przerabiający progresywny materiał 25 FPS (powstawały takie w krajach SECAM i PAL) na 30 (lub 29.97) FPS z przeplotem.

Wiele telewizorów HD odświeża obraz z częstotliwością 120 Hz (lub 119.88 Hz) aby prawidłowo (bez zacięć) wyświetlić 24 FPS (5 * 24 = 120), 30 FPS (4 * 30 = 120) i 60 FPS (2 * 60 = 120). Aby wyświetlać wszystkie popularne FPSy bez zacięć, należałoby użyć około 600 Hz.

Istnienie przeplotu tworzy wiele problemów. Rozdzielczość pionowa praktycznie zmniejsza się o połowę (chyba że filmujemy prawie całkiem nieruchome obiekty). Na krawędziach mogą powstać "schodki" (widoczne np. na liniach na boisku piłkarskim lub na linach ringu bokserskiego). Obrabiając materiały z przeplotem musimy wiedzieć który półobraz (górny czy dolny) pochodzi z wcześniejszego momentu w czasie.

--------------------

+Quote Post
reese
post śro, 30 gru 2009 - 21:52
Post #8

Bywalec
**

Łał. Dzięki za tłumaczenie. Ciekawy artykuł. W sumie to wszystko zaczęło się od częstotliwości prądu... zatem ciekawe skąd te różnice w częstotliwościach prądu w Stanach i Europie...

Ważne rozróżnienie: przeplot naturalny i sztuczny, właśnie tego mi brakowało do zrozumienia o co tu chodziło (to w tym artykule do którego dałeś odnośnik).

Myślałem o tej bezwładności oka - i to nie jest jakaś hipoteza tylko prawda, właśnie dlatego filmy full HD na monitorach standardowych LCD wyglądają kiepsko (drżenie obrazu, wrażenie że w obrazie są 'przyklejone przedmioty' - odczucie sztuczność -rezultat podobny do 'efektów specjalnych' w sitkomach s-f), przez to że jest mała częstotliwość odświeżania (60Hz), dużo lepszy efekt w odbiorze dostaje się gdy monitor pracuje z częstotliwością 120 Hz i generuje w czasie wyświetlania obrazu CZARNE KLATKI między klatkami zobrazem (wtedy oko jakby odpoczywa), także są też klatki interpolowane (był o tym acry-ciekawy artykuł o tym w Chipie). Dlatego też ja czekam z zakupem monitora LCD z 120Hz o rozdzielczości full hd ale z dobrą matrycą (najlepiej jeszcze podświetlaną diodami led) a nie tn'ką, bo taki z tn'ką już jest (niedawno wyszedł na rynek): monitor Full HD & 120Hz - choć one w zamyśle są robione do oglądania obrazów 3D.

Na razie klient: ja chce mieć podświetlanie led, to nie ma 120Hz i full Hd,
jak ma 120Hz, to nie ma kiepską matrycę i często jeszcze nawet nie full Hd
itd. zawsze czegoś brakuje.... nie wiem czemu tak trudno zrobić monitor:
1. 24 cale (lub więcej), 2. 120Hz, 3 podświetlanie led, 4. dobra matryca (nie tn'ka).

-----------
Wracając do mojego problemu, to jak da się spowolnić-rozciągnać ten dźwięk (o wartość 1,0002641) bez tej muksacji z obrazem (bo to jest czasochłonne i mało elastyczne rozwiązanie, lubię mieć wszystko w różnych pliczkach a kmp poskłada je w całość)?

+Quote Post
Jawor
post śro, 30 gru 2009 - 22:32
Post #9

®Profesjonalista
Ikona grupy

CYTAT(reese @ śro, 30 gru 2009 - 21:52) *
zatem ciekawe skąd te różnice w częstotliwościach prądu w Stanach i Europie...

Mogło mieć to związek ze sporem Thomasa Edisona (zwolennika prądu stałego) z Nikolą Teslą (zwolennikiem prądu zmiennego). Prąd stały (DC) "przegrał" spór i obecnie w większości krajów używa się prądu zmiennego (AC). Historia ta była nawet przedstawiona w jednym z odcinków kanadyjskiego serialu kryminalnego "Detektyw Murdoch" wink.gif

CYTAT
Myślałem o tej bezwładności oka - i to nie jest jakaś hipoteza tylko prawda, właśnie dlatego w filmach full HD na monitorach standardowych LCD wygląda kiepsko, przez to że jest mała częstotliwość odświeżania (60Hz)
Głównym winowajcą złego obrazu w starych ekranach LCD był bardzo kiepski czas reakcji powodujący "duchy". Przy czasie reakcji 2 ms takie efekty nie występują. Drugim powodem narzekania ludzi jest właśnie powtarzanie klatek według wzorca "2:3" występujące gdy wyświetlamy Blu-ray 24p na ekranie LCD 60Hz, do czego nie są przyzwyczajeni bo do tej pory oglądali DVD 25p na telewizorach 50Hz i nie było takiej "nierównej" duplikacji (2,3,2,3,...). Przy 120Hz każdą klatkę z 24p możemy wyświetlić 5 razy, więc duplikacja jest "równa" (5,5,5,5,...). Prawie całe niezadowolenie Europejczyków z Blu-ray bierze się właśnie stąd biggrin.gif

Osobiście nie zauważyłem problemów na moim 60-hercowym monitorze (2 ms, 2000:1, 22 cale) bez względu na rozdzielczość filmu i FPS, a nie używam funkcji interpolacji klatek. Wypróbowałem ją w PowerDVD i WinDVD, ale uważam że psuje "kinowość" obrazu 24p/25p.
CYTAT
także są też klatki interpolowane (był o tym acry-ciekawy artykuł o tym w Chipie)

Interpolacja klatek nie jest niczym nowym, różne metody tworzenia nowych klatek "z niczego" istnieją od dawna. Najprostsza metoda (używana przez wiele lat do konwersji 50i <-> 60i) to blending czyli "zlewanie" dwóch sąsiadujących ze sobą klatek (lub półobrazów) aby stworzyć klatkę (lub półobraz) "między" nimi. To daje bardzo złe efekty ("duchy") i tworzy się skomplikowane funkcje AviSynth żeby się tego pozbyć. Znacznie lepszą metodą jest analiza wektorów ruchu, ale do tego najpierw trzeba te wektory mieć. Dekoder MPEG-1/2/4 lub AVC zna wektory ruchu, ale telewizor już ich nie zna, bo dostaje od odtwarzacza obraz zdekodowany. Telewizor musiałby więc sam przeanalizować klatki (i to ogromne klatki - 1920x1080 pikseli) i poszukać wektorów ruchu. Szukanie wektorów ruchu w takiej rozdzielczości wymaga bardzo mocnego chipa. Jeśli kompresujesz filmy, to pewnie zauważyłeś że prędkość kompresji zależy w bardzo dużym stopniu od wyboru algorytmu szukania ruchu (MSP i VHQ w XviDzie, "me" i "subme" w x264). Aby kompresja materiałów 1920x1080 w x264 przebiegała w rozsądnej prędkości (tzn. powyżej 5 FPS tongue.gif ), ludzie kupują czterordzeniowce (np. Intel Core 2 Quad Q6600) i jeszcze je podkręcają - tak wielkie wymagania obliczeniowe ma szukanie ruchu w FullHD. Tanie telewizory nie będą miały takiej mocy obliczeniowej jeszcze przez jakiś czas... Zresztą chyba nawet te bardzo drogie obecnie jej nie mają tongue.gif

CYTAT
Wracając do mojego problemu, to jak da się spowolnić-rozciągnać ten dźwięk (o wartość 1,0002641) bez tej muksacji z obrazem (bo to jest czasochłonne i mało elastyczne rozwiązanie, lubię mieć wszystko w różnych pliczkach a kmp poskłada je w całość)?

Najprościej wmuxować to w MKVToolnix do osobnego pliku MKA z ustawieniem "Stretch by" = "1,0002641".

Edytory audio na ogół mają funkcję rozciągania dźwięku w czasie, ale to by wymagało dekompresji.

<EDIT>
Właśnie spróbowałem zrobić taki plik MKA, ale rozciągnięcie niestety nie zadziałało.

Darmowym edytorem Audacity możesz rozciągnąć tą ścieżkę. Wybieramy Efekty -> Zmień tempo, a w polu w prawym dolnym rogu okienka dialogowego wpisujemy nową długość w sekundach. Audacity przyjmuje na wejściu popularne formaty (MP3, AC3, WAV), ale aby dokonać edycji, musi zdekompresować tak plik.

Można też w komercyjnym GoldWave (Efect -> Time Warp), jeśli masz ten dźwięk w WAV lub innym formacie obsługiwanym przez ten edytor (on też musi dokonać dekompresji aby edytować plik).
</EDIT>

--------------------

+Quote Post
bzik
post śro, 30 gru 2009 - 23:17
Post #10

videoaudio.pl

Grupa: Przyjaciel serwisu
Rozpoczętych tematow: 5
Nr użytkownika: 13,417

CYTAT
Właśnie spróbowałem zrobić taki plik MKA, ale rozciągnięcie niestety nie zadziałało.

Dziwne bo u mnie działa.. Tylko haali i MPC HC ma z nim problemy, dzwięk zacina. Foobar i smplayer odtwarzają bez problemu.

Pozatym Jawor ostatnio trzaskasz same posty perełki tongue.gif

--------------------

+Quote Post
Jawor
post śro, 30 gru 2009 - 23:23
Post #11

®Profesjonalista
Ikona grupy

CYTAT(bzik @ śro, 30 gru 2009 - 23:17) *
Dziwne bo u mnie działa.. Tylko haali i MPC HC ma z nim problemy, dzwięk zacina. Foobar i smplayer odtwarzają bez problemu.

U mnie też się odtwarza, ale w normalnym (nie rozciągniętym) tempie, mimo że odtwarzacze (MPC-HC i foobar2000) pokazują "rozciągnięty" czas. To ścieżka AC3 z DVD. Pewnie odtwarzacze sugerują się oryginalną częstotliwością próbkowania wewnątrz strumienia i pomijają informacje kontenera MKA.
CYTAT
Pozatym Jawor ostatnio trzaskasz same posty perełki tongue.gif

Przedawkowałem świąteczne ciasto i się rozszalałem tongue.gif

--------------------

+Quote Post
bzik
post śro, 30 gru 2009 - 23:27
Post #12

videoaudio.pl

Ale w mkvtoolnix rozciaganie AC3 nie działa

CYTAT
U mnie też się odtwarza, ale w normalnym (nie rozciągniętym) tempie, mimo że odtwarzacze (MPC-HC i foobar2000) pokazują "rozciągnięty" czas.

No fakt, musze sie temu blizej przyjrzeć.

--------------------

+Quote Post
Jawor
post śro, 30 gru 2009 - 23:31
Post #13

®Profesjonalista
Ikona grupy

CYTAT(bzik @ śro, 30 gru 2009 - 23:27) *
Ale w mkvtoolnix rozciaganie AC3 nie działa

Ach tak... Cóż, nigdy przedtem nie rozciągałem AC3 tym programem, więc nie wiedziałem. Złapałem pierwszy plik dźwiękowy który miałem pod ręką wink.gif

<EDIT>
Hehe... z MP3 też nie działa sad.gif

foobar2000 odtwarza w normalnym tempie mimo że pokazuje rozciągnięty czas. Może dlatego że to MKA a nie MKV... albo coś zepsuto w najnowszym MKVToolnix.

Ale i tak zawsze wolałem robić takie rzeczy w edytorach...
</EDIT>

--------------------

+Quote Post
bzik
post śro, 30 gru 2009 - 23:45
Post #14

videoaudio.pl

W mkvtoolnix stretch by jest stworzone głównie do video i napisów. Widocznie samego tylko audio nie potrafi sobie porozciągać. I moja taka rada na teraz że te ściezki trzeba by było dopasować do audio.

--------------------

+Quote Post
Jawor
post śro, 30 gru 2009 - 23:56
Post #15

®Profesjonalista
Ikona grupy

CYTAT(bzik @ śro, 30 gru 2009 - 23:45) *
I moja taka rada na teraz że te ściezki trzeba by było dopasować do audio.

Owszem, to zawsze działało.

W tym przypadku wpisujemy 0.99973596973039420289101648254696 w pole "Stetch by" dla wideo i napisów (MKVToolnix i tak pewnie zaokrągli sobie ten precyzyjny ułamek, ale efekty uboczne nie powinny być odczuwalne).

Chyba że musimy zmieniać dźwięk - wtedy pozostaje Audacity tongue.gif

--------------------

+Quote Post
reese
post czw, 31 gru 2009 - 10:38
Post #16

Bywalec
**

CYTAT(Jawor @ śro, 30 gru 2009 - 22:32) *
Drugim powodem narzekania ludzi jest właśnie powtarzanie klatek według wzorca "2:3" występujące gdy wyświetlamy Blu-ray 24p na ekranie LCD 60Hz, do czego nie są przyzwyczajeni bo do tej pory oglądali DVD 25p na telewizorach 50Hz i nie było takiej "nierównej" duplikacji (2,3,2,3,...). Przy 120Hz każdą klatkę z 24p możemy wyświetlić 5 razy, więc duplikacja jest "równa" (5,5,5,5,...). Prawie całe niezadowolenie Europejczyków z Blu-ray bierze się właśnie stąd biggrin.gif

To co piszesz zgadza się z tym arcy-ciekawym artykułem z chipa o którym już napomknąłem wcześniej (a który sobie dzisiaj przeczytałem jeszcze raz). Ponadto odszukałem jeszcze drugi artykuł-perełkę o wspomnianej 'bezwładności oka'.
Chcielibyście luknąć? Oczywiście po tak dokładnej i wyczerpującej pomocy (i cierpliwości wink.gif ) nie pozostało mi nic innego jak się odwdzięczyć i nimi podzielić (będzie to dobre uzupełnienie tego co powyżej Jawor pisał). Zrobiłem im zdjęcia (niestety aparatem komórkowym 3,2Mpix bo tylko taki posiadam), ponadto artykuły mają notatki czerwonym długopisem - zatem zdjęcia nie są zbyt "czyste", ale mam nadzieje że treść to wynagrodzi.

Najbardziej zaskoczyło mnie to, że na płytkach BD obraz jest zapisywany pod telewizory w Stanach (60Hz)... i dopiero odtwarzacze muszą 'odkręcać' to co jest zapisane na płytkach aby wygenerować 24p i dopiero gdy mamy telewizor z logiem 24p + odświeżanie 24*n, to mamy kino:).
Mam nadzieje, że odtwarzacze softwarowe do kompa też to potrafią...
Hmmm teraz mi przyszło do głowy... a może jest jakaś wtyczka do kmp za pomocą której obraz pal 25 klatek przerabia na kinowe 24... o to by było dobre:) i nie powinno jakoś dużo procka zżerać.

Wypróbowałem ją [interpolacje] w PowerDVD i WinDVD, ale uważam że psuje "kinowość" obrazu 24p/25p.

"kinowość" hmm a można precyzyjniej:) Powinna być tylko lepsza ostrość obrazu ale to tylko przy LCD o większej częstotliwości odświeżanie np. 120Hz (może to wina Twojego monitora - 60 Hz)

Dekoder MPEG-1/2/4 lub AVC zna wektory ruchu, ale telewizor już ich nie zna, bo dostaje od odtwarzacza obraz zdekodowany.

Zatem czy tu jest 'lekka' przewaga monitora komputerowego + karty graficznej? Tzn. procesor karty graficznej w oparciu o wektory ruchu robi dobrą interpolacje + dodaje ciemne klatki i wysyła na monitora (tak sobie to wyobrażam i tak bym to widział, ale nie wiem czy są odtwarzacze generujące ciemne klatki). Nie wiem też czemu się uparłeś, że to telewizor ma robić interpolacje, przecież może to robić odtwarzacz BD i on już ma informacje o wektorach ruchu...

Interpolacja klatek nie jest niczym nowym, różne metody tworzenia nowych klatek "z niczego" istnieją od dawna.

.... a teraz sobie przypominam, że (chyba) jednym z negatywnych efektów złej interpolacji jest wrażenie jakby niektóre przedmioty wyświetlane były 'doklejane' w postprodukcji (jak w tych sitkomach s-f)... - nie wiem czy kojarzycie ale coś kiedyś o tym słyszałem.

--------------------------------------------------------------------------

Wracając do mojego problemu... przemyślałem jeszcze raz wszystko i doszedłem do wniosku, że lepiej połączyć już dźwięk z obrazem - bo wtedy odtwarzacz 'rozciąga' dźwięk przy dekompresji (w locie) [honorując już informacje w kontenerze matroska]. Natomiast druga metoda - aby mieć osobno plik audio rozciągnięty - niestety wymusza dekompresje i zapisanie wszystkiego w wav (bo ponowna kompresja do ac3 tylko pogorszy jakość dźwięku - a tego byśmy nie chcieli). Trzymanie 6 ścieżek w wav zajmuje jednak trochę miejsca na dysku, no można to skompresować flac'iem ale tak czy siak więcej roboty a i tak plik wynikowy będzie większy od pierwotnego. Zatem może nie mam wszystkiego w osobnych plikach ale za to bez straty jakości, można jednak się pokusić o to aby mieć wszystko w osobnych plikach ale już się zmęczyłem...smile.gif:

Chyba że musimy zmieniać dźwięk - wtedy pozostaje Audacity

... nie musimy:) ale zmiana fps obrazu wiąże się ze zmianą wyświetlania napisów, a napisy mam też osobno w pliku tekstowym (format klatkowy), zatem napisy musiałbym dostosować do tego nowego 'dzikiego' fps... a nie wiem jaki soft to umożliwia. edit: sprawdziłem Subtitle Workshop i tam można wpisywać sobie fps, zatem to jest możliwe.

Ponadto jak obraz mam ładnie o fps'ie 24 klatki to zmiana częstotliwości wyświetlania może tylko zaburzyć odbiór... gdy wszystko jest ustawione pod 24 klatki (częstotliwość odświeżania monitora itd.).

Ponadto trzeba jeszcze mieć nadzieje, że informacja w kontenerze matroska dla video (bez dźwięku i napisów) będzie uwzględniana przez odtwarzacz kmp...

ps. Jawor pozdrów ode mnie osobę, która Ci piecze te świąteczne ciasta:)

+Quote Post
Jawor
post czw, 31 gru 2009 - 16:34
Post #17

®Profesjonalista
Ikona grupy

Problem niedostosowania FPS filmu do prędkości odświeżania ekranu jest bardzo stary. Odkąd tylko ludzie odtwarzają filmy na komputerach, zaczęto wymyślać filtry typu ReClock które mają "pogodzić" ze sobą te prędkości. Jednak na komputerach zacięcia sa minimalne, bo renderery DirectShow (EVR, VMR itp.) jakoś dostosowują te prędkości (nie jestem pewien jak, ale metoda musi być dość prosta bo najwyraźniej nie wymaga dużej mocy obliczeniowej... może GPU bierze w tym udział).

Czy na komputerze dostrzegasz duże zacięcia gdy odtwarzasz DVD w MPC-HC? Pewnie nie... a częstotliwość Twojego ekranu może wcale nie być podzielna przez 24 lub 25.

Jest ciekawy (choć dość stary) artykuł Microsoftu (http://www.microsoft.com/whdc/archive/temprate.mspx).
CYTAT(reese @ czw, 31 gru 2009 - 10:38) *
Hmmm teraz mi przyszło do głowy... a może jest jakaś wtyczka do kmp za pomocą której obraz pal 25 klatek przerabia na kinowe 24... o to by było dobre:) i nie powinno jakoś dużo procka zżerać.

Nie wiem jak w KMP... Ale WinDVD ma od dawna funkcję "PAL TruSpeed" spowalniającą z 25 do 24 FPS.

Pewnie dałoby się to zrobić w ffdshow (w sekcji AviSynth instrukcją AssumeFPS(24,true)), ale to spowolnienie raczej nie zostałoby zastosowane do dźwięku (i mielibyśmy desynchronizację). Nie jestem pewien... jeszcze nie próbowałem.
CYTAT
"kinowość" hmm a można precyzyjniej:) Powinna być tylko lepsza ostrość obrazu ale to tylko przy LCD o większej częstotliwości odświeżanie np. 120Hz (może to wina Twojego monitora - 60 Hz)
Pisząc "kinowość" miałem na myśli charakterystyczny opis ruchu w materiałach 24p. Szybkie ruchy są nieco "rozmazane" przez długi czas naświetlania klatki, co daje trochę "nierzeczywisty" efekt odróżniający filmy od sportu, reportaży i koncertów.

PowerDVD potrafi interpolować klatki do prędkości 60 FPS (TrueTheater Motion). Rzeczywiście dało mi to znacznie ulepszoną płynność, ale nie spodobało mi się to - film wyglądał jak mecz piłki nożnej tongue.gif

Ostrość? Do zwiększania ostrości jest upscaling. Stosuję go (TrueTheater HD w PowerDVD) i mam dobre efekty, choć suwak ostrości trzeba ustawić według własnego gustu.
CYTAT
Zatem czy tu jest 'lekka' przewaga monitora komputerowego + karty graficznej? Tzn. procesor karty graficznej w oparciu o wektory ruchu robi dobrą interpolacje + dodaje ciemne klatki i wysyła na monitora (tak sobie to wyobrażam i tak bym to widział, ale nie wiem czy są odtwarzacze generujące ciemne klatki).

Dodawanie ciemnych klatek przez komputer? Nie, nigdy o takim dziwactwie nie słyszałem tongue.gif

Zresztą podejrzewam, że jakieś "ciemne klatki" dodane przez kartę graficzną (szybkie wygaszanie ekranu) mogłyby tylko pogorszyć obraz na zwykłym LCD (spowodować migotanie). W każdym razie żadne "ciemne klatki" nie polepszą płynności, a wręcz przeciwnie. Dobra (kosztowna i skompilowana) interpolacja 24->120 (lub nawet 60->120) mogłaby dać ciekawe efekty, ale nie sądzę żeby "ciemne klatki" cokolwiek tu pomogły.

Ten monitor BenQ dla graczy to trochę inna sprawa, bo pewnie przyjmuje obraz 120 Hz od karty graficznej i stosuje jakieś ciemne przerwy miedzy klatkami (o czym karta graficzna nawet nie wie). Musiałbym zobaczyć to "coś" na własne oczy żeby zrozumieć jaki to ma sens... ale płynności ruchu to i tak nie polepszy tongue.gif

Tradycyjne projektory kinowe używają migawki aby wyświetlić tą samą klatkę 2 lub 3 razy, tym samym skracając czas w którym ekran jest ciemny. Dzięki temu widzowie nie zauważają migotania. Ale to zupełnie inna sytuacja...

Jeśli chodzi o chip karty graficznej (GPU), pewnie można stworzyć dekoder korzystający z DXVA lub CUDA (są takie dekodery dla AVC) który wykorzystywałby wektory ruchu nie tylko do dekodowania, ale i to interpolacji klatek, ale wymagałoby to dość silnego chipa i dużo pamięci na karcie graficznej (słabe karty graficzne nie dają rady dekodować 1920x1080 przy 60 FPS przy użyciu CoreAVC CUDA... o interpolacji nie ma nawet co marzyć).
CYTAT
Nie wiem też czemu się uparłeś, że to telewizor ma robić interpolacje, przecież może to robić odtwarzacz BD i on już ma informacje o wektorach ruchu...
Owszem, interpolacja przez odtwarzacz ma większy sens, ale rodzi też kilka problemów technicznych. Aby przesłać 1920x1080 @ 120 FPS trzeba wykorzystać HDMI w wersji 1.3 lub nowszej, bo starsze nie mają odpowiedniej przepustowości. Ale nie słyszałem jeszcze o odtwarzaczu Blu-ray (ani tym bardzie DVD) interpolującym do 120 FPS - pewnie uznano że to nieopłacalne, zwłaszcza że już interpolacja z 24 do 60 FPS daje znacznie zwiększoną płynność. Nawet bez tego odtwarzacze Blu-ray są dość drogie smile.gif

W tym artykule pisali że w przypadku sportu 60p nie zauważono poprawy oglądając na TV 120 Hz wink.gif

Wtyczka MVTools dla AviSynth potrafi interpolować klatki szukając wektorów ruchu i wykorzystując je. Bawiłem się tym i czasem dostawałem nieprzyjemne zniekształcenia obrazu. Oczywiście prędkość takiego przetwarzania jest kiepska nawet dla niskich rozdzielczości, nadaje się to tylko do zastosowania w czasie kompresji, nie w czasie oglądania.

Są sprzętowe konwertery FPSów (stosowane np. do konwersji PAL <-> NTSC) szukające wektorów ruchu i wykorzystujące je do interpolacji klatek, ale to też spory wydatek (wiele tysięcy dolarów), tylko firmy postprodukcyjne kupują takie rzeczy.

--------------------------------------------------------------------------

Jeśli chodzi o tego lektora, napisy możesz przerobić na SRT używając oryginalnego FPS obrazu (w Subtitle Workshop). Potem można połączyć wszystkie ścieżki w MKVToolnix ustawiając "Stretch by" dla ścieżek obrazu i napisów na 0.99973596973039420289101648254696 - wtedy obraz i napisy zostaną dostosowane do dźwięku i wszystko powinno pasować.
CYTAT
ps. Jawor pozdrów ode mnie osobę, która Ci piecze te świąteczne ciasta:)

Dziękuję w imieniu mojej mamy biggrin.gif

--------------------

+Quote Post
crt
post śro, 06 sty 2010 - 16:50
Post #18

Nowicjusz
*

Nr użytkownika: 12,267

Jawor - swietny opis, chapeau bas.
Uzupelnienia wymaga chyba tylko informacja skad sie wzielo 50/60Hz w sieci elektrycznej, a potem w TV.
Bardzo dobry opis genezy wartosci znamionowych sieci elektrycznej znajdziecie tutaj i tutaj
W skrocie: czestotliwosc 50Hz (w USA 60Hz) wybrano, gdyz przy takiej wartosci migotanie zarowek i lamp lukowych przestawalo byc dokuczliwe dla wzoku, jako, ze podstawowym zastosowaniem energii elektrycznej bylo poczatkowo oswietlanie ulic. Oczywiscie wyzsza czestotliwosc bylaby korzystniejsza (migotanie byloby mniej zauwazalne), ale z kolei generowalaby wieksze straty w rdzeniach transformatorow (przy zamianie napiecia).
Teraz TV. Konstruktorzy pierwszych (lampowych) telewizorow jako wzorzec czasu/czestotliwosci przyjeli czestotliwosc sieci, bo upraszczalo to znacznie konstrukcje tych urzadzen, a co za tym idzie obnizalo cene. W tamtych czasach nie bylo jeszcze tranzystorow i kazdy bardziej skomplikowany uklad elektroniczny mial duze rozmiary (czasem bardzo duze, jak pierwsze komputery) i byl bardzo drogi w produkcji. Drugi powod przyjecia czestotliwosci 50/60Hz byl podobny jak w przypadku zarowek. Kineskop to w wielkim uproszczeniu lampa. Jesli wiec czestotliwosc odswiezania bedzie wynosila co najmniej 50Hz, to migotanie obrazu powinno byc na akceptowalnym poziomie. No i jeszcze kwestia zaklocen. Jak podaje wikipedia: "Zrównanie częstotliwości odchylania pionowego z częstotliwością sieci energetycznej powoduje, że zakłócenia sieciowe pokazują się jako poziome, nieruchome pasy, przez co są mniej widoczne dla oka ludzkiego."

I jeszcze uwaga do poprzedniego posta:
CYTAT
Jeśli chodzi o tego lektora, napisy możesz przerobić na SRT używając oryginalnego FPS obrazu (w Subtitle Workshop). Potem można połączyć wszystkie ścieżki w MKVToolnix ustawiając "Stretch by" dla ścieżek obrazu i napisów na 0.99973596973039420289101648254696 - wtedy obraz i napisy zostaną dostosowane do dźwięku i wszystko powinno pasować.

W MKVToolnix ustawiając "Stretch by" mozna uzyc ulamka. Jest to prostsze niz wpisywanie tasiemca skladajacego sie z kilkudziesieciu cyferek. Schemat jest prosty (fps materialu, z ktorego pochodzi audio)/(fps filmu, do ktorego dodajemy dzwiek). Np: 25000/23976 dla dzwieku AC3 z polskiego DVD(fps=25), ktory dodajemy do filmu z fps=23,976. To samo tyczy sie napisow.

+Quote Post
Jawor
post śro, 06 sty 2010 - 17:07
Post #19

®Profesjonalista
Ikona grupy

CYTAT(crt @ śro, 06 sty 2010 - 16:50) *
W MKVToolnix ustawiając "Stretch by" mozna uzyc ulamka. Jest to prostsze niz wpisywanie tasiemca skladajacego sie z kilkudziesieciu cyferek. Schemat jest prosty (fps materialu, z ktorego pochodzi audio)/(fps filmu, do ktorego dodajemy dzwiek). Np: 25000/23976 dla dzwieku AC3 z polskiego DVD(fps=25), ktory dodajemy do filmu z fps=23,976. To samo tyczy sie napisow.

Tak, oczywiście. Ułamek zwykły daje lepsze wyobrażenie o FPSach niż zapis z kropką... tyle że w tym przypadku wyszłyby bardzo nietypowe FPSy. Ale tak czy inaczej, MKVToolnix pewnie poradzi sobie bez względu na zapis ułamka.

--------------------

+Quote Post
Vendeur
post pią, 01 lut 2019 - 18:11
Post #20

Nowicjusz
*

Rozpoczętych tematow: 0
Nr użytkownika: 16,938

Wybaczcie odkopanie tematu, ale temat pasuje idealnie, a chyba lepsze to niż zakładać podobny (co nie jest zgodne z regulaminem smile.gif ).

Próbuję dopasować ścieżki audio wyciągnięte z polskich filmów do plików video. Ścieżki wyciągam za pomocą gMKVExtractGUI (za pakietu MKVToolNix), oczywiście najpierw konwertując filmy do .mkv za pomocą MKVToolNix, bo innych gMKVExtract nie obsługuje. Następnie wszystko zcalam w MKVToolNix, co generalnie jest banalne. Pojawiają się jednak dziwne problemy, gdy trzeba rozciągać ścieżki dźwiękowe, w przypadku gdy film ma inną długość. Czasami film ma inną długość z powodu innego klatkarzu, a czasami nie wiem dlaczego - mam przypadek filmu, który zaczyna się i kończy dokładnie w tym samym momencie, MPC-HC pokazuje ten sam klatkarz, a różnica czasu trwania tych filmów jest 1,5 minuty... Nie wiem jak to możliwe.

I właśnie z tym filmem mam problem. Udało mi się za pomocą parametru rozciągania ścieżki tak ją dopasować, aby była idealnie zgrana na początku filmu i na jego końcu. Myślałem, że po pół godzinie zabawy osiągnąłem świetny efekt i mogę być zadowolony... Niestety. Okazało się, że w środku audio się rozjeżdża. Nie wiem jak to możliwe, aby początek i koniec filmu były w porządku, a w 1/4 opóźnienie jest 7 sekund, potem 15s, potem się zmniejsza...

Porobny problem miałem z przeróbką odcinka serialowego, wersja PL 25fps, EN 23,976. Dołożenie ścieżki i rozciągnięcie jej przyniosło efekty jak wyżej, czyli na początku i na końcu jest idealnie, a pomiędzy się rozjeżdża...

Nie rozumiem, gdzie leży problem, czy ktoś mógłby pomóc?

+Quote Post
Reklamy (bot)

REKLAMY

Quote Post

2 Stron V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

Collapse

> Podobne tematy

Temat Odpowiedzi Autor tematu: Wyświetleń Ostatnia akcja
No New Posts Synchronizacja audio z video w kilku miejscach.
3 taxido 1,073 wtorek, 06 luty 2018 - 23:10
Ostatni post: bzik
No New Posts Synchronizacja dźwięku z obrazem we fragmencie pliku MVK
4 mars28 2,662 poniedziałek, 20 luty 2017 - 09:56
Ostatni post: mars28
No New Posts videoredo - błąd kodeka h264
1 Paramedicum 11,750 poniedziałek, 10 sierpień 2015 - 11:17
Ostatni post: xjustinx2
No New Posts synchronizacja dźwięku z filmem
5 grzechu306 6,247 poniedziałek, 26 styczeń 2015 - 10:37
Ostatni post: Placio74
No New Posts Video Grabber
Problem operacyjny.
0 Piotr09 5,677 środa, 17 grudzień 2014 - 09:57
Ostatni post: Piotr09
No New Posts Synchronizacja głosu z obrazem
w serialu
1 pablo996 2,979 czwartek, 16 październik 2014 - 19:40
Ostatni post: Boveer
No New Posts VideoReDo - nie można otworzyć pliku
2 Paramedicum 14,542 piątek, 05 wrzesień 2014 - 22:47
Ostatni post: Ostunia
No New Posts Topic has attachmentsSynchronizacja napisów
1 szaroczek 3,258 poniedziałek, 28 lipiec 2014 - 07:24
No New Posts Synchronizacja ścieżki dźwiękowej DTS - AC3
0 Seba8810 5,428 wtorek, 13 maj 2014 - 20:43
Ostatni post: Seba8810
No New Posts Synchronizacja audio z wideo
audio z innym nieznanym fps
6 krzysiek_39 7,172 poniedziałek, 21 kwiecień 2014 - 13:57
Ostatni post: lukasz94
No New Posts Synchronizacja ścieżki audio
1 Mephis 4,690 środa, 06 listopad 2013 - 21:02
No New Posts Synchronizacja dzwieku ac3 z obrazem w VirtualDub
wartosc w przeplot audio/video
8 Crockett 13,427 sobota, 21 styczeń 2012 - 12:19
Ostatni post: listek2000
No New Posts VIDEO GRABBER EASYCAP
2 TheMati91 8,268 piątek, 25 listopad 2011 - 15:27
Ostatni post: TheMati91
No New Posts Synchronizacja a/v przy kompresji do mpeg2ps
6 krzysiek_39 7,426 piątek, 25 listopad 2011 - 14:22
Ostatni post: krzysiek_39
No New Posts Synchronizacja audiovideo
4 Muco 6,749 wtorek, 22 listopad 2011 - 07:58
No New Posts Topic has attachmentsVideo jest, ale nie odtwarza dźwięku AAC
Przechwycony obraz TV w video-DivX, audio-AAC
5 Janeo 17,910 piątek, 04 luty 2011 - 19:18
Ostatni post: Janeo
No New Posts Synchronizacja dzwięku Avidemux
Podczas przerabiania DTS --> AC3
19 Barcelona 18,423 środa, 12 styczeń 2011 - 11:02
Ostatni post: p9p
No New Posts Video Cam Suite
0 ptasiek 7,330 sobota, 28 sierpień 2010 - 13:14
Ostatni post: ptasiek
No New Posts Topic has attachmentsSynchronizacja
8 Angus44 7,768 sobota, 19 czerwiec 2010 - 18:28
Ostatni post: adgol
No New Posts Synchronizacja AC3
9 xlukx 7,234 piątek, 26 marzec 2010 - 15:02
Ostatni post: Jawor
No New Posts Video stream z dwóch kamer i jednego komputera
0 MaarcinM 8,473 poniedziałek, 12 październik 2009 - 16:33
Ostatni post: MaarcinM
No New Posts Topic has attachmentsSynchronizacja napisów z filmem w mp4
6 zwierzch 10,182 sobota, 03 październik 2009 - 19:16
No New Posts Topic has attachmentsVideo Deluxe 14 PLUS
Problem z odnalezieniem funkcji
0 SHINGO 5,357 niedziela, 28 czerwiec 2009 - 05:59
Ostatni post: SHINGO
No New Posts Video i audio w Canopus ProCoder 2.04
0 Janusz_1956 5,645 poniedziałek, 15 czerwiec 2009 - 17:38
Ostatni post: Janusz_1956
No New Posts Synchronizacja w kontenerze VOB
2 brzydki 3,762 środa, 10 czerwiec 2009 - 10:27
Ostatni post: brzydki
No New Posts Synchronizacja Video i Audio
0 tomi513 6,195 sobota, 21 marzec 2009 - 22:40
Ostatni post: tomi513
No New Posts Video_ts pełny a Audio_ts pusty po konwersji
czy tak ma być?
10 pratajczak 9,416 piątek, 29 wrzesień 2006 - 17:34
Ostatni post: pratajczak
No New Posts Synchronizacja filmu
im dalej tym gorzej
2 kulpi 5,340 niedziela, 10 wrzesień 2006 - 14:31
Ostatni post: kulpi
No New Posts Synchronizacja dźwięku i obrazu
5 Nev 17,186 środa, 26 lipiec 2006 - 06:40
Ostatni post: 3dsnar
No New Posts synchronizacja napisow
3 cristo-75 4,647 sobota, 28 styczeń 2006 - 10:25
Ostatni post: Kruszon
No New Posts Synchronizacja w Subtitle Workshop
Problem z synchronizacja napisow
2 Zupa 5,545 piątek, 16 grudzień 2005 - 14:56
Ostatni post: Zupa

- Wersja Lo-Fi Aktualny czas: wtorek, 19 luty 2019 - 21:36
Zabronione jest bez zgody właściciela wyrażonej na piśmie; kopiowanie, powielanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie w całości lub we fragmentach informacji, danych lub innych treści Serwisu.